İsveç merkez bankası, ‘enflasyon çok yüksek’ diyerek 100 baz puanlık faiz artırımı başlattı – Borsa – Finans Haberleri

İsveç merkez bankası, ‘enflasyon çok yüksek’ diyerek 100 baz puanlık faiz artırımı başlattı

İsveçli Riksbank, enflasyonu dizginlemek için Salı günü faiz oranlarında 100 baz puanlık bir artış başlattı.

Getty Images aracılığıyla Mikael Sjoberg/Bloomberg

İsveçli Riksbank Salı günü faiz oranlarında 100 baz puanlık bir artış başlattı ve ana politika oranını “enflasyonun çok yüksek” olduğu konusunda uyardığı için %1,75’e çıkardı.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, yükselen enflasyonun “hanehalklarının satın alma gücünü baltaladığını ve hem şirketlerin hem de hanehalklarının finansmanlarını planlamasını zorlaştırdığını” söyledi.

Keskin artış, ABD Merkez Bankası’nın iki günlük para politikası toplantısına başlamasıyla geldi ve piyasalar, politika yapıcılar yükselen fiyatları kontrol altına almaya çalışırken genel olarak 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

Riksbank, enflasyonu %2 hedefine geri getirmek için para politikasının daha da sıkılaştırılması gerektiğini ve önümüzdeki altı ay içinde faiz oranlarında daha fazla artış olacağını tahmin etti.

“İleriye dönük enflasyon gelişimini değerlendirmek hala zor ve Riksbank, enflasyonun hedefe geri getirilmesini sağlamak için gerektiğinde para politikasını uyarlayacak” dedi.

Riksbank yönetim kurulu, Covid-19 pandemisi sonrasında kalan dengesizlikler ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle yükselen enerji fiyatları gibi küresel faktörlerin fiyatları yukarı yönlü hareket etmesine rağmen, İsveç’teki güçlü ekonomik aktivitenin de katkıda bulunduğunu söyledi.

İsveç tüketici fiyat enflasyonu Ağustos ayında yıllık %9’a yükselerek 1991’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve Riksbank’ın Haziran ayındaki önceki tahminini aştı.

Riksbank, “Yükselen fiyatlar ve yüksek faiz maliyetleri, haneler ve şirketler tarafından hissediliyor ve birçok hanenin yaşam maliyetleri önemli ölçüde daha yüksek olacak” dedi.

“Ancak, enflasyon mevcut yüksek seviyelerde kalırsa, hane halkı ve genel olarak İsveç ekonomisi için daha da acı verici olurdu.”

Yorumlar, enflasyonun uzun vadede daha büyük zararlar vermesini önlemek için ABD ekonomisinin “biraz acıyla” yüzleşmesi gerektiğini söyleyen Fed Başkanı Jerome Powell’ın son sözlerini tekrarladı.

.

İsveç merkez bankası, ‘enflasyon çok yüksek’ diyerek 100 baz puanlık faiz artırımı başlattı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: