IRS, yeni federal vergi dilimlerini ve standart kesintileri yayınladı. İşte ailenizin vergi faturasını nasıl etkiledikleri. – Finans Haberleri

IRS, yeni federal vergi dilimlerini ve standart kesintileri yayınladı. İşte ailenizin vergi faturasını nasıl etkiledikleri.

Amerika’nın yüksek enflasyon oranı, İç Gelir Servisi’nin yeni enflasyon ayarlamalarına göre, işçiler 2023 gelirleri üzerinden vergilerini ödediklerinde standart kesintinin boyutunda %7’lik bir artış sağlayacak.

Ayrıca, IRS’nin bu hafta açıkladığı yıllık enflasyon ayarlamalarına göre vergi dilimlerini de %7 oranında artıracak.

Pek çok vergi kanunu hükmü – ama hepsi değil – enflasyona endekslidir, bu nedenle duyurular tekrar eden bir olaydır. Ancak enflasyon inatla kırk yılın en yüksek seviyelerinde kaldığında, bu yıllık ayarlamalar ekstra önem taşıyor.

Enflasyon sürekli olarak kırk yılın en yüksek seviyelerinde kaldığında, standart kesinti için yaklaşık %7’lik bu yıllık ayarlamalar ekstra önem taşır.

Kesintileri sıralamak yerine çoğu insanın kullandığı standart kesinti ile başlayın.

Ayrı ayrı dosyalanan bireyler ve evli kişiler için standart kesinti, 2023 vergi yılı için 13.850 $ olacaktır. Bu, yaklaşan vergi sezonu için 12.950$’lık standart kesintiden 900$’lık bir artış.

Ortak başvuruda bulunan evli çiftler için ödeme, 2023 vergi yılı için 27.700 dolara çıkıyor. Bu, gelecek vergi yılı için belirlenen 25.900$’lık standart kesintiden 1.800$’lık bir artış.

Marjinal vergi oranlarındaki artışlar, aynı %7’lik artışı yansıtmaktadır. Örneğin, bu yıl için %22 vergi matrahı, bekar başvuru sahipleri için 41.775 doların üzerinde ve müşterek başvuruda bulunan evli çiftler için 83.550 doların üzerindedir. Gelecek yıl, aynı %22’lik dilim, ortak başvuruda bulunan evli çiftler için 44.725 doların üzerindeki gelirler ve 89.450 doların üzerindeki gelirler için geçerlidir.

Piyasa İzleme/IRS

Sağ eğilimli bir vergi düşünce kuruluşu olan Tax Foundation’da ekonomist olan Alex Durante, “Değişiklikler önceki yıllardan çok daha büyük görünüyor çünkü enflasyon önceki yıllarda olduğundan çok daha yüksek seyrediyor” dedi.

Durante, IRS’nin enflasyon ayarlamalarına, geniş çapta izlenen Tüketici Fiyat Endeksi yerine “zincirleme Tüketici Fiyat Endeksi” olarak adlandırılan biraz farklı bir enflasyon göstergesinin ortalamasını alarak ulaştığını belirtti. Bu, 2017’nin Trump dönemi Vergi Kesintileri ve İş Yasası’nın bir sonucu olduğunu ekledi.

Durante, “Bunu yapmalarının nedeni, normal TÜFE’nin enflasyonu abarttığının düşünülmesidir, çünkü alışveriş yapanların maliyet artışı olarak yapabilecekleri ikameyi hesaba katmaz” dedi. Alışveriş yapanlar, daha pahalı bir ürünü daha ucuz olanla takas ettiklerinde değiştirirler ve araştırmalar, birçok Amerikalı’nın bu taktiği kullandığını gösteriyor.

IRS enflasyon düzeltmeleri, geçen hafta Eylül TÜFE verilerinin, Ağustos’taki %8.3’ten hafif bir düşüşle, yıllık %8.2’lik enflasyon göstermesinin ardından geldi. Yine geçen hafta, Sosyal Güvenlik Kurumu gelecek yılki ödemelerin %8,7’lik bir yaşam maliyeti ayarlamasını içereceğini söyledi.

Kazanılan gelir vergisi kredisinin ödemesi – aşırı yüksek enflasyondan çok etkilenen düşük ve orta gelirli çalışan ailelere yönelik olarak – artıyor.

Kazanılan gelir vergisi kredisi ödemesi de artmaktadır. Nitelikli en az üç çocuğu olan bir vergi mükellefi için maksimum ödeme, bu vergi yılı için 6,935 dolardan 7,430 dolara çıkıyor. Uzun süredir devam eden kredi, yüksek enflasyondan çok etkilenen düşük ve orta gelirli çalışan ailelere yöneliktir.

Enflasyona paralel bir artış için 60’tan fazla hüküm planlanmıştır, ancak vergi kanununun birçok kısmı enflasyona endeksli değildir. Koşullara bağlı olarak, vergiler veya vergi indirimleri daha erken devreye girer.

Sermaye kazançları vergisi kuralları bir örnek. IRS, bir vergi mükellefinin sermaye kazancı vergilerini dengelemek için sermaye kayıplarını kullanmasına izin verir. Kayıplar kazançları aşarsa, IRS bir vergi mükellefinin fazla kayıpta 3.000 $’a kadar kesinti yapmasına izin verir. Daha sonra sermaye kayıplarının geri kalanını gelecek vergi yıllarına taşıyabilirler. Durante’ye göre, milletvekillerinin sınırı en son belirlemelerinin üzerinden kırk yıldan fazla zaman geçti.

Enflasyona paralel bir artış için 60’tan fazla hüküm planlanmış olsa da, vergi kanununun birçok bölümü enflasyona endeksli değildir. Bunlara sermaye kazancı vergisi dahildir.

Borsanın bu yılki sert aşağı yönlü düşüşü göz önüne alındığında, birçok yatırımcı, yalnızca 3.000 dolarlık bir kesinti sağlasa bile, hızla yaklaşan bir vergi indirimini memnuniyetle karşılayabilir.

Aynı zamanda, evlerini satan evli bir çift, satışın ilk 500.000 dolarını sermaye kazancı vergisinden hariç tutabilir ve tek bir başvuru için 250.000 dolardır. Dışlamanın 1997’deki kuruluşundan beri bu böyle.

Bir zamanlar çok sıcak olan konut piyasası soğuyor olabilir, ancak birçok satıcı hala vergilerin devreye girdiği noktayla karşı karşıya olabilir. Redfin RDFN’ye göre, medyan ev listesi Ekim ayı başında 367.000 doların üzerindeydi, %+2.29.

Çocuk vergi kredisi başka bir örnektir. Geçen yıl ebeveynlere yapılan ödeme 6 yaşından küçük çocuklar için 3.600$’a ve 6-17 yaş arası çocuklar için 3.000$’a çıktıktan sonra, maksimum 2.000$’a geri döndü. IRS, kredinin iade edilebilir kısmının 2023 vergi yılı boyunca 1.500 dolardan 1.600 dolara çıktığını belirtiyor.

Artan ödemelerin savunucuları ve bazı Kongre Demokratları, kurumlar vergilerine bağlı müzakerelerde daha büyük ödemeleri canlandırmak istiyor. Yüksek yaşam maliyetlerinin, artırılan krediyi geri getirmek için güçlü bir neden olduğunu söylüyorlar.

İlişkili:

Yıl sonu yaklaşırken hangi akıllı stratejiler vergi faturanızı düşürebilir? Herhangi bir vergi hamlesi yapmadan önce bunu okuyun.

En iyi 401(k)s’nin sunduğu, çok daha fazla tasarruf etmenize yardımcı olabilecek üç şey

Gelişmiş çocuk vergi kredisi, geçen yıl sona ermeden önce aileler için yoksulluğun azaltılmasına yardımcı oldu. Ancak Cumhuriyetçiler ve Demokratların onu eski haline getirme konusunda anlaşabilmelerinin bir yolu var.

.

IRS, yeni federal vergi dilimlerini ve standart kesintileri yayınladı. İşte ailenizin vergi faturasını nasıl etkiledikleri.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: