Japonya kapılarını Haziran’da açmaya hazırlanıyor, ancak bazı yerliler bundan memnun değil – Kurumsal Haberler

Japonya kapılarını Haziran’da açmaya hazırlanıyor, ancak bazı yerliler bundan memnun değil

Asya’daki ülkeler uluslararası gezginlere yeniden açılırken, kıtanın en popüler destinasyonlarından biri olan Japonya sıkı bir şekilde kapalı kalmaya devam ediyor.

Bu yakında değişebilir. Başbakan Fumio Kishida Perşembe günü Londra’da düzenlediği basın toplantısında Japonya’nın Haziran ayında sınır kontrollerini gevşeteceğini duyurdu.

Yerel halk genellikle pandemi ile ilgili sınır kısıtlamalarının hafifletilmesini kutlar, ancak Japonya’daki bazıları önlemleri yerinde tutmanın iyi olduğunu söylüyor.

Hükümet destekli Japonya Turizm Ajansı’na göre, pandemiden önce bile, birçok yerli ülke içinde seyahat etmeyi tercih etti ve iç turizm 2019’da toplam 21,9 trilyon yen (167 milyar dolar) oldu.

Japan Localized seyahat acentesinin kurucusu Dai Miyamoto, Japon halkının şu anda yurtdışına seyahat etmesine izin verilmesine rağmen, birçoğunun “yurt dışına gitmek istemediğini” ve bunun yerine “ülke içinde seyahat etmeyi” tercih ettiğini söyledi.

Japan Space Systems’in kıdemli yönetici direktörü Izumi Mikami, pandemi öncesinde iki sıcak nokta olan Kyushu Adası ve Okinawa Adası’nı ziyaret etti. Etrafta daha az turist varken daha güvende hissettiğini söyledi.

Bazı insanlar evde çok zaman geçirdikten sonra dışarıda olma fırsatını değerlendiriyor.

Üniversite öğrencisi Shogo Morishige, 1998 Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Nagano’ya birden fazla kayak gezisi yaptı ve yerel halkla “şaşırtıcı derecede kalabalık” olduğunu söyledi.

“Bize benzeyen herkes uzun zamandır seyahat etmemişti… Şu anda neredeyse sanki [Covid-19] gerçekten burada değil,” dedi Morishige. “Artık kimsenin bundan çok korktuğunu sanmıyorum.”

Diğerleri yeni hedeflere yöneldi.

Line internet firmasında risk yönetimi çalışanı olan Shion Ichikawa, “Yamagata vilayetine taşındıktan sonra, kayak merkezleri gibi normalde gitmediğim yerlere gitmeye başladım … dağlardaki kaplıcalar ve akvaryumlar ve kumlu plajlar,” dedi. .

Turlar değişiyor

Japonya Ulusal Turizm Örgütü’ne göre, Japonya’ya uluslararası seyahat edenler 2019’da yaklaşık 32 milyondan 2021’de sadece 250.000’e düştü.

Neredeyse tüm yerel halktan oluşan bir müşteriyle, bazı tur şirketleri turlarını yerel çıkarlara uyacak şekilde yeniden tasarladı.

Miyamoto, Japon gezginlerin büyük şehirleri ziyaret etmekten uzaklaştığını ve “yürüyerek keşfedebilecekleri” açık hava deneyimlerini tercih ettiğini söyledi. Pandemiden önce turlarını İngilizce konuşan yabancılara sunan So Japan Localized, Japonca yürüyüş turları sağlamak için yerel tur şirketi Mai Mai Kyoto ve Mai Mai Tokyo ile işbirliği yaptı.

Japonya’daki insanlar ayrıca kamp alanlarında ve onsen’de vakit geçiriyorlar – veya tur şirketi Craft Tabby’nin baş geliştiricisi Lee Xian Jie, kaplıcalar, dedi.

“Kamp alanları çok popüler hale geldi” dedi. “Karavan kiralama ve dış mekan malzemeleri satışları çok iyi gidiyor çünkü insanlar çok daha fazla dışarı çıkıyor.”

Lee, gençler arasında popüler olan lüks onsenlerin “oldukça iyi durumda” olduğunu, ancak yaşlıların “Covid’den oldukça korktukları” ve fazla dışarı çıkmadıkları için geleneksel onsenlerin acı çektiğini söyledi.

Craft Tabby, Kyoto’da yürüyüş ve bisiklet turları düzenlerdi, ancak pandemi vurduğunda çevrimiçi hale geldi. Lee, ülkeler sınırlarını yeniden açtıkça “çevrimiçi turlar iyi gitmiyor” ve katılımın “neredeyse sıfıra düştüğünü” söyledi.

Turistlerin iştahı değişiyor ve insanlar “çok yoğun nüfuslu olmayan kırsal alanlarda” “niş” faaliyetler arıyorlar.

Lee şu anda Kyoto’nun güneyinde Ryujinmura adlı bir köyde yaşıyor ve turistler döndüğünde kırsal kasabada turlar düzenlemeyi planlıyor.

İnsanların yeni şeyler keşfedebilecekleri turlar ve aktiviteler düşünmemiz gerekiyor” dedi.

‘Aşırı turizm’

Japonya Turizm Ajansı’na göre Japonya, 2019’da yaklaşık 32 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırladı – sadece on yıl önce sadece 6,8 milyondan fazla.

Turist sayısındaki hızlı artış, kültürel açıdan zengin şehir Kyoto gibi büyük çekilişlerin aşırı turizmle mücadele etmesine neden oldu.

Yabancı turistlerin yüksek sesle konuştuğu ve yerel halka karşı kaba davrandığı durumları anlatan Miyamoto, Kyoto sakinlerinin artık “sessizlik geri döndü” diyorlar.

Benzer şekilde, Lee, “Kyoto’daki aşırı turizm konusunda oldukça üzgün olan birçok insanın” şimdi “Kyoto’nun 20 yıl önce nasıl olduğunu hissediyor – eski güzel Kyoto” olduğunu söyledi.

Ama bunun sonu gelebilir.

Japonya ilerlemeye hazır mı?

Başbakan Kişida’nın duyurusu Japon nüfusunun bir kısmı için hoş karşılanmayabilir.

The New York Times’a göre, Japon yayın istasyonu NHK tarafından yürütülen yakın tarihli bir ankete katılanların %65’inden fazlası sınır önlemlerini kabul ettiklerini veya bu önlemlerin güçlendirilmesi gerektiğine inandıklarını söyledi.

Yerel raporlar, uluslararası gezginlerin girmek için birden fazla Covid-19 testine ve paket tur rezervasyonuna ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor, ancak JNTO CNBC’ye bu konuda henüz bir haber almadıklarını söyledi. Yine de bu, bazı sakinleri sakinleştirmek için yeterli olmayabilir.

Bain & Company Japonya’nın ortağı ve başkanı Shintaro Okuno, yabancı ziyaretçi harcamalarının Japonya’nın genel gayri safi yurtiçi hasılasına %5’ten daha az katkıda bulunduğunu, bu nedenle “hükümetin diğer sektörlere öncelik veren kararlar alması şaşırtıcı değil” dedi. ülke kapalı kalmıştı.

3 Mayıs 2022 Salı günü Japonya’nın Kyoto kentindeki Altın Hafta tatilleri sırasında Yasaka Mabedi’nin dışında kimono kravat “omikuji” servet şeritleri giyen kadınlar.

Kosuke Okahara | Bloomberg | Getty Resimleri

Ichikawa, son kararın muhtemelen Japonya’nın yaşlı vatandaşları arasında pek sevilmeyen bir karar olduğunu söyledi. Araştırma kuruluşu PRB’ye göre, yaklaşık her 3 kişiden 1’i 65 yaşın üzerinde ve bu da Japonya’yı dünyadaki en büyük yaşlı yüzdesine ev sahipliği yapıyor.

Ichikawa, “Yaşlılar, Kovid-19’un yabancılar tarafından getirildiği konusunda gençlere göre daha önyargılı olma eğiliminde” dedi. “Yaşlıların yaşadığı bir ülke olan Japonya’da politikacıların onları fiziksel ve psikolojik olarak korumak için sınırları sıkılaştırması anlaşılır bir şey.”

Pandemi zirvedeyken Japonlar, Japonya’nın diğer bölgelerinden insanların memleketlerini ziyaret etmesine karşı bile temkinliydi.

Lee, “Halka açık parklarda ve turistik mekanlarda ‘Wakayama dışından araba yok’ yazan tabelalar gördüm” dedi. “İnsanlar vilayetin dışından gelenlerden oldukça korkuyordu.”

Ancak, şehirlerde yaşayan sakinler farklı hissedebilir.

Tokyo merkezli Mikami, “Japonya, Covid-19’u kontrol etmede çok katı ve muhafazakar” dedi.

Tokyo’da yaşayan bir öğretmen olan Miyako Komai, hayatına devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

Japonya ekonomisinin toparlanabilmesi için “daha fazla yabancı insanı davet etmemiz gerekiyor” dedi. “Önlemlerin güçlendirilmesini istediğimize katılmıyorum… Normal bir yaşam sürmeye başlamalıyız.”

.

Japonya kapılarını Haziran’da açmaya hazırlanıyor, ancak bazı yerliler bundan memnun değil
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: