Kripto Hack’lerinin %97’si DeFi Projelerine Karşıydı: Rapor – Kripto Haberleri

Kripto Hack’lerinin %97’si DeFi Projelerine Karşıydı: Rapor

Rapora göre, DeFi alanında dolaşan suç fonlarının büyük bir kısmı Kuzey Kore destekli kuruluşlarla bağlantılı.

Blockchain analist firması Chainalysis, blok zincirlerinde meydana gelen yasa dışı faaliyetlere odaklanan yeni bir rapor yayınladı ve DeFi protokollerinin en popüler hedef bilgisayar korsanlarının peşinden gittiğine ve uzayda kara para aklamanın son iki yılda arttığına dikkat çekti.

Hackerların Birincil Hedefi DeFi

DeFi Patlaması 2020 yazında meydana geldiğinden, yasa dışı DeFi işlemleri istikrarlı bir şekilde arttı. Chainalysis’in raporuna göre, kara para aklama ve DeFi korsanlığı bu tür protokollerdeki iki büyük suç faaliyeti.

Toplamda, 2022’de failler tarafından 1,7 milyar dolar değerinde dijital varlık çalındı ​​ve bunların %97’si DeFi protokollerinden geliyordu. Zulüm esas olarak iki endişe verici hırsızlıktan geldi: Mart sonundaki 600 milyon dolarlık Ronin köprüsü ihlali ve Şubat’taki 320 milyon dolarlık Wormhole saldırısı. Raporda, 2022 itibariyle çalınan fonların çoğunun – 840 milyon doların üzerinde – Kuzey Kore ile bağları olan bilgisayar korsanlarına gittiği belirtildi.

Hacklemenin yanı sıra, DeFi aracılığıyla yürütülen kara para aklama da son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüdü ve DeFi protokolleri, suç faaliyetleriyle bağlantılı kripto tabanlı fonların %69’unu aldı.

Rapor, bu tür protokollerin çoğunun doğasını – kullanıcıların bir tokeni diğerine takas etmesine izin vererek – dijital varlıkların hareketini izlemenin zorluğuna bağladı. Ayrıca, çoğu DeFi projesi için KYC gereksinimlerinin olmaması, onları suçlular için daha cazip hale getirdi.

Rapor, geçen yıl çeşitli protokollerde 91 milyon dolar değerinde kripto para aklayan, kötü şöhretli Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu örneğini kullandı. Grubun çalınan tokenleri ETH ve BTC ile takas ettiği, bunları merkezi borsalardaki hesaplara aktardığı ve ardından varlıkları nakde çevirdiği bildirildi.

NFT Yıkama Ticareti

Rapordaki bir başka kayda değer çıkış, likit olmayan bir varlığı yapay olarak şişiren bir piyasa manipülasyonu biçimi olan NFT Wash Trading’e odaklandı. Aynı kuruluş tarafından kontrol edilen cüzdanlar, aralarında NFT ticareti yapabilir ve piyasa katılımcılarına, varlığa olan talebin gerçek seviyesinden daha yüksek olduğu konusunda yanlış bir algı verir.

Rapor, manipülasyon yoluyla işlem hacminde 650.000’den fazla wETH üreten bir örnek belirledi. Olayların aynı platformda meydana geldiğini, çünkü pazarın, NFT’lerin ticareti için platformun yerel belirteci şeklinde teşvik edici ödüller ödediğini belirtti.

Kullanıcılar, hesaplar arasında daha sık işlem yaparak ek jetonlar kazanabilirler. Bu arada, NFT toplayıcıları, pazarın olduğundan daha fazla işlem faaliyetine sahip olduğuna inanarak aldatılabilir.

.

Kripto Hack’lerinin %97’si DeFi Projelerine Karşıydı: Rapor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: