İşte İspanyol işçilerinin ABD durgunluğunda büyük bir darbeyle karşı karşıya kalmalarının nedeni – Kurumsal Haberler

İşte İspanyol işçilerinin ABD durgunluğunda büyük bir darbeyle karşı karşıya kalmalarının nedeni

av stoğu | Engelli resimleri | Getty Resimleri

Wells Fargo’nun yeni bir raporuna göre, İspanyol işçileri çalkantılı zamanlar bekliyor olabilir.

Firma, öngörüldüğü gibi 2023’te hafif bir durgunluk olursa İspanyol işçilerinin büyük bir darbe almasını bekliyor.

Wells Fargo baş ekonomisti Jay Bryson, “İspanyol işsizlik oranı, ekonomik gerilemeler sırasında ulusal ortalamanın orantısız bir şekilde üzerine çıkma eğiliminde” dedi.

Firma, örneğin, 2006’dan 2010’a kadar Hispanik işsizlik oranı yaklaşık yüzde 8 puan yükselirken, Hispanik olmayan işsizlik oranı yaklaşık yüzde 3 arttı. Ayrıca Bryson, 1990’ların başında ve 2020’de İspanyol olmayan işsizlik oranlarından daha fazla arttığına dikkat çekti.

Daha fazla bilgi edinin.

İş kompozisyonu ve yaş suçludur.

Örneğin inşaat sektöründe Hispanikler, toplam hanehalkı istihdamının %18’ine kıyasla, işçilerin üçte birini oluşturuyor. Bryson, faiz oranına duyarlı sektörün “önümüzdeki yılda akut zorluklarla” karşı karşıya kalacağını söyledi. Mortgage oranlarının %6’nın üzerine çıktığına ve inşaat izinlerinin geçen yılın sonundan bu yana %10’dan fazla düştüğüne dikkat çekti.

Ayrıca, hizmetler için bastırılmış talep sayesinde gelecek yıl boyunca mal harcamalarında daha keskin bir düşüş olacağını söyledi. Şu anda, genel tüketici harcamaları Şubat 2020’den %14 daha yüksek ve aynı dönemde gerçek hizmet harcamaları %1’den az arttı.

Bryson, “Harcamalardaki rotasyonun, nakliye ve depolama, perakende ve toptan ticaret ve imalat da dahil olmak üzere inşaatın ötesinde mallarla ilgili sektörlerde daha keskin iş kesintilerine yol açması muhtemeldir – Hispaniklerin işgücünün orantısız bir payını temsil ettiği tüm endüstriler” dedi. .

Ed Yardeni, ABD'nin 'yuvarlanan bir durgunluk' yaşayacağını söylüyor

Bununla birlikte, pandemi sırasında ağır darbe alan eğlence ve konaklama sektöründeki iş yoğunluğu, bu kayıpların bir kısmını dengeleyebilir.

Bryson, tüketicilerin sadece kaçırılan tatillere veya dışarıda yemek yemeye öncelik vermekle kalmayacak, aynı zamanda sektördeki istihdamın hala Covid öncesi seviyelerin yaklaşık %7 altında olduğunu yazdı.

Yaş söz konusu olduğunda, İspanyol işçiler genel nüfustan daha genç olma eğilimindedir.

Bryson, “Genç işçiler, daha kıdemli işçilerden daha yüksek oranda işten çıkarılma eğiliminde” dedi. “Daha az yıllık deneyim, zayıf bir iş piyasasında yeni istihdam bulmayı zorlaştırıyor.”

Ancak, bir sonraki krizin iş piyasasına önceki iki durgunluk kadar zarar vermesini beklemiyor.

Bryson, “İşverenler son beş yılın büyük bölümünü işçi bulmak için mücadele ederek geçirdiler” dedi. “İşverenlerin, işçileri geri işe almanın ne kadar zor olabileceğini daha iyi anlayarak, geçmiş durgunluklara kıyasla işçilere daha sıkı tutunacağını tahmin ediyoruz.”

– CNBC’den Michael Bloom raporlamaya katkıda bulundu.

.

İşte İspanyol işçilerinin ABD durgunluğunda büyük bir darbeyle karşı karşıya kalmalarının nedeni
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: