Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, piyasa enkazından nasıl kurtuldu ve imparatorluğunu nasıl genişletti? – Borsa – Finans Haberleri

Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, piyasa enkazından nasıl kurtuldu ve imparatorluğunu nasıl genişletti?

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, sektördeki son katliamın ortasında pazarlık yapmak için alışveriş yapıyor ve fırsat yakalarsa harcayacak parası olduğunu söyledi.

Garip görünebilir. Diğer multi milyar dolarlık kripto devleri bu yıl iflas etti. FTX’in ana rakibi Coinbase, hisselerinin %70 düştüğünü gördü ve kripto fiyatları düştüğü için işgücünün beşte birini işten çıkardı.

ilgili yatırım haberleriPro Exclusive: FTX’ten Sam Bankman-Fried milyarder olma ve yatırım stratejisi hakkında

Yine de, FTX bir şekilde bir endüstri yaşam çizgisi olarak ortaya çıkıyor.

30 yaşındaki milyarder, bunun bol miktarda nakit biriktirmenin, genel giderleri düşük tutmanın, borç vermekten kaçınmanın ve özel bir şirket olarak hızlı hareket edebilmenin bir sonucu olduğunu söylüyor.

Bankman-Fried, CNBC’ye Nassau, Bahamalar’daki FTX merkezindeki bir röportajda “Endüstrinin bunu tek parça halinde atlatması önemliydi” dedi. “Gerçek acı ve gerçek patlamalar yaşarsak, uzun vadede hiç kimse için iyi olmayacak – müşteriler için adil değil ve düzenleme için iyi olmayacak.”

Kripto endüstrisi, kripto para birimi Terra USD’nin patlamasını ve kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in başarısızlığını çevreleyen haftalarda milyarlarca doların yok olduğunu gördü. Üç Ok’a maruz kalan borç verenler, düşen bir sonraki domino taşıydı. Temmuz ayında FTX, 250 milyon dolarlık bir kredi limiti sağladıktan sonra kendisine borç veren BlockFi satın alma seçeneği sunan bir anlaşma imzaladı. FTX ayrıca, daha sonra iflas ilan eden ve Güney Koreli kripto borsası Bithumb’ı satın almak için görüşmelerde bulunan zorlu Voyager Digital’e de 500 milyon dolar verdi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, bu yıl değerinin yarısından fazlasını kaybetti.

‘Bağışıklık yok’

Bankman-Fried’in kripto para borsası FTX, dijital varlıklardaki düşüşten muzdarip olsa da, pazar payı büyümesinin acıyı dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Bankman-Fried, “Bundan muaf olduğumuzu düşünmüyorum” dedi. “Ancak geçen yıl ayak izimizi büyütmek için çok çalıştık … ve daha az perakende ağırlıklı bir platformumuz var – perakende daha çok pazar duyarlılığına bağlı olma eğilimindedir.”

FTX’in hacminin çoğu, günde “en az” 100.000 dolar ticaret yapan müşterilerden geldiğini söyledi. Bankman-Fried, grubu “oldukça karmaşık”, “yüksek etkileşimli, yüksek hacimli” kullanıcılar olarak nitelendirdi. Küçük miktarlı ticaret firmalarından aile ofislerine ve günlük tüccarlara kadar uzanır. Şirkete göre, FTX’in demografisi fiyata daha az duyarlı ve kripto ayı piyasasında nispeten iyi durumda.

Profesyonel tüccarlarla elde ettiği başarıya ek olarak, ABD perakende ticaret izleyicileri için pahalı bir arazi gaspı yapıyor. FTX, Miami Heat’in eski adı American Airlines Center olan NBA arenasının isim haklarını satın aldı. Tom Brady ve Gisele Bundchen dahil olmak üzere yüksek profilli yatırımcılara ve marka elçilerine kur yaptı ve Larry David’in yer aldığı bir Super Bowl reklamı yayınladı.

CNBC’nin Ağustos ayında bildirdiğine göre, kripto para borsası geçen yıl yaklaşık bir milyar dolar gelir getirdi. Bankman-Fried, rakamların “doğru basketbol sahasında” olduğunu ve bu yıl piyasadaki yavaşlamanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak “benzer” bir rakam göreceğini doğruladı. Ayrıca şirketin kârlı olduğunu söyledi.

Düşük çalışan sayısının karlılığı açıklayan bir faktör olduğuna dikkat çekti. FTX’in yaklaşık 350 çalışanı var – Coinbase’in işgücünün yaklaşık onda biri.

“Her zaman sürdürülebilir bir şekilde büyümeye çalıştık – her zaman negatif birim ekonomisinden, kârlılığa giden herhangi bir gerçek, açık yolu olmayan herhangi bir ekonomiden derinden şüphe duydum” dedi. “Çoğu yerden çok daha az işe aldık ama aynı zamanda maliyetlerimizi de kontrol altında tuttuk.”

Bankman-Fried, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden fizik diploması aldı ve kariyerine Jane Street Capital’de nicel bir tüccar olarak başladı. Beş yıl önce ilk bitcoin’ini satın aldı ve “gerçek olamayacak kadar iyi” görünen geniş arbitraj fırsatlarıyla sektöre çekildiğini söyledi. 2017 yılında Bankman-Fried, varlığın tam zamanlı ticaretine başlamak için tescilli ticaret şirketi Alameda Research’ü kurdu. CEO’ya göre, firma bazı durumlarda günde bir milyon dolar kazanıyor, bir pazardaki bir borsadan satın alıyor ve diğer küresel borsalarda geri satıyordu.

CNBC tarafından görülen belgelere göre, Alameda Research hala FTX’in değişim hacimlerinin yaklaşık %6’sını oluşturuyor. Bankman-Fried, Alameda’nın hâlâ büyük bir hissedarı olmasına rağmen, günlük operasyonlardan istifa etti.

Bankman-Fried, son birkaç yıldır Alameda’daki çıkar çatışmalarını ortadan kaldırmak için çalıştığını söyledi. “Artık Alameda’yı ben yönetmiyorum – FTX’in hiçbiri çalışmıyor. Biz onu piyasa altyapısının tarafsız bir parçası olarak görüyoruz.”

FTX, Bankman-Fried’in 2019’da kurucu ortağı Gary Wang ile birlikte piyasaya sürmesinden bu yana destansı bir büyüme kaydetti. FTX en son Ocak ayında 32 milyar dolar değerleme ile 400 milyon dolar topladı ve son üç yıldaki toplam risk sermayesi fonunu yaklaşık 2 milyar dolara çıkardı.

FTX Trading Ltd.’nin merkezi, Bankman-Fried’in yaşadığı Bahamalar’da bulunan FTX Türev Piyasaları ile Antigua’dadır. FTX Trading, diğer ülkeler arasında İsviçre, Avustralya, Kıbrıs, Almanya, Cebelitarık, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde şirketler satın aldı.

Borsa, nakit parasının yaklaşık yarısını kurtarma ve satın almalara harcadı ve en son Anthony Scaramucci’nin Skybridge Capital’inde %30 hisse satın aldı.

Bankman-Fried, “Yararlı veya önemli olduğunda ve ne zaman olursa olsun, konuşlandırmamız için hala biraz var.” Dedi.

Üç günlük fırsatlar

FTX bu yıl özel şirket olmanın avantajını yaşadı. FTX, halka açık bir hisse senedinin günlük iniş çıkışlarına sahip değil, özellikle de bu yıl yüksek faiz oranlarıyla hırpalanan büyüme isimleri. Bankman-Fried ayrıca, binlerce hissedarın olmamasının, birkaç gün içinde anlaşmaları kapatmaya çalışırken FTX’in hızlı hareket etmesini sağladığını söyledi.

“Bunu halka açık bir şirket olarak yapmanın pratikte çok daha zor olduğunu düşünüyorum” dedi. “Parayı havale etmek için baştan sona üç gününüz olduğunda, dağınık bir durumun olası koşulları etrafında bir halk katılımı süreci yapamazsınız.”

Bankman-Fried, anlaşmaların çoğunun, takımın “o hafta fazla uyumadığı” birkaç gün içinde yapıldığını söyledi. Genellikle uzun süren durum tespiti, bunun yerine, kısaltılmış bir Excel elektronik tablosunda geldi. Maliye denetlenmedi. Takımın en azından para kaybetme beklentisi vardı.

“Net pozitif mi yoksa negatif mi olacağı belli değildi – işlerin iyi gittiği bir durumda potansiyel yukarı yönlüydü” dedi. “İşler ters giderse kaybetmeye hazır olduğumuz bir miktar para için yardım etme şansımız olan bir şey yapabileceğimizi hissetme noktasına geldik.”

Bankman-Fried’in sıkıntılı kripto bahislerinin karşılığını alıp almayacağını söylemek için çok erken. Bazı şirketler kurtarma paketine tamamen hayır dedi.

Voyager’a bir kredi limiti açtıktan sonra, FTX ve Alameda şirketi satın alıp yeniden yapılandırmaya çalıştı. Voyager’ın dijital varlıklarını ve kredilerini piyasa değerinden satın alma planını özetledi. Şirket, teklife “beyaz şövalye kurtarma gibi giyinmiş düşük top teklifi” diyerek yanıt verdi.

“Beni şaşırttı. Hukuk ekibimizi şaşırtmadı” dedi. “Dürüst olmak gerekirse, teklifimizi göreceklerini varsaymıştım ve sadece… tabii ki, bunu kabul edeceğiz” dediler.

Bankman-Fried, daha fazla tartışma olduğunu ve cevapların “hayal kırıklığı” olduğunu söyledi. Sorunun, teklifin herhangi bir ücret almaması olduğunu söyledi.

“Eğer ücret alma işindeyseniz, o zaman belki de teklifimiz istediğiniz gibi değildir” dedi. “Bu davada ücret almak isteyen danışmanlar için düşük seviye bir teklif olduğuna inanıyorum. Aklımdaki kişi bu değildi. Aklımda müşteriler vardı. Ama olanlarla ilgili şu anki en iyi anlayışım bu.”

Sonraki … Warren Buffett?

Bankman-Fried’in kripto alanındaki son hamleleri, Warren Buffett’in 2008’deki stratejisiyle karşılaştırmalar yaptı. Efsanevi Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su, Goldman Sachs’a yaptığı 5 milyar dolarlık yatırımla mali kriz sırasında kanamayı durdurdu. Bu, sonunda Nebraska merkezli Omaha’ya 3 milyar dolarlık bir kazanç getirdi.

Bankman-Fried, “Bazı paralellikler var” dedi. “Muhtemelen daha fazla farklılık var. Her şeyden önce, Warren Buffett’ın bana bir sonraki Warren Buffett diyeceğini sanmıyorum. Son zamanlarda bir paralellik olduğu ölçüde, hangi varlıkların oldukça ihtiyaç duydukları bir yerde olduğuna bakıyor. Başkent.”

Bankman-Fried, “eşzamanlı olarak iyi yatırımlar yapabileceği ve onları, müşterilerini ve ekosistemini desteklemeye yardımcı olabileceği” noktalar bulduğunu söyledi. Bazen sadece biri teklif edilse de, ikisi birden değil.

Ayrıca Buffett’in uzun vadeli değer yatırımı konusundaki becerisini de takdir etti. Yatırımcı, “müthiş bir yeniliğe veya içgörüye sahip olmanıza gerek olmadığını, sadece on yıllar boyunca verilen iyi kararlardan sonra verilen iyi kararları bir araya getirerek ve bunu birleştirerek yapabileceğinizi” gösterdi.

Buffett gibi Bankman-Fried, Giving Pledge’i imzaladı: dünyanın en zengin bireylerinin servetlerinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlama sözü. Bankman-Fried, gelecekteki pandemi önlemeye odaklanarak bu yıl yaklaşık 100 milyon dolar bağışladığını söyledi. Buffett gibi mütevazi yaşıyor. Bankman-Fried, 10 oda arkadaşı ve Gopher adında bir Goldendoodle ile aynı evi paylaşıyor. Toyota Corolla kullanıyor ve bir yatın veya Lamborghini’nin aşırılıklarıyla ilgilenmediğini söyledi.

Ancak iki mütevazi yatırımcı, kripto para birimlerindeki pozisyonları söz konusu olduğunda keskin bir şekilde ayrılıyor.

Buffett ve iş ortağı Charlie Munger, yıllardır kripto para birimlerini eleştiriyor. Örneğin 2018’de Buffett, bitcoin’i “muhtemelen fare zehiri karesi” olarak adlandırdı. Bu yılın başlarında Buffett, dünyadaki tüm bitcoinleri 25 dolara almayacağını çünkü “hiçbir şey üretmediğini” söyledi.

Buffett, temel blok zinciri teknolojisini “önemli” olarak nitelendirdi – ancak “bitcoin’in benzersiz bir değeri olmadığı” fikrinden vazgeçmedi. Blok zincirleri, kripto para birimi işlemlerini ve bazı durumlarda diğer verileri depolayan dijital veritabanlarıdır. Ana kullanımı, bitcoin gibi kripto para birimlerini güçlendirmektir. Ancak teknolojinin hayranları, sağlık, tedarik zinciri lojistiği ve diğer finans alanlarında kullanılabileceğini söylüyor.

Bankman-Fried, “Buna kesinlikle katılmıyorum” dedi. “umut etmeliyim [Buffett] buna da katılmıyor. O böyle düşünüyorsa senin bir şirket yönetmen gerektiğini düşünmüyorum ama onun gerçekten böyle düşündüğünü sanmıyorum. Bence bu çok büyük bir abartıydı” dedi ve ekledi: “Blockchain’in gücünün bir kısmını kaçırdı – ayrıca ilk etapta bunun için bazı itici gücü de kaçırdı ve insanları yeni bir araç istemeye iten şeyi de kaçırdı.”

Düzeltme: Gisele Bundchen, FTX için bir marka elçisidir. Daha önceki bir sürüm, adını yanlış yazmış.

.

Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, piyasa enkazından nasıl kurtuldu ve imparatorluğunu nasıl genişletti?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: