İşten ayrılan bankanın CEO’suna göre, ipotek kredisi verenler arasında bir ‘sallanma’ geliyor – Borsa – Finans Haberleri

İşten ayrılan bankanın CEO’suna göre, ipotek kredisi verenler arasında bir ‘sallanma’ geliyor

3 Şubat 2010 Çarşamba günü Londra, İngiltere’deki Banco Santander şubesinden bir tabela asılı.

Simon Dawson | Getty Images aracılığıyla Bloomberg

Bankalar ve diğer ipotek sağlayıcıları, Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarının bir sonucu olarak, bu yıl kredi talebini düşürerek hırpalandı.

Santander’in ABD bölümünün CEO’su Tim Wennes’e göre, bazı firmalar yeniden finansman faaliyetleri kurudukça sektörden tamamen çıkmak zorunda kalacaklar.

Şunu bilirdi: Mortgage piyasasında nispeten küçük bir oyuncu olan Santander, Şubat ayında ürünü düşürme kararını açıkladı.

Wennes yakın tarihli bir röportajda, “Buraya ilk giren bizdik ve diğerleri şimdi aynı matematiği yapıyor ve ipotek hacimlerinde neler olduğunu görüyor” dedi. “Birçokları için, özellikle daha küçük kurumlar için, ipotek hacminin büyük çoğunluğu, kurumakta olan ve büyük olasılıkla bir sarsıntıya yol açacak olan yeniden finansman faaliyetidir.”

Mortgage işi, en düşük finansman maliyetleri ve ev ofisleri olan banliyö evleri tercihi nedeniyle salgının ilk iki yılında patlama yaşadı. Mortgage veri ve analitik sağlayıcısı Black Knight’a göre, sektör geçen yıl 2,7 trilyon dolarlık yeniden finansman faaliyeti de dahil olmak üzere 4,4 trilyon dolarlık rekor bir kredi hacmi kaydetti.

Ancak, henüz düşmeyen yükselen faiz oranları ve ev fiyatları, birçok Amerikalı için konutu erişilemez hale getirdi ve borç verenler için yeniden finansman boru hattını kapattı. Kara Şövalye’ye göre, oran bazlı yeniden finansmanlar geçen yıldan Nisan ayına kadar %90 düştü.

‘Ne kadar iyi olursa olsun’

Santander’in, otomobil kredisi franchise’ı gibi daha yüksek getirili işletmelere odaklanmak için stratejik bir pivotun parçası olan hareketi, şimdi ileri görüşlü gibi görünüyor. Yaklaşık 154 milyar dolarlık varlığa ve 15.000 ABD çalışanına sahip olan Santander, Avrupa ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren Madrid merkezli bir küresel bankanın parçasıdır.

Daha yakın zamanlarda, ev kredilerindeki en büyük bankalar, JPMorgan Chase ve Wells Fargo, düşük hacimlere uyum sağlamak için ipotek personel seviyelerini düşürdü. Ve daha küçük banka dışı sağlayıcıların, kredi servis haklarını satmak için uğraştığı ve hatta rakiplerle birleşmeyi veya ortaklık kurmayı düşündüğü bildiriliyor.

Union Bank, Wells Fargo ve Countrywide gibi firmalarda hizmet veren otuz yıllık bankacılık emektarı Wennes, geçen yıl “sektör alabildiğine iyiydi” dedi.

Döngü boyunca getirilere baktık, daha yüksek faiz oranlarıyla nereye gittiğimizi gördük ve çıkış kararı aldık” dedi.

Diğerleri izlenecek mi?

Bankalar eskiden Amerikan ipotek işine hakim olurken, ev kredilerinin merkezi bir rol oynadığı 2008 mali krizinden bu yana azalan bir rol oynadılar. Bunun yerine, Rocket Mortgage gibi banka dışı oyuncular, büyük bankalara daha fazla düşen düzenlemelerle daha az engellenerek pazar payını emdiler.

Kredi hacmine göre ilk on ipotek sağlayıcısından sadece üçü geleneksel bankalardır: Wells Fargo, JPMorgan ve Bank of America.

Geri kalanlar, Birleşik Toptan Mortgage ve Freedom Mortgage gibi isimlere sahip daha yeni oyuncular. Firmaların çoğu, halka açılmak için pandemi patlamasından yararlandı. Hisseleri şu anda derinden su altında, bu da sektörde konsolidasyonu tetikleyebilir.

Konuları karmaşık hale getiren bankaların, müşteri beklentilerine ayak uydurmak için belge yoğun başvuru sürecini kolaylaştırmak için teknoloji platformlarına para çekmesi gerekiyor.

JPMorgan da dahil olmak üzere firmalar, giderek daha külfetli sermaye kurallarının, onu bilançosundan ipotekleri temizlemeye zorlayarak işi daha az çekici hale getireceğini söylediler.

Dinamik, bazı bankaların ortaklar aracılığıyla ipotek sunmaya karar vermesine neden olabilir, Santander’in şu anda yaptığı şey; kendi web sitesinde Rocket Mortgage’ı listeler.

Wennes, “Bankaların nihayetinde bunu sundukları temel bir ürün olarak görüp görmediklerini kendilerine sormaları gerekecek.” Dedi.

.

İşten ayrılan bankanın CEO’suna göre, ipotek kredisi verenler arasında bir ‘sallanma’ geliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: