Lauren Taylor Wolfe, yatırımcıların son tepkiler arasında ESG’yi görmezden gelmesinin çok riskli olduğunu söylüyor – Borsa – Finans Haberleri

Lauren Taylor Wolfe, yatırımcıların son tepkiler arasında ESG’yi görmezden gelmesinin çok riskli olduğunu söylüyor

(Delivering Alpha bültenine abone olmak için buraya tıklayın.)

Deloitte’a göre, profesyonel yönetim altındaki küresel ESG varlıkları 2024 yılına kadar 80 trilyon dolar değerinde olabilir. Ancak popülerlikteki bu büyüme, küresel bir enerji kriziyle birleştiğinde sektörü giderek artan bir kutuplaşmayla karşı karşıya bırakıyor. Eleştirmenler, ESG yatırımlarına ayrılan sermayenin, diğerlerinin pahasına bir değer sistemini ilerleteceğinden endişe ediyor.

Lauren Taylor Wolfe, uzun vadede ESG yatırımlarına odaklanan aktivist bir yatırım yönetimi şirketi olan Impactive Capital’in kurucu ortağıydı. ESG yatırımlarına yönelik yasakların neden çok riskli olabileceğini ve çevresel, sosyal ve yönetişim risklerini anlamanın nihayetinde işletmeler için nasıl iyi olduğunu düşünmek için CNBC’nin Delivering Alpha bülteniyle görüştü.

(Aşağıdaki kısım uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir. Videonun tamamı için yukarıya bakın.)

Leslie Seçici: ESG’nin son aylarda finansın en tartışmalı alanlarından biri haline gelmesine şaşırdınız mı?

Lauren Taylor Wolfe: Hayır, değilim. Dinleyin, geri dönüşü olmayan ESG sürdürülebilir değildir. Yalnızca ABD’de ESG’ye özgü ETF’lere ve aktif olarak yönetilen yatırım fonlarına yüz milyarlarca dolar tahsis edildi. Küresel bazda trilyonlarca[s] tahsis edildi. Ve tüm moda şeyler gibi, bazen sarkaç bir yönde çok fazla sallanıyor ve bu nedenle, şimdi birçok ESG ürünü üzerinde çok fazla inceleme var. Ancak yine, her ESG ürünü eşit şekilde oluşturulmaz. Daha önce de belirttiğim gibi, iade olmadan bu ürünler başarılı olamaz. Şimdi Impactive’de farklı bir yaklaşım izliyoruz. Ve iyi, güçlü ESG iyileştirmesi elde etmek için getirilerden fedakarlık etmek zorunda olmadığınızı kanıtladık. İki şey düşünüyoruz: birincisi, bir iş sorununu ESG çözümüyle çözebilir misiniz? İkincisi, bu çözüm karlılığı ve getiriyi sağlayabilir mi? Bazı politikacılardan çok fazla tepki geldiğini gördük ve bence bu çok riskli. Çevresel riskleri ve sosyal riskleri anlamak sadece iyi bir temel analizdir ve sadece iyi bir yatırımdır. Yani, örneğin devletler için bu tür yatırımları yasaklamak bence çok riskli. Emekliler için kötü, seçmenler için kötü, çünkü uzun vadede bir işi analiz etmenin iyi bir yolu.

seçici: Bence sorunun merkezinde bu ESG ve karlılık birbirini dışlayan fikir var. Marj genişlemesini hemen yönlendiren ESG iyileştirmeleri olabileceğini düşünüyor musunuz? Pek çok insan, “Ah, peki, uzun vadede bu şirket için çok daha iyi olacak” diyor. Uzun vadede bir fosil yakıt üreticisiyseniz, hayatta kalmanız için yeşil enerjiye geçiş daha iyi olacaktır. Ancak, bir emekliyseniz veya yıllık bazda puanlarınızı vurmak açısından daha kısa vadeli bir zaman ufkuna ihtiyaç duyan yatırımcılardan biriyseniz, orada daha hızlı bir geri dönüşe ihtiyacınız var. Bu karlılığı sürdürme yeteneği açısından bir tür süre meselesi mi?

Taylor Wolfe: İki alana odaklanıyoruz, ESG etkisi ve sermaye tahsisi etkisi. Sermaye tahsisi etkisi, “oh, segmenti satmalısın, bu kaldıraçlı özeti yap, bu satın almayı yapmalısın” civarındadır. Bunun geri dönüşler üzerinde anında bir etkisi olabilir. Çevresel, sosyal ve yönetişim değişikliği, çoğunlukla, doğası gereği birikimlidir ve aslında, getirilere dahil edilmesi daha uzun zaman alır. Ancak emekliler, sadece bir örnek olarak, sahipler – bu sermaye neredeyse sonsuza kadar. Ve bildiğiniz gibi, bence piyasanın kendisi kısa vadecilikten rahatsız oldu. Üç aylık veya yıllık rakamlarına ulaşmaya odaklanan çok fazla yöneticimiz, CEO’muz ve yönetim kurulumuz var ve uzun vadeli getirilere, uzun vadeli IRR’lere odaklanmak için gerçek bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Aslında Impactive’de üç ila beş yıllık IRR’leri garanti ediyoruz çünkü gerçek getirilerin elde edilebileceği yer burası. Yani bir yılı geride bırakmış olmanız gerekiyor… Bir otomotiv şirketimiz var, bir otomobil bayimiz var, en değerli segmenti parça ve servis segmenti. İşletmenin FAVÖK’ünün üçte ikisini sağlıyor ve sektör genelinde işgücü sıkıntısı vardı. Biz de onlara dedik ki, bir aday havuzunu tamamen gözden kaçırıyorsunuz, o da kadınlar. Çalışan kadınları tamirci olmaya çekmiyorsunuz, ancak otomobil servisi ve otomobil perakendesine yılda 200 milyar doların üzerinde harcama yapan müşteriler olarak sektöre hükmediyorlar. Ve böylece, elbette, mekanik eklediler. Son birkaç yılda, kadın mekaniklerinin boyutlarını iki katına çıkardılar. Ve onları ikna ettik, Tanrım, doğum izni veya esnek çalışma haftası gibi avantajlara sadece kadınları mekanik kuvvete ekleyerek yatırım yaparsanız, rakipleriniz 50’de kalırken, kullanımınızı yüzde 50’den yüzde 55’e yükseltebilirsiniz. [percent]. Ve sürükleyici olacak – çünkü bu, en yüksek çarpana sahip en karlı iş – bu, genel kurumsal değerinizde yüzde 20’lik bir artış sağlayabilir. Ve bu örneği size göstermek için kullanıyorum, kadınların işgücündeki mekanik yüzdesi olarak oturduğu yüzde bir ya da ikiden, yüzde bir ya da ikiden nereye gidebileceğini düşündüğüm yere gitmenin zaman alacağını 10 yüzde. Ve bu, genel kurumsal değer üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Bir gecede olmaz, ancak o işin genel getirileri üzerinde uzun vadede büyük bir etkisi olabilir.

seçici: Bu gerçekten iyi bir noktayı gündeme getiriyor – bu fikir, belki de tarihsel olarak yapılanların aksine biraz daha fazla yaratıcılık ve yeni bir düşünce tarzı gerektiriyor. Böyle bir şeye yatırım yapmanın ve bu geçişe yatırım yapmanın ön maliyeti hakkında ne düşünüyorsunuz ve yatırımcıların bu geçişi önden yürütmek için sadece sermayenin dağıtımını nasıl düşünmeleri gerektiğini ve nihayetinde bunun nasıl olacağına dair beklentiler hakkında ne düşünüyorsunuz? ortaya çıkar?

Taylor Wolfe: bağlı olacak, değil mi? Bir şirketi rüzgar türbinleri, rüzgar ve güneş yetenekleri ve hatta yeni çipler için dev, yeni, muhteşem bir tesise yatırım yapmaya teşvik ediyorsanız, bu çok büyük bir harcama olacaktır. Ancak, hükümetin yenilenebilir enerji harcamalarından veya tüketici tercihlerinden ve yenilenebilir enerji harcamalarından gelen laik arka rüzgarları gördüğümüzde, onlarca yıllık getiri sağlayacak. Asbury gibi, ücretli doğum iznine yatırım yaptıkları bir yer için, parça ve hizmet tesislerine kadın banyoları ekliyorlar – bence, parça ve hizmet tesislerinin yaklaşık %70’inde kadın banyoları var. Bunlar daha küçük dolarlar, değil mi? Dolayısıyla, bu harcama, bence, neredeyse anında artacaktır, çünkü daha fazla tamirci kiraladıkça, işletmeye daha yüksek kar dolar geliri sağlıyorlar. Ancak sorunuza doğrudan cevap vermek, gerçekten bağlı olacaktır. Yenilenebilir enerjiye yatırım yaptığınız daha büyük harcamalar ve çok sermaye yoğun olan çevresel ürünler, daha fazla kadın teknisyeni işe almak, onları eğitmek gibi bu daha varlıklı hafif girişimlerden çok daha büyük ve çok daha büyük bir sermaye harcamasına sahip olacak, ve bunları işgücünüze ekleyerek, en kârlı segmentinizi orta tek haneli büyümeden çift haneli büyümeye hızlandırabilirsiniz – bu neredeyse anında geri dönüş sağlar.

seçici: Evet, kadınlar tuvaleti eklemek kadar küçük bir şey. Bu, düşünmediğiniz bir şey, ama açıkçası büyük bir fark yaratıyor. Ayrıca, tüm bunların makro zemine nasıl uyduğunu sormak istiyorum, çünkü tarihsel olarak, bazı insanlar ve bazı eleştirmenler, “Ah, peki, ESG. Bu bir boğa piyasası fenomeni. Ve buna sahip olmak gerçekten güzel, ekonomi iyi gittiğinde, piyasalar iyi gittiğinde faydalanabileceğiniz bir şey.” Ve kısmen bu nedenle, en azından geleneksel ESG halka açık şirketlerin birçoğunda, o zamandan beri kendini tersine çeviren bu alana çok fazla sermaye akışı gördük. Ama şimdi enflasyonla karşı karşıyayız, daha yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıyayız, potansiyel olarak bir resesyon olasılığıyla karşı karşıyayız, bu makro zorlukların bazılarının ışığında ESG’nin yönetim kurulu odasında daha fazla arka planda kalacağından endişe duyuyor musunuz?

Taylor Wolfe: Yapacaklarını sanmıyorum. Kâr peşinde koşmanın çevre pahasına doyduğu günlere geri döneceğimizi sanmıyorum, gittiğimiz yer toplumumuz. Ve bence akıllı ESG girişimleri sadece iyi bir iş. Şirketleri uzun vadede daha rekabetçi, daha karlı ve daha değerli kılar. Ve biz bunu inceledik, doğru, bakıyoruz – Y kuşağına ve Z kuşağına bakarsanız, en önemli iki varlıklarını, dolarlarını ve zamanlarını nasıl harcadıklarını önemsiyorlar ve bunu daha çok değer sistemleriyle uyumlu bir şekilde. Peki, bu ne anlama geliyor? Bunlar çalışanlarınız, müşterileriniz, hissedarlarınız olan kişilerdir. Ve bir şirket ve yönetim kurulu bunu, daha katı müşterileri, daha katı çalışanları, daha katı hissedarları çekebildiğiniz ve elde tutabildiğiniz ölçüde düşünüyor, müşteri edinme maliyetlerinizi düşürüyor, insan sermayesi maliyetlerinizi düşürüyor ve toplam sermaye maliyetinizi düşürüyor olursunuz. . Bu, işinizi daha rekabetçi hale getirir, bu da onu daha karlı hale getirir, bu da onu uzun vadede daha değerli kılar. Ve o kadar kesin ki, arka planda yükselen enflasyonun olduğu bu tür bir ortamda, bilirsiniz, oranlar yükseliyor, bir resesyonda olabiliriz ya da resesyon gerçekten, bilirsiniz, sadece birkaç çeyrek uzaklıkta olabilir, bence şirketler Fiyatlara nasıl ayak uydurabileceklerini, işlerinin etrafındaki hendeği nasıl güçlendirebileceklerini düşünüyorlar. Ve daha sürdürülebilir bir çözüme sahip olmak, işlerini ve karlılıklarını koruyacak olan fiyat esnekliğini artıracaktır.

.

Lauren Taylor Wolfe, yatırımcıların son tepkiler arasında ESG’yi görmezden gelmesinin çok riskli olduğunu söylüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: