Küresel merkez bankaları Fed’e ayak uydurmak için mücadele ederken ABD dolarının gücü devam ediyor – Finans Haberleri

Küresel merkez bankaları Fed’e ayak uydurmak için mücadele ederken ABD dolarının gücü devam ediyor

ABD doları (DX-Y.NYB), İngiliz yetkililerin yeni harcamalar ve vergi indirimlerinden oluşan yeni bir teşvik paketini uygulamaya koymasıyla İngiliz sterlinin (GBPUSD=X) değer kaybetmesinin ardından Cuma günü yükselişe geçti.

Birleşik Krallık’taki sorunlar, 2022’de şimdiye kadar %17’den fazla artan güçlü doların yükselişinin yalnızca en son katalizörü – en az 1972’den bu yana bugüne kadarki en büyük yıllık yüzde kazancı.

ABD dolarının gücünün arkasında, yükselen fiyat enflasyonunu frenleme taahhüdünü kararlılıkla sürdüren Federal Rezerv var. Geçen hafta, ABD’nin 1980’lerin başında enflasyonla son büyük krizini yaşamasından bu yana en hızlı klip olan üçüncü ardışık toplantı için gösterge faiz oranını 75 baz puan artırdı.

Diğer merkez bankaları Fed’e ayak uydurmak için mücadele ediyor.

İsveç’teki Riksbank, Çarşamba günü gösterge oranını 100 baz puan artırarak piyasa katılımcılarını şaşırttı. İsveçli merkez bankacıları, yatırımcıları tahvil piyasasına çekmeyi ve para birimi olan kronu güçlendirmeyi umuyorlardı. Bunun yerine, dolar haftanın sonuna doğru %3,5 yükselirken tam tersi gerçekleşti.

Kron karşısında (SEK=X), ABD doları bugüne kadar şaşırtıcı bir şekilde %25 güçlendi. Bu, Japon yenine (JPY=X) karşı ABD dolarının değer kazanmasıyla aynı seviyede – muhtemelen küresel para birimi kömür madenindeki kanarya.

Japonya Merkez Bankası yetkilileri, 1998’deki Asya para krizinden bu yana ilk kez yeni güçlendirmek için kısa süre önce müdahalede bulundu. Yen, Cuma öğleden sonra çoğunu geri vermeden önce %2.5 gibi büyük bir artış kaydetmeyi başardı.

Gelişmekte olan pazarlara bakıldığında, tablo daha da iç karartıcı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – para politikasına alışılmışın dışında yaklaşımına sadık kalarak – Çarşamba günü gösterge faizini 100 baz puan indirdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Türk lirası (TRY=X) düştü ve haftayı yılın en kötü performans gösteren para birimi olarak Arjantin pesosu (ARS=X) ile aynı seviyede tamamladı. Dolar her ikisine karşı yaklaşık %40 değer kazandı.

9 Kasım 2021’de Arjantin, Buenos Aires’te çekilen bu resimde Amerika Birleşik Devletleri yüz dolarlık banknot ve Arjantinli yüz peso banknot görülüyor. (Fotoğraf: Matías Baglietto/NurPhoto aracılığıyla Getty Images)

Genel olarak, geçen hafta bir dizi merkez bankası hamlesinden sonra, bankaların faiz oranlarını artırıp artırmadığı, düşürdüğü veya ayakta durduğu ortak bir payda vardı: Dolar yükselişle kapandı.

hikaye devam ediyor

Ve yurtdışındaki Amerikalı turistler tüm ülkelerin “satışta” olmasını kutlayabilirken, her türlü yatırım aracı – 401 bin, kurumsal portföyler, kurumsal kazançlar, kripto varlıkları – bu yürek burkan para hareketlerinden doğrudan veya dolaylı olarak acı çekiyor.

Gelişmiş veya başka türlü birçok para birimi rejimi için ciddi ek acılardan kaçınmak için muhtemelen çok geç. Aynı zamanda 2022’de dolar karşısında güçlenen iki para birimi var: Meksika pesosu (MXN=X) ve Brezilya reali (BRL=X).

Özellikle, bu iki yükselen piyasa ülkesinin merkez bankaları, emsallerinden çok önce, 2021’in ilk yarısında oranlarını artırmaya başladı.

Hisse senetlerini hareket ettiren olaylar da dahil olmak üzere en son borsa haberleri ve derinlemesine analizler için buraya tıklayın

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

Apple veya Android için Yahoo Finance uygulamasını indirin

Twitter, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIn ve YouTube’da Yahoo Finance’i takip edin

Küresel merkez bankaları Fed’e ayak uydurmak için mücadele ederken ABD dolarının gücü devam ediyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: