Japonya, 2023’te yabancı stablecoin yasağını kaldıracak

Japonya, 2023’te yabancı stablecoin (USDT , USDT VB.) yasağını kaldıracak

Japonya‘nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), 2023’te yabancı kaynaklı stabil kripto paralar (USDC USDT vb.)  üzerindeki yasağı kaldırmaya hazırlanıyor.

Yeni revize edilen stablecoin yasası, tüm sanal para birimlerini düzenlemeyi ve ihraçlarını teminat varlıkları sunabilen bankalar ve fon transfer şirketleriyle sınırlamayı amaçlıyor.

FSA’nın Japonya’daki stablecoin planları, yerli kuruluşlara, varlık yönetimi ve kara para aklamayı önleme önlemlerine yönelik mevcut yönergelere dayalı olarak yabancı stablecoin işlemlerini yönetme gücü verecek.

İşlem başına FSA havale limitinin 7.500 $ (1 milyon yen) olarak belirleneceği bildiriliyor. Stablecoinlerin yönetimi ve dağıtımıyla uğraşmak isteyen tüm yerel kuruluşlar, düzenleyicinin 26 Aralık’tan sonra başlayacak olan geri bildirim değerlendirmeleri uygulamasına kullanıcıları hakkında bilgi vermekle görevlendirildi.

FSA yaptığı açıklamada, 2023’te Japonya’da stablecoin dağıtımına izin verilmesinin birçok düzenleme gerektireceğini ve önerilen geri bildirim uygulamasının FSA’ya temel kılavuz ve içgörü sağlayacağını söyledi.

Japonya kripto ve stablecoin’leri nasıl ele alıyor?

2019’da FSA, sabit paraların çıkarılması ve yönetilmesi için yönergeler yayınladı. Japonya’da sabit paraların düzenlenmesi için bir çerçeve oluşturdu. Politikalar, istikrarlı para birimlerini itibari para birimine veya diğer varlıklara sabitlenmiş kripto varlıkları olarak tanımladı ve istikrarlı para ihraç edenlerin Japonya’da faaliyet göstermek için karşılaması gereken gereksinimleri özetledi.

Bu yönergelere ek olarak, FSA, Circle Internet Financial tarafından ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin USD Coin (USDC) ve yen sabitlenmiş stablecoin J-Coin’in çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli sabit para projelerine düzenleyici onay verdi. , Mizuho Finans Grubu tarafından.

Ancak Haziran 2022’de Terra’nın (LUNA) çöküşünün yıkıcı etkilerinin ardından Japon parlamentosu kripto yatırımcılarının korunması için bir yasa çıkardı. Yasa, stablecoin’lerin yasal durumunu netleştirdi ve yen ile nominal değer yönetimine zorunlu bağlantısını dayattı. FSA ayrıca algoritmik stablecoin kullanmamaya da çağırdı.

30 Kasım itibariyle, FSA’ya kayıtlı yalnızca 31 Japon borsası stablecoin ticareti yapıyordu

kaynak: crypto.news

Sevdiklerinle Paylaş: