İşte Federal Rezerv’in bugün yapması beklenen her şey – Borsa – Finans Haberleri

İşte Federal Rezerv’in bugün yapması beklenen her şey

27 Temmuz 2022 Çarşamba günü Washington DC’de fotoğraflanan Marriner S. Eccles Federal Rezerv Binasının dışındaki inşaat işçileri.

Kent Nishimura | Los Angeles Times | Getty Resimleri

Piyasalar, merkez bankasının art arda üçüncü üç çeyrek puanlık faiz artırımını onaylamasını beklerken, Çarşamba günkü Federal Rezerv toplantısını çevreleyen çok fazla gizem yok.

Yine de bu, kayda değer bir entrika olmadığı anlamına gelmez.

Fed, piyasanın emrettiğini hemen hemen kesinlikle sunacak olsa da, cüzdanında Wall Street’in dikkatini çekecek pek çok başka öğe var.

Oran belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından ne bekleyebileceğinize dair kısa bir özet:

Oranlar: Kontrolden çıkmış enflasyonla mücadele arayışında, Fed neredeyse kesin olarak 0,75 puanlık bir artışı onaylayacak ve bu da gösterge oranını %3-3,25’lik bir hedef aralığına çıkaracak. Bu, federal fon oranı 2008’in başından beri görülen en yüksek oran. Piyasalar tam 1 puanlık bir artış için küçük bir şansla fiyatlanıyor, bu, Fed’in 1990’da birincil politika aracı olarak federal fon oranını kullanmaya başladığından beri hiç yapmadığı bir şey.

Ekonomik Görünüm: Bu haftaki toplantının bir bölümünde Fed yetkilileri, faiz oranları ve ekonomik görünümleriyle ilgili üç ayda bir güncelleme yayınlayacak. Ekonomik Tahminlerin Özeti resmi bir tahmin olmasa da, politika yapıcıların çeşitli ölçütleri ve faiz oranlarını nerede gördüklerine dair fikir veriyor. SEP, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile ölçülen GSYİH, işsizlik ve enflasyon tahminlerini içerir.

“Nokta grafiği” ve “terminal hızı”: Yatırımcılar, 2022’nin geri kalanı ve sonraki yıllar için bireysel üyelerin oran projeksiyonlarının sözde nokta grafiğini en yakından izleyecekler ve bu toplantının versiyonu ilk kez 2025’e uzanıyor. Buna, ” “Terminal oranı” veya yetkililerin, toplantının en hareketli olayı olabilecek oranları yükseltmeyi bırakabileceklerini düşündükleri nokta. Haziran ayında, komite terminal oranını %3,8 olarak belirledi; bu haftaki toplantının ardından en az yarım puan daha yüksek olması muhtemel.

Powell baskı ayağı: Fed Başkanı Jerome Powell, iki günlük toplantının ardından olağan basın toplantısını yapacak. Powell, Temmuz ayındaki son toplantıdan bu yana yaptığı en dikkate değer sözlerinde, Fed’in Ağustos ayı sonlarında düzenlediği yıllık Jackson Hole, Wyoming sempozyumunda kısa ve keskin bir konuşma yaptı ve enflasyonu düşürme taahhüdünü ve özellikle “biraz acı” yaratmaya istekli olduğunu vurguladı. Bunu gerçekleştirmek için ekonomide.

Blokta yeni çocuklar: Bu toplantıdaki küçük bir kırışık, nispeten yeni üç üyenin girdisidir: Vali Michael S. Barr ve Dallas’tan bölge başkanları Lorie Logan ve Boston’dan Susan Collins. Collins ve Barr, Temmuz’daki bir önceki toplantıya katıldılar, ancak bu onların ilk SEP ve nokta planı olacak. Tahminlere tek tek isimler eklenmese de, yeni üyelerin Fed politikası doğrultusunda olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Büyük resim

Hepsini bir araya getirin ve yatırımcıların en yakından izleyeceği şey toplantının tonu olacak – özellikle Fed’in enflasyonla mücadelede ne kadar ileri gitmeye istekli olduğu ve çok fazla şey yapmak ve ekonomiyi daha dik bir durgunluğa sokmakla ilgilenip ilgilenmediği.

Son piyasa hareketlerine ve yorumlarına bakılırsa, beklenti şahin bir sert çizgidir.

AllianceBernstein’ın kıdemli ekonomisti Eric Winograd, “Enflasyonla mücadele birinci iş,” dedi. “Enflasyonla mücadele etmemenin sonuçları, onunla savaşmanın sonuçlarından daha büyüktür. Eğer bu resesyon anlamına geliyorsa, o zaman anlamı budur.”

Winograd, Powell ve Fed’in, finansal ve ekonomik istikrarın tamamen fiyat istikrarına bağlı olduğu şeklindeki Jackson Hole senaryosuna bağlı kalmasını bekliyor.

Son günlerde piyasalar, Fed’in yalnızca bu yıl boyunca artış yapacağı ve muhtemelen 2023’ün başlarında veya ortalarında kesintiye başlayacağı inancından vazgeçmeye başladı.

Yale School of Management’ta profesör ve eski kıdemli Fed ekonomisti Bill English, “Enflasyon gerçekten inatçıysa ve yüksek kalırsa, dişlerini gıcırdatmaları ve bir süre sürecek bir durgunluk yaşamaları gerekebilir” dedi. “Şu anda merkez bankacısı olmak çok zor ve ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar. Ama bu zor.”

Fed, hisse senetlerinin gerilemesi, konut piyasasının durgunluk noktasına kadar gerilemesi ve Hazine getirilerinin finansal krizin ilk günlerinden beri görülmeyen yüksek seviyelere çıkmasıyla finansal koşulları sıkılaştırmaya yönelik bazı hedeflerini gerçekleştirdi. Eylül ayının başlarında yayınlanan Fed verilerine göre, hanehalkı net değeri, büyük ölçüde borsa varlıklarının değerlemesindeki düşüş nedeniyle ikinci çeyrekte %4’ten fazla düşüşle 143.8 trilyon dolara geriledi.

Bununla birlikte, işgücü piyasası güçlü kaldı ve işçi ücretleri artmaya devam ediyor, bu da pompadaki benzin maliyetleri geri çekilse bile ücret-fiyat sarmalı konusunda endişeler yaratıyor. Son günlerde hem Morgan Stanley hem de Goldman Sachs, Fed’in fiyatları düşürmek için 2023’e kadar faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalabileceğini kabul etti.

English, “Fed’in geçmeye çalıştığı, enflasyonu düşürmeye yetecek kadar yavaşlattıkları ama resesyona neden olacak kadar değil, çok dar bir kapı ve bence daha da daraldı” dedi. Enflasyonun inatla yüksek kaldığı ve Fed’in “yolda çok kötü bir alternatif” olduğunu söylediği yükselmeye devam etmesi gereken bir senaryo var.

.

İşte Federal Rezerv’in bugün yapması beklenen her şey
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: