İşte HBO’nun ‘Ejderha Evi’ ve Amazon’un ‘Güç Yüzükleri’ için tehlikede olan şey – Kurumsal Haberler

İşte HBO’nun ‘Ejderha Evi’ ve Amazon’un ‘Güç Yüzükleri’ için tehlikede olan şey

HBO MAX Game of Thrones: House of the Dragon (L) ve Prime Video Lord of the Rings: The Rings of Power promosyonları.

HBO Maks | Amazon

Yaz sona ererken, büyücülük, kılıç dövüşleri ve fantastik canavarlarla dolu iki pahalı fantezi dizisi rakip yayın hizmetlerinde prömiyer yapacak.

Amazon Prime Video’nun “The Rings of Power” ve Warner Bros. Discovery’nin “House of the Dragon” serileri gibi görünse de birkaç hafta arayla başladıkları için iki seri çok farklı amaçlara hizmet ediyor. ilgili stüdyolar.

İlk önce başlayacak olan “Ejderha Evi” için bahisler daha yüksek olabilir. Pazar günü HBO ve akış hizmeti HBO Max’te başlıyor ve yeni basılan CEO David Zaslav, düzeltmek için yağ arıyor.

HBO Max’ten işten çıkarmalar ve içerik elemeleri de dahil olmak üzere, yakın zamanda birleştirilen şirkette maliyet düşürme önlemleri statüko haline geldi. Warner Bros. Discovery paradan tasarruf etmeye çalışırken, aynı zamanda pahalı ve zaman alıcı olacak akış hizmetlerini konsolide etmek istiyor.

“Ejderha Evi”, “Game of Thrones”ta tasvir edilen olaylardan yaklaşık 200 yıl önce gerçekleşen Targaryen iç savaşının hikayesini anlatıyor. George RR Martin’in “Ateş ve Kan” adlı romanına dayanmaktadır. Martin’in “Buz ve Ateşin Şarkısı” serisindeki diğer kitaplarından farklı olarak, bu kitap, olayların toplu hesaplarına dayanarak tarihleri ​​belgeleyen, her şeyi bilen bir anlatıcıya sahiptir. Bazı durumlarda, bu hikayeler birbiriyle çelişir ve olayların birden fazla versiyonu vardır.

Amazon Prime Video’nun “Güç Yüzükleri” 2 Eylül’de geliyor. Dizi, JRR Tolkien’in anıtsal “Yüzüklerin Efendisi” romanlarının eklerindeki materyallere dayanıyor. “Güç Yüzükleri”, Karanlık Lord Sauron’un yükselişiyle bozulan bir barış dönemi olan Orta Dünya’nın ikinci çağındaki önemli olaylara odaklanıyor. Film yapımcısı Peter Jackson’ın bu yüzyılın başlarında ayrı gişe rekorları kıran üçlemelere dönüştürdüğü “Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi”nin başlamasından binlerce yıl önce geçiyor.

Her iki dizi de olgun temalara sahip olsa da, Martin’in çalışması, içgüdüsel şiddet, çıplaklık ve cinsel saldırı eylemlerini tasvir ettiği için daha çok yetişkinleri hedef alıyor. “Yüzüklerin Efendisi”nde büyük savaşlar olsa da, önceki tekrarlar daha genç izleyiciler için daha uygundu.

Her iki dizi de haftalık olarak yeni bölümler yayınlayacak, bu onları mutlaka izlenmesi gereken bir etkinlik TV’sine dönüştürebilecek ve izleyicilerin gelecek hakkında konuşmasını ve spekülasyon yapmasını sağlayacak bir strateji.

Kazan yada öl

Game of Thrones serisine ikinci giren Warner Bros. Discovery için kanıtlayacak ve yaşayacak çok şey var. “Game of Thrones”un son sezonu, hikayeyi kitaplarında henüz bitirmemiş olan yazar Martin’in yarattığı materyalde showrunner’ların olayların ötesinde yazdığı gibi, birçok hayranın ağzında ekşi bir tat bıraktı.

“Orijinalinin üzerine inen bu tür bir bulut vardı. [‘Game of Thrones,’]Syracuse Üniversitesi’nde profesör ve popüler kültür uzmanı Robert Thompson, “Herkes ondan nefret etmiyordu, ama kesinlikle aşkın pek çok zıttı vardı. Tüm bunlara bir dereceye kadar girdiğimizde, bilirsiniz, ‘Game of Thrones’ televizyon dünyasının sonraki bölümlerinde, zaten bir tür uzlaşma duygusu var.”

O zamanlar HBO, AT&T’ye aitti. Artık Discovery, Warner Bros. ile birleşti ve yeni sahipler yeni bir akış stratejisine sahip. Şirket sessizce HBO Max’ten diziler ve filmler çekerken ve halihazırda yapılmış projeleri rafa kaldırırken, analistler ve yatırımcılar belirsiz bir gelecek görüyor.

Bölüm başına 15 milyon ila 20 milyon dolar arasında bir maliyete sahip olan “Ejderha Evi” beklentileri karşılayamazsa, Game of Thrones serisinin bir sonraki aşaması hızla boşa çıkabilir.

Akış ve medya analisti Dan Rayburn, “Piyasada kanıtlayacak daha çok şeyleri olduğunu hissediyorum” dedi. “Amazon, yatırımcıları etkilemeye çalışmıyorlar ve olduklarında, bu ticaretle ilgili.”

Elbette bunun tersi de doğrudur. “Game of Thrones” prequel kritik bir başarıysa, Warner Bros. Discovery bu acemi franchise’ın pop kültürünün zeitgeist’inin çok daha önemli bir parçası olduğunu görebilirdi.

“Ejderha Evi”, 177 incelemeden Rotten Tomatoes’da %78 “Taze” derecesine sahiptir. Karşılaştırma için, 2011’de yayınlanan Game of Thrones’un ilk sezonu %90’lık bir “Taze” reytinge sahipti. Aslında son sezon hariç her sezon %90’ın üzerinde bir puan aldı. Sekizinci sezon, %55 reyting elde etti.

“Güç Yüzükleri” için henüz bir derecelendirme yapılmadı. Üç orijinal “Yüzüklerin Efendisi” filminin her biri %91 ile %95 arasında puan alırken, “Hobbit” üçlemesi eleştirmenlerden %59 ile %74 arasında puan aldı.

Yol her zaman devam eder

HBO Max, Netflix, Disney+ veya Peacock gibi geleneksel bağımsız akış hizmetlerinden farklı olarak Amazon, abone ölçümlerinden daha az sorumlu. Sunduğu filmler, televizyon dizileri ve belgeseller, e-ticaret sitesine ve bulut bilişim işine ek bir eklentidir.

“Amazon’da bir şeyi izlemek için ne kadar uzun süre harcarsanız, şansınız o kadar artar. [you’re] NYU Stern School of Business’ın eğlence, medya ve teknoloji programı direktörü Paul Hardart, “Şampuan, diş macunu, çim biçme makinesi alacaklar, biliyorsunuz ve bu nihayetinde onların işi.” senden para kazanmak için.”

Amazon’un son yıllardaki stratejisi, tutkulu bir yerleşik izleyici kitlesine sahip olan ve platformuna değer katacak içeriğe odaklanmak olmuştur. 2017’de Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” ek materyalinin haklarını tahmini 250 milyon dolara kapmaya ek olarak, şirket kısa süre önce MGM Studios’u 8,5 milyar dolara satın alarak ona James Bond, Rocky franchise ve “The Silence of the Silence of the Rings”e erişim hakkı verdi. Kuzular.”

Ayrıca, grubun kampanyalarından birine dayanan bir animasyon dizisi oluşturmak için Dungeons and Dragons medya grubu Critical Role ile ortaklık kurdu ve biri Lee Child’ın Jack Reacher romanlarına ve diğerini temel alan “Kendilerine Ait Bir Lig”e dayanan kendi dizisini yarattı. Tom Clancy’nin karakteri Jack Ryan’da.

Amazon Studios, 2 Eylül 2022’de yayın hizmeti nedeniyle yakında yayınlanacak olan “Yüzüklerin Efendisi” serisinin ilk görüntüsünü paylaştı.

Amazon Stüdyoları

Amazon’un, üretim maliyetlerini 1 milyar dolardan fazla yutacak ve tamamlanması yaklaşık on yıl sürebilecek bir plan olan “Güç Yüzükleri” için beş sezonluk bir planı var. Bu yatırımla birlikte izlenme sayısı beklenenden az olsa da şirketin diziden sapması pek olası değil.

Rayburn, elbette analistler ve yatırımcıların Amazon’dan görüntüleme verilerini asla alamayacaklarını söyledi. Şirket, büyük filmler veya diziler için ara sıra rakamlar vererek akış rakamları konusunda her zaman sessiz kaldı, ancak bu rakamları gelir rakamlarına çevirmedi.

“Amazon serisinin başarılı olup olmadığını asla bilemeyeceğiz” dedi. “Asla çıkıp bize gelire bağlı ölçümler vermeyecekler.”

Öte yandan Warner Bros. Discovery, gelir verilerini sessiz tutabilir, ancak izleyici verilerini kabul etmeye daha istekli olabilir, dedi. Şirketin ayrıca iyi performans göstermemesi durumunda gösteriyi iptal etmekten başka “seçeneği olmayacak”, “özellikle [recent] içerik harcamasının geri çekilmesi,” dedi Rayburn.

Tabii ki, hayranlar son metrik olacak. Hayranlar “Game of Thrones”un son sezonunu eleştirse de, seri bir bütün olarak hala seviliyor ve reytingleri yayınlandığı süre boyunca sürekli olarak HBO’nun en yüksekleriydi.

“Güç Yüzükleri”nin de büyük bir hayran kitlesi var. Tolkien’in romanlarıyla bağlantılı altı sinema filmi, küresel gişede 5,8 milyar dolardan fazla hasılat elde etti ve ne de olsa bir kitapçı olarak adını duyuran Amazon, bu yılın başlarında yazarın metinlerine olan ilgide bir canlanma gördü. Tolkien’in ölümünden sonra yayınlanan Orta Dünya mitosu “Silmarillion” bile ilk kez Amazon’un en üst sıralarına ulaştı ve seriden önce ilgide bir artışa işaret etti.

Eleştirmenler beğensin ya da beğenmesin, izleyiciler bu gösterilerin arkasında toplanırsa, her iki şirket de gelecekte kendi evrenlerini genişletmenin ve daha fazla içerik ve ürün sağlamanın yollarını arayacaktır.

Fantezi ile uğraşan diğer akış hizmetleri için de iyi bir haber olabilir. Disney+, 1988 tarihli kılıç ve büyücülük Ron Howard filminin devamı niteliğindeki “Söğüt” serisinin prömiyerini Kasım ayının sonunda yapacak.

Açıklama: Comcast, NBCUniversal ve CNBC’nin ana şirketidir. Peacock and Rotten Tomatoes, NBCUniversal’a aittir.

.

İşte HBO’nun ‘Ejderha Evi’ ve Amazon’un ‘Güç Yüzükleri’ için tehlikede olan şey
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: