Kötü S&P 500 Kazançları Fed’in Ellerine Doğru Oynuyor – Finans Haberleri

Kötü S&P 500 Kazançları Fed’in Ellerine Doğru Oynuyor

(Bloomberg) — Bu hafta Alphabet Inc. yatırımcılara, iki yıl içinde cirosunun %50’sinin artmasına yardımcı olan reklam talebinin yumuşamaya başladığını söylediğinde iyi mi yoksa kötü müydü? Kötü ile ne demek istediğinize bağlıdır ve piyasalar ve ekonomi için daha fazla anlam ifade eden tanımlar üzerinde nadiren tartışılır.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Açıkçası, 70 milyar doların bir vuruşta silindiğini gören Google ana şirketinin hissedarları için kötüydü. Nasdaq 100 Çarşamba günü %2,3 oranında değer kaybederken, teknoloji boğaları genel olarak banyo yaptı. Ve bu haber, reklam pazarının ünlü ileriye dönük yönü göz önüne alındığında, ekonominin bir resesyondan kaçınacağını ümit eden hiç kimseye yardımcı olmadı.

Ama bu izleyiciler herkes değil. Bir diğeri ise, enflasyonun onu bastırmanın herhangi bir yolunun ötesinde kaldığından endişe duyan insanlar. Bunlar arasında, artan fiyatları frenlemek için elinden gelen her şeyi yapan Federal Rezerv’in sahibi Jerome Powell da var.

Onlar için, kötü kurumsal haberlerin iyiye – ya da en azından gerekli bir kötülüğe – dönüştüğü, talebin soğumasının bir işareti olarak alındığında, sonuçta ekonomik istikrar ve bir gün piyasalar için olumlu bir şey olduğu iddia edilebilir. kendileri. Bu, makro veri noktalarının uzun süredir oynadığı bir rol – örneğin, zayıf bir GSYİH baskısı, bazen bir piyasa rallisini tetikleyebilir – ancak nadiren mikro olanlar tarafından.

B. Riley’in baş pazar stratejisti Art Hogan telefonla “Bu bir özellik, bir hata değil” dedi. “Kimse kötü haberin iyi haber olduğu bir dünyada yaşamak istemez, ancak S&P 500’deki en büyük piyasa değeri olan bazı şirketlerden aldığımız kötü haber gerekliydi. İşlerin yavaşladığını söylemek gerekiyor – Fed’in faiz artırımları işe yarıyor olmalı.”

Yatırımcılar iyi bir kazanç raporunu ne kadar sevseler de, Corporate America’nın bankamatikleri orantısız bir şekilde enflasyonist patlamayı körükledi. Ekonomi Politikası Enstitüsü araştırma direktörü Josh Bivens tarafından yapılan bir araştırma, 2021’de fiyat baskılarının artmasıyla birlikte, besi şirketlerinin kâr marjlarının artışın yarısından fazlasını oluşturduğunu buldu. İşçilik maliyetleri %8’den daha az katkıda bulundu – 1979’dan 2019’a kadar süren dinamik bir değişim.

hikaye devam ediyor

Yatırımcıların dünyanın daha büyük sorunları için bir bedel ödemesi gerektiği, 2022’de tekrarlanan bir tema oldu. Fed’in enflasyona karşı kampanyası ekonomiyi tehdit ediyor, Rusya’ya yönelik yaptırımlar enerji piyasalarını spazmlara soktu – sonrasında hisse senetleri düştüğünde çok az gözyaşı döküldü.

Benzer bir dinamik, daha önce hisse senedi seti için bir umut kalesi olan kazançları da ele geçirmeye başlıyor. Bu sezon sonuçları bildiren şirketlerin neredeyse dörtte biri, Wells Fargo’nun programı tarafından derlenen verilere göre, tarihsel standartlara göre yüksek tahminleri kaçırdı. Tahminlerin kendileri de, varsayımların içine inşa edilen ciddi karamsarlığı yansıtıyor. Mayıs ayına kadar, S&P 500’deki şirketler için üçüncü çeyrek kazançlarının %9,7 oranında artması bekleniyordu. Beklenen kazanç geçen hafta %2.5 idi.

Yatırımcıları, ilişkili hırpalamanın insanlık için iyi olduğuna ikna etmek zor bir iştir. Acı, kazançları yetersiz kalan holding şirketleri için nadiren daha kötüydü ve ortalama ceza, bu kazanç sezonunda %4’ün kuzeyinde, on yılın en kötüsü.

Aynı zamanda, geçen haftanın piyasa konturları, biraz bükülerek, kazanç sıkıntılarının daha geniş yatırımcı popülasyonu tarafından kötü haberden başka bir şey olarak görüldüğünü söyleyen bir teze uyabilir. Tahvil getirileri, Amazon’un bildirdiği zamanlarda meydana gelen daha büyük baygınlıklardan biri ile beş gün içinde düştü ve hem Dow endüstrileri hem de S&P 500’ün eşit ağırlıklı bir versiyonu keskin bir şekilde yükseldi.

Oppenheimer & Co’nun baş yatırım stratejisti John Stoltzfus, “Belki tatsız olabilir, ancak gerçek şu ki bazıları bunun gerekli bir kötülük olduğunu düşünebilir” dedi. “Fed ekonomiyi yavaşlatmak istiyor ve bu yüzden piyasa düşüş yerine yükselişte. Bence bu kadar.”

Microsoft Corp., Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarının ardından yükselen güçlü ABD dolarının zarar görmesiyle beş yılın en zayıf üç aylık satış büyümesini açıkladı. Alphabet, Google yan kuruluşu için reklam büyümesinin enflasyon tarafından sıkıştırıldığını söyledi. Amazon.com Inc., tüketicilerin ekonomik belirsizlik ortamında harcamalarını kısmasıyla mücadele ederken, tatil çeyreği için daha zayıf satışlar öngördü. Ve çipleri ev aletlerinden füzelere kadar her şeye giren ve ekonomi genelinde talebin bir göstergesi olarak görülen Texas Instruments Inc., tahmininin analist tahminlerinin altında kalmasından sonra düştü.

Ameriprise küresel piyasa stratejisti Anthony Saglimbene, şirket perspektifinden kötü haberin harika olmadığını, ancak ekonomik açıdan daha olumlu görülebileceğini söylüyor çünkü bu, Fed’in ekonomiyi soğutmada bir etkisi olduğu anlamına geliyor.

Bloomberg’in New York merkezindeki bir röportajda, “S&P 500 şirketleri için kârlılık açısından, ellerinden gelenin en iyisini yapmak istiyorlar” dedi. “Ekonomik aktivite yavaşladıkça bunu yapmak daha zor olacak.”

–Lu Wang ve Isabelle Lee’nin yardımıyla.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Kötü S&P 500 Kazançları Fed’in Ellerine Doğru Oynuyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: