İş endişesi mi? İşte Çin’in ABD ve diğer ülkelere karşı nasıl yığıldığı – Borsa – Finans Haberleri

İş endişesi mi? İşte Çin’in ABD ve diğer ülkelere karşı nasıl yığıldığı

Temmuz ayındaki resmi bir ankete göre, Çin’in 16 ila 24 yaş arasındaki gençleri arasındaki işsizlik yaklaşık %20’ye yükseldi. Resimde 26 Ağustos 2022’de Pekin’de düzenlenen bir iş fuarı var.

Yeşim Gao | AP | Getty Resimleri

PEKİN – Danışmanlık firması Oliver Wyman’ın bu ay yayınladığı bir ankete göre, Çin ve Brezilya’da ABD ve İngiltere’dekinden daha fazla insan işleri hakkında endişeli.

Rapora göre, Çin’de ankete katılanların %32’si enflasyonun iş güvenceleri üzerindeki etkisinden endişe duyduklarını söylerken, Brezilya’daki katılımcıların %30’unun yaptığı gibi.

Ancak anket, ABD ve İngiltere’de bu rakamın sadece %13 olduğunu buldu.

Temmuz ayındaki resmi bir ankete göre, Çin’de 16 ila 24 yaş arasındaki genç insanlar arasındaki işsizlik yaklaşık %20’ye yükselirken, şehirlerdeki çalışma çağındaki nüfusun oranı yaklaşık %5.4’tür.

Resmi verilere göre Brezilya’da Temmuz ayı itibariyle işsizlik oranı %9.1 oldu.

Hükümet verilerine göre, ABD’deki işsizlik oranı Temmuz ayında %3,5 ve Birleşik Krallık’ta %3,6 çok daha düşüktü.

Oliver Wyman araştırması, tüketicilerin enflasyonun etkisi hakkındaki görüşlerine odaklandı. Ancak Hong Kong merkezli ortak Ben Simpfendorfer, her ülkenin anket sonuçlarını etkilemesi muhtemel enflasyona ek olarak benzersiz durumlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Brezilya’da “çok yüksek enflasyon dönemleri olağandışı değildir” ve gelir eşitsizliklerinin daha büyük olma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

Bu, Brezilya’daki katılımcıların %68’inin yiyecek ve temel ürünler için ödeme yapma yeteneklerinden endişe duyduklarını söylemesiyle yansıtıldı.

Bu malları karşılayabilmek, dört ülkenin tümünde tüketiciler için en önemli endişe alanı iken, Brezilya ilk sırada yer aldı. İngiltere %48 ile ikinci olurken, onu %44 ABD ve %42 Çin izledi.

Çin’de iş ve gelir endişesi

Simpfendorfer, istihdam artışının ve ücret artışının durgunluk korkularına rağmen güçlü olduğu ABD’de, “hane halkının bakkaliye için ödeme yapma yetenekleriyle ilgili endişelerin öncelikle enflasyonla ilgili olacağını söyledi.

“Çin’de büyüme biraz daha zayıfken, belirli demografiler için iş büyümesi daha zayıftı, teknoloji sektöründeki işçiler son zamanlarda mücadele etti, ücret artışı yavaşladı. Bu, yetenekle ilgili endişelere de yol açabilir” dedi. yiyecek parasını ödemek için.”

Çin ekonomisi, Covid kontrolleri ve emlak piyasasındaki düşüş tarafından aşağı çekildi. Özellikle internet teknolojisi şirketleri söz konusu olduğunda daha sıkı bir düzenleyici ortam da hissiyat üzerinde ağırlık yarattı.

Çin gelirleri de genel fiyat artış hızından daha yavaş büyüyor.

Yılın ilk yarısına ilişkin resmi verilere göre, Çinli şehir sakinleri için ortalama aylık harcanabilir gelir 4.167 Çin yuanı (598 $) idi. Bu, bir yıl öncesine göre sadece %1.9 daha yüksekti.

Buna karşılık, Çin’in tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre %2,7 ile iki yılın en yüksek seviyesinin biraz altında kalarak Ağustos ayında bir yıl öncesine göre %2,5 arttı. Temel gıda maddesi olan domuz eti fiyatlarındaki toparlanma, artışın büyük bir kısmını oluşturdu.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Oliver Wyman raporuna göre, ekonomik görünüm açısından, İngiltere’de yanıt verenler en kötümser ve %75’i koşulların daha da kötüleşmesini bekliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu rakam %56 idi.

Temmuz ayında yapılan ankete göre, Çinli ve Brezilyalı yanıt verenler sırasıyla %42 ve %26 ile koşulların önümüzdeki yarı yılda iyileşmesini beklerken en iyimserlerdi.

Bununla birlikte, ABD’li veya Birleşik Krallık’ta yanıt verenlerin %15’inden azı, yeni beceriler edinme veya bir ek işe girme konusundaki durgunluk korkularıyla motive olduklarını söyledi. Ancak bu pay Brezilya ve Çin’de %30’un oldukça üzerindeydi.

.

İş endişesi mi? İşte Çin’in ABD ve diğer ülkelere karşı nasıl yığıldığı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: