JPMorgan, bu Çin hisse senetlerinin metaverse çıkarsa fayda sağlayabileceğini söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

JPMorgan, bu Çin hisse senetlerinin metaverse çıkarsa fayda sağlayabileceğini söylüyor

Çin’in bazı bölgeleri resmi olarak metaverse geliştirme planlarını destekledi. Resimde 1 Eylül 2022’de Pekin’de düzenlenen yıllık hizmetler ticaret fuarında bir metaverse sergi alanı görülüyor.

Çin Haber Servisi | Çin Haber Servisi | Getty Resimleri

PEKİN — Metaverse gibi fütürist kavramlar söz konusu olduğunda, JPMorgan analistleri Çin hisse senedi oyunlarını seçmek için bir strateji bulduklarını düşünüyorlar.

Metaverse, insanların üç boyutlu avatarlar aracılığıyla etkileşime girdiği sanal bir dünya olarak var olan internetin bir sonraki yinelemesi olarak tanımlanıyor. Yaklaşık bir yıl önce, meta veri tabanının etrafındaki yutturmaca iş endüstrisini taradı. Ancak en azından Amerika Birleşik Devletleri’nde, Facebook gibi şirketlerin umduğu ivmeyi kazanmıyor.

Sosyal ağ devi geçen yıl adını bile Meta olarak değiştirdi. Ancak, hisseleri bu yıl %50’den fazla düştü – Nasdaq’ın kabaca %24’lük düşüşünden çok daha kötü.

Çin, ABD ile aynı tüketici benimseme sorunlarıyla karşı karşıya. Ancak Asya ülkesinin metaverse gelişimi, JPMorgan analistlerinin 7 Eylül raporlarında işaret ettiği gibi, kendi düzenleyici inceleme zorluğuyla karşı karşıya. Çin dışındaki metaverse’in önemli bir unsuru olan kripto para birimleri de ülke içinde yasaklandı.

Bununla birlikte, hisse senedi analistleri, bazı Çinli internet şirketlerinin, metaverse’nin gelişiminin yönlendirdiği belirli endüstri trendlerinden para kazanabileceğini söyledi.

En iyi seçimler

Sektördeki en iyi seçimleri Tencent, NetEase ve Bilibili’dir. Asya’daki internet dışı isimler arasında Agora, China Mobile ve Sony gibi şirketler JPMorgan’ın potansiyel yararlanıcılar listesini yaptı.

Bu, oyun ve sosyal ağlar gibi meta veri tabanının belirli yönlerinde şirketlerin rekabet üstünlüğüne dayanmaktadır.

“Son 5-10 yılda mobil internet ve yapay zekanın gelişimi, bir şirketin teknoloji ekosisteminin bir bölümündeki rekabet avantajının, hissedarlar için uzun vadeli değer yaratmayı belirlemede, şirketin ekosistemin hangi bölümünde faaliyet gösterdiğinden daha önemli olduğunu gösteriyor. ,” analist Daniel Chen ve ekibi raporda söyledi.

Analistler, metaverse geliştikçe şirketlerin para kazanabilecekleri iki ana yol olduğunu söyledi.

Oyun ve fikri mülkiyet

JPMorgan’ın en iyimser senaryosunda, Çin’in çevrimiçi oyun pazarı 44 milyar dolardan neredeyse üç katına çıkarak 131 milyar dolara çıktı.

Analistler, Tencent ve NetEase’in her ikisinin de güçlü oyun işletmeleri ve küresel endüstri liderleriyle ortaklıkları olduğunu söyledi.

Örneğin, Tencent’in sanal dünya oyun şirketi Roblox’ta hissesi varken, NetEase, Harry Potter temalı bir mobil oyun için Warner Bros. ile ortaklık kurdu.

İş ve tüketimin dijitalleşmesi

Analistler, “Metaverse, harcanan dijital zamanı büyük olasılıkla mevcut ortalama 6,6 saatten iki katına çıkaracak” dedi. Ayrıca şirketlerin internet kullanıcısı başına daha fazla gelir elde etmesini bekliyorlar.

JPMorgan, meta veri tabanındaki ticari hizmetler ve yazılımlar için Çin’deki toplam adreslenebilir pazarın 27 milyar dolar olacağını, mal ve hizmetlerin çevrimdışı tüketiminin dijitalleştirilmesinin ise Çin’de 4 trilyon dolarlık bir pazar oluşturacağını tahmin ediyor.

Raporda, iş hizmetlerinde NetEase’in zaten Yaotai adında bir sanal toplantı odası sistemi varken, Tencent’in Tencent Meeting adlı bir video konferans uygulaması çalıştırdığı belirtildi.

Analistler, Tencent’in ayrıca “Çin’in en büyük sosyal ağı Weixin/mobile QQ’yu yönetme konusunda zengin deneyime” sahip olduğunu ve bu platformlardaki sanal ürün satışlarından faydalanabileceğini söyledi.

Benzer şekilde, Bilibili’nin “yüksek kullanıcı katılımı, onun zengin para kazanma potansiyelini yakalamasını sağlayacaktır. [value added service]Analistler, uzun vadede / sanal ürün satışları” dedi.

Uygulamanın, ilk çeyrekte her kullanıcının platformda günde ortalama 95 dakika geçirdiği 35 yaş ve altı Çinliler için “eğlence platformu” olduğunu belirttiler.

‘Aşılması gereken engeller’

Ancak bu tür çabaların iş açısından ne kadar pratik olacağı belirsizliğini koruyor.

JPMorgan analistleri, şirketleri hisse senedi alımları olarak adlandırmadan, Baidu’nun sanal XiRang dünyası ve Baidu destekli iQiyi, NetEase ve Bilibili tarafından sanal gerçeklik geliştirme gibi Çin’de devam etmekte olan bir dizi başka metaverse projesini açıkladı.

Analistler, sanal gerçeklik cihazlarının şu anda uzun süre kullanılamayacak kadar ağır olduğunu ve bulut bilişim yetenekleri ile meta veri deposu içeriğinin sınırlı kaldığını söyledi.

Analistler, “Metaverse’in ‘mükemmel formunun’ elde edilmesinin onlarca yıl alabileceğini düşünüyoruz.” Dedi. “Biz inanırken [total addressable market] Metaverse muazzam olduğu için, üstesinden gelinmesi gereken çeşitli teknolojik engeller olduğuna inanıyoruz.”

— CNBC’den Michael Bloom bu rapora katkıda bulundu.

.

JPMorgan, bu Çin hisse senetlerinin metaverse çıkarsa fayda sağlayabileceğini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: