Kağıt, hükümet harcamaları yüksek kaldığı sürece Fed’in faiz artırımlarının enflasyonu düşürmeyeceğini söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

Kağıt, hükümet harcamaları yüksek kaldığı sürece Fed’in faiz artırımlarının enflasyonu düşürmeyeceğini söylüyor

New York Federal Rezerv Bankası başkanı ve CEO’su John C. Williams, Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Teton Ulusal Parkı’nda yürüyorlar. Dünyanın dört bir yanından finans liderleri, 26 Ağustos 2022’de Jackson, Wyoming’in dışındaki Jackson Hole Ekonomik Sempozyumu için bir araya geldi.

Jim Urquhart | Reuters

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Cuma günü, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için “koşulsuz” bir sorumluluğu olduğunu ilan etti ve “işi yapacağına” olan güvenini dile getirdi.

Ancak, Powell’ın konuştuğu Wyoming’deki aynı Jackson Hole zirvesinde yayınlanan bir makale, politika yapıcıların işi kendi başlarına yapamayacaklarını ve agresif faiz oranı artışlarıyla işleri daha da kötüleştirebileceklerini öne sürüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar Francesco Bianchi ve Chicago Fed’den Leonardo Melosi, mevcut durumda, enflasyonun büyük ölçüde Covid krizine yanıt olarak mali harcamalar tarafından yönlendiriliyor ve faiz oranlarını yükseltmek sadece onu geri getirmek için yeterli olmayacak. Cumartesi sabahı yayınlanan bir beyaz kağıda yazdı.

Yazarlar, “Covid pandemisine yanıt olarak son mali müdahaleler, özel sektörün mali çerçeve hakkındaki inançlarını değiştirerek toparlanmayı hızlandırdı, aynı zamanda mali enflasyonda bir artış belirledi” dedi. “Enflasyondaki bu artış sadece para politikasını sıkılaştırarak engellenemezdi.”

O halde Fed, “ancak kamu borcu, güvenilir gelecek mali planlarla başarılı bir şekilde istikrara kavuşturulabilirse” enflasyonu düşürebilir. Rapor, mali harcamalarda kısıtlama olmaksızın, faiz artışlarının borç maliyetini daha pahalı hale getireceğini ve enflasyon beklentilerini yükselteceğini öne sürüyor.

Beklentiler önemlidir

Yakından izlenen Jackson Hole konuşmasında Powell, mevcut görüşlerini bildiren üç temel ilkenin, istikrarlı fiyatlardan öncelikli olarak Fed’in sorumlu olduğu, kamu beklentilerinin kritik olduğu ve merkez bankasının daha düşük fiyatlara çizdiği yoldan vazgeçemeyeceği olduğunu söyledi.

Bianchi ve Melosi, beklentiler konusunda hemfikir olsalar da, Fed’den bir taahhüdün yeterli olmadığını savunuyorlar.

Bunun yerine, yüksek düzeydeki federal borcun ve hükümetten devam eden harcama artışlarının, enflasyonun yüksek kalacağına dair kamuoyu algısını beslemeye yardımcı olduğunu söylüyorlar. USAspending.gov’a göre Kongre, Covid ile ilgili programlara yaklaşık 4,5 trilyon dolar harcadı. Bu harcamalar, 2020’de 3,1 trilyon dolarlık bütçe açığı, 2021’de 2,8 trilyon dolarlık açık ve 2022 mali yılının ilk 10 ayı boyunca 726 milyar dolarlık açıkla sonuçlandı.

Sonuç olarak, federal borç, gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %123’ünde çalışıyor – Covid’den etkilenen 2020’deki rekor % 128’den biraz düştü, ancak yine de II.

Gazeteye göre, “Mali dengesizlikler büyük olduğunda ve mali güvenilirlik azaldığında, para otoritesinin (bu durumda Fed’in) enflasyonu istenen hedef etrafında istikrara kavuşturması giderek daha zor hale gelebilir.”

Ayrıca araştırma, Fed’in faiz artırım yolunda devam etmesi durumunda, işleri daha da kötüleştirebileceğini buldu. Bunun nedeni, daha yüksek oranlar, 30,8 trilyon dolarlık devlet borcunun finanse edilmesinin daha maliyetli hale gelmesi anlamına geliyor.

Fed bu yıl gösterge faiz oranlarını yüzde 2,25 oranında artırırken, Hazine faiz oranları da yükseldi. Federal Rezerv verilerine göre, ikinci çeyrekte toplam borca ​​ödenen faiz, mevsimsellikten arındırılmış yıllık oranla 599 milyar dolar rekor kırdı.

‘Kısır döngü’

Jackson Hole’da sunulan makale, daha sıkı maliye politikaları olmaksızın, “artan nominal faiz oranları, yükselen enflasyon, ekonomik durgunluk ve artan borçtan oluşan bir kısır döngünün ortaya çıkacağı” konusunda uyardı.

Powell, sözlerinde, artan hükümet harcamaları ile Fed’in yüksek faiz oranlarını sürdürmek istememesinin yıllarca stagflasyona veya yavaş büyüme ve yükselişe yol açtığı 1960’lar ve 70’lere benzer bir senaryodan kaçınmak için Fed’in elinden geleni yaptığını söyledi. şişirme. Bu durum o zamana kadar devam etti-Fed Başkanı Paul Volcker, sonunda ekonomiyi derin bir durgunluğa çeken ve önümüzdeki 40 yıl boyunca enflasyonu evcilleştirmeye yardımcı olan bir dizi aşırı oran artışına öncülük etti.

Bianchi ve Melosi, “Devam eden enflasyonist baskılar 1960’larda ve 1970’lerde olduğu gibi devam edecek mi? Çalışmamız, benzer kalıcı bir enflasyon modelinin gelecek yıllara damgasını vurabileceği riskinin altını çiziyor.”

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

“ABD ekonomisinin bugün yaşamakta olduğu kalıcı yüksek enflasyon riski, daha çok büyük kamu borcunun endişe verici bileşimi ve mali çerçevenin zayıflayan güvenilirliği ile açıklanıyor gibi görünüyor” diye eklediler.

“Dolayısıyla 1980’lerin başındaki Büyük Enflasyonu yenmek için kullanılan reçete bugün etkili olmayabilir” dediler.

Enflasyon, büyük ölçüde benzin fiyatlarındaki düşüş sayesinde Temmuz ayında bir miktar soğudu. Bununla birlikte, ekonomide, özellikle de gıda ve kira maliyetlerinde yayıldığına dair kanıtlar vardı. Geçen yıl, tüketici fiyat endeksi yüzde 8,5 arttı. Enflasyon bileşenlerinin aşırı yüksek ve düşük seviyelerini ortaya koyan merkez bankacılarının favori kıstası olan Dallas Fed “kırpılmış ortalama” göstergesi, Temmuz ayında 12 aylık bir yüzde 4,4 ile Nisan 1983’ten bu yana en yüksek değeri kaydetti.

Yine de birçok ekonomist, enflasyonu düşürmek için çeşitli faktörlerin bir araya gelerek Fed’in işini yapmasına yardımcı olmasını bekliyor.

“Marjlar düşecek ve bu enflasyon üzerinde aşağı yönlü güçlü bir baskı oluşturacak. Enflasyon önümüzdeki birkaç ay içinde Fed’in beklediğinden daha hızlı düşerse – bu bizim temel durumumuz – Fed daha rahat nefes alabilecek” diye yazdı. Pantheon Makroekonomi Baş Ekonomisti Ian Shepherdson.

Yardeni Research’ten Ed Yardeni, Powell’ın konuşmasında Fed’in zamlarının ve varlık alım programının tersine çevrilmesinin doları güçlendirme ve ekonomiyi yavaşlatma üzerindeki rolünü kabul etmediğini söyledi. Pazartesi günü dolar, emsallerinden oluşan bir sepete kıyasla yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

“Yani [Powell] Yardeni, Jackson Hole’da daha şahin bir duruşa döndüğü için pişman olabilir ve bu da onu yakında tekrar daha güvercin bir duruşa doğru döndürmeye zorlayabilir” dedi.

Ancak Bianchi-Melosi gazetesi, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırma taahhüdünden fazlasının gerekeceğinin altını çizdi. Argümanı, ne olurdu sorusunu içerecek şekilde genişlettiler: Fed, 2021’in çoğunu enflasyonu “geçici” olarak reddederek ve bir politika yanıtı garanti etmedikten sonra daha erken yürüyüşe başlasaydı ne olurdu?

“Yükselen faizler tek başına enflasyondaki son yükselişi engelleyemezdi. [a] Artışın büyük bir kısmı, algılanan politika bileşimindeki bir değişiklikten kaynaklandı” diye yazdılar. “Aslında, uygun mali destek olmaksızın artan oranlar mali stagflasyona neden olabilir. Bunun yerine, pandemi sonrası enflasyonun üstesinden gelmek, hem istenen enflasyon oranı hem de borç sürdürülebilirliği için açık bir yol sağlayan karşılıklı olarak tutarlı para ve maliye politikaları gerektirir.”

.

Kağıt, hükümet harcamaları yüksek kaldığı sürece Fed’in faiz artırımlarının enflasyonu düşürmeyeceğini söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: