İngiltere’nin bir sonraki başbakanı, ülke kötüleşen yaşam maliyeti kriziyle mücadele ederken açıklanacak – Borsa – Finans Haberleri

İngiltere’nin bir sonraki başbakanı, ülke kötüleşen yaşam maliyeti kriziyle mücadele ederken açıklanacak

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak veya mevcut Dışişleri Bakanı Liz Truss, Pazartesi günü ilerleyen saatlerde İngiltere’nin yeni başbakanı olarak açıklanacak.

Dan Kitwood / Personel / Stringer / Getty Images

LONDRA – İngiltere’nin bir sonraki başbakanı, iktidardaki Muhafazakar Parti içindeki zorlu ve zaman zaman acı bir liderlik yarışmasının ardından Pazartesi günü açıklanacak.

Duyuru Londra saatiyle 12:30’da bekleniyor ve hükümet bakanı olmayan Muhafazakar Parlamento Üyelerinden oluşan bir grup 1922 Komitesi başkanı Graham Brady tarafından yapılacak.

Liderlik seçimi, mevcut Başbakan Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da istifa edeceğini duyurmasıyla tetiklendi. Seçim, pek çok bakanın ve destekçilerin istifa etmesinin ardından geldi ve birçoğu parti liderlerine güven eksikliğini dile getirdi.

Parti adaylar arasında karar verirken Johnson geçici başbakan olarak kaldı.

İlk olarak Kraliçe II. Elizabeth ile bir görüşmeye katılması ve ona istifa ettiğini resmi olarak bildirmesi gerektiği için, henüz resmi olarak görevinden istifa etmedi.

Sunak mı, Kafes mi?

Sekiz adaylı liderlik yarışmasının son aşamasına geldikten sonra, bir sonraki başbakan ya mevcut Dışişleri Bakanı Liz Truss ya da eski Maliye Bakanı Rishi Sunak olacak.

Truss, Muhafazakar Parti üyeleri arasındaki yarışmada kesin bir lider oldu.

Truss ve Sunak, parti üyelerini kazanmak için son sekiz haftadaki 12 kampanya etkinliğinde kafa kafaya geldi.

İngiltere Merkez Bankası’nın yetkisi, vergi indirimleri ve göçmenleri Ruanda’ya sınır dışı etme konusundaki tartışmalı planın yanı sıra İngiltere’nin kötüleşen yaşam maliyeti krizi hakkındaki görüşlerini ortaya koydular.

Sonuç, yalnızca Muhafazakar Parti üyeleri tarafından seçildi – bu, Birleşik Krallık’ta yaşayan 65 milyon kişiden, partiye üye olmak için para ödeyen son sayıma göre yaklaşık 180.000 kişidir.

Oylama, 2 Eylül’de sona eren posta oylamasıyla yapıldı.

Sonraki adımlar

En popüler aday açıklandığında, bir başbakanın atanması için resmi süreç başlar.

Kraliçe ile resmi “el öpücüğü” toplantısı için İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne bir gezi içerecek ve burada hükümdar yeni bir yönetimin kurulmasını isteyecek.

Bu gelenekten bir kopuş, çünkü 15. başbakanı, kraliçenin Londra’daki evi Buckingham Sarayı’nda resmi olarak atanmayan ilk kişi olacak.

9 Mayıs’ta Buckingham Sarayı’nın açıkladığı gibi, 96 yaşındaki gencin “dönemsel hareketlilik sorunları” yaşamaya başladığı bildirildi; bu, yeni başbakanın Londra’ya 500 millik bir yolculuk yapmaktansa kendisine seyahat etme seçimini açıklayabilir.

Yeni Başbakan’dan bir ‘hediye bütçesi’ mi?

İngiltere’de enerji faturalarının Ekim ayında %80 oranında artması ve yatırımcıların enflasyonun gelecek yıl %22’nin üzerine çıkabileceği konusunda uyarması nedeniyle, Downing Street 10’a taşınacak herkes için yaşam maliyeti krizi muhtemelen gündemin başında olacak.

Bir sonraki başbakan, geçen hafta CNBC’nin “Squawk Box Europe” programında Lazard Asset Management’ın Birleşik Krallık hisseleri başkanı Alan Custis’in tahminine göre enerji maliyetleri için destek sunacak.

Custis, “Bir başbakan olarak bir balayı dönemi yaratmak istiyorsunuz ve bir genel seçim olabilir” dedi.

“Hangi aday girerse girsin, girer girmez bir eşantiyon bütçe potansiyeli var” dedi.

.

İngiltere’nin bir sonraki başbakanı, ülke kötüleşen yaşam maliyeti kriziyle mücadele ederken açıklanacak
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: