İşte hükümetin yeni yol haritası: Finansal şoklara karşı dik duruş

Çok fiyat artışlarının önüne geçme, faiz lobileri ile uğraşta yeni devir başlıyor. Türkiye’ye karşı yürütülen operasyona karşı Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı’nı kazanacağız’ açıklamasının akabinde yapılan çalışmalara Sabah’tan Eda Işık ulaştı.

İşte faiz ve fiyat artışları başta olmak üzere dolar ve euro (döviz kurları) üzerinden gelen finansal operasyonlara karşı Türkiye’nin iktisadını korumak için belirlenecek yeni yol haritasının ayrıntıları…

ÇEVİK BİR İDARE

Global çapta yaşanan arz daralması, tedarik meseleleri, teknoloji ve sermaye monopolleşmesi zorluklarını dikkate alarak kırılgan bir ekonomik yapı yerine çevik ekonomik yapıya uygun siyasetler yürütülecek. Finansal şoklara karşı kararlı bir duruş sergilenecek. İktisadın çok taraflı ve rekabetçi üretim gücü artıracak.

CARİ AÇIK AZALTILACAK

Cari açığı azaltmak ve yerli üreticilerin ithal üreticiler yerine birbirleri ile etkileşimini artırmak için irade gösterilecek. Yeni yol haritasıyla klasik iktisat öğretisinin gelişmiş ekonomileri örnek göstererek modellediği ve uzun bir süreci kapsayan kalkınma telaffuzuna alternatif olarak inovasyon ve teknolojide büyük sıçrama stratejisi uygulanacak.

Türkiye’de örneklerini savunma sanayi, otomotiv ve hizmet kesimlerinde muvaffakiyetle sergilenen bu strateji tüm dallarda yaygınlaştırılacak.

İHRACATA DAYANAK

Geçmiş 10 yılda 160- 180 milyar dolar bandında bulunan ihracat sayısının bu yıl sonunda 200 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırması bekleniyor.

Yatırımlar sonucu 2011-2020 periyodunda Türkiye limanlarından yüklenen yük ölçüsü 162 milyon tondan 229 milyon tona, boşaltılan yükler ise 202 milyon tondan 267 milyon tona ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 93.4 düzeyine ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine çıktı.

Bankacılık bölümünde yerli ve yabancı bankalar net döviz fazlası veren pozisyonda bulunuyor. Savunma endüstrinde dışa bağımlılık azaltıldı.

ARANLIK SENARYOLARA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye’yi daha güçlü bir geleceğe kavuşturma ismine verilen uğraşın süreceğini vurguladı. Oktay, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye için kurguladıkları karanlık senaryolara asla müsaade vermeyeceğiz” sözlerini kullandı.

YABANCI EKONOMİSTLERDEN İTİMAT İLETİSİ

SALGIN devrinde uyguladığı örnek kısmi kapanma kararları ve aldığı önlemlerle dünyadan müspet ayrışan Türkiye’nin son devirde spekülatif kur ataklarıyla algı operasyonlarına maruz kaldığı yabancı ekonomistlerin de dikkatini çekti.

9.5 TL OLMALI

Milletlerarası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks, toplumsal medya hesabından yaptığı grafikli paylaşımda, TL’ye karşı nasıl bir manipülasyon yapıldığını gözler önüne serdi.

Brooks, doların adil kıymetinin 9.50 TL olduğunu söyledi. Duayen yatırımcı Mark Mobius ise, kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmayabileceği yorumunu yaptı. Syz Group’un baş yatırım sorumlusu İsviçre kökenli ekonomist Charles-Henry Monchau ise Türkiye’nin temellerinin çok güçlü olduğunu söyledi.

ÇOK İSTİKAMETLİ ÜRETİMDE TÜRKİYE SIRA ATLADI

HARVARD Growth Lab tarafından hesaplanan ve ülkelerin endüstriyel kapasiteleri ile üretim uzmanlığı (knowhow) düzeylerini gösteren “The Atlas of Economic Complexity” bilgilerine nazaran Türkiye’nin ekonomik komplekslik sıralamasındaki yeri yükseldi. 2000’de 56’ncı iken, 2019’a 40’ıncı sıraya çıkıldı.

DOĞALGAZ KEŞİFLERİ GÜÇ İTHALATINA TAHLİL BULACAK

KARADENİZ ve Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmaları Türkiye’nin üretim alanında değerli masraf kalemlerinden biri olan güç ithalatına tahlil sağlayacak. Karadeniz’de keşfedilen toplamda 540 milyar metreküplük doğalgaz Türkiye’nin yüzde 30’luk gereksinimini karşılayacak. Böylelikle, güç ithalatının ve güç bağımlılığının azaltılmasına yönelik kıymetli bir adım atılmış olacak.

YENİ İKTİSADIN YOL HARİTASI ŞEKİLLENDİ

Dinamik ekonomik yapıya uygun siyasetler yürütülecek.

Finansal şoklara karşı kararlı bir duruş sergilenecek

Üretim ve ihracata öncelik verilecek.

Son dakika | BAE Veliaht Prensi Zayed Türkiye’de! Ana gündem hususu ekonomik yatırımlar…

Türkiye-ABD-Avrupa üçleminde bu sayılara dikkat! Döviz kurları ile yaratılmak istenen algı çöktü

Son dakika | Başak Cengiz Can Göktuğ Boz tarafından katledildi! Türkiye’nin konuştuğu olayda nişanlısından yürek yakan paylaşım geldi!

Ünlü oyuncu Ayşegül Çınar ortalığı birbirine katmıştı! Mahkeme kararı sonrası gözyaşlarına boğuldu…

Muhteşem Lig’de Talisca bombası! Beklenen haber geldi

Genç nüfusun dinamizminden yararlanarak iktisadın çok istikametli ve rekabetçi üretim gücü arttırılacak.

Cari açığı azaltmak ve yerli üreticilerin ithal üreticiler yerine birbirleri ile etkileşimi arttırılacak.

İnovasyon ve teknolojide büyük sıçrama stratejisi uygulanacak.

Sevdiklerinle Paylaş: