Lindsey Graham’ın kürtaj yasağı tasarısı, Demokratlar kilit ara dönem yarışlarında saldırıları keskinleştirirken bazı Cumhuriyetçileri şaşırtıyor – Kurumsal Haberler

Lindsey Graham’ın kürtaj yasağı tasarısı, Demokratlar kilit ara dönem yarışlarında saldırıları keskinleştirirken bazı Cumhuriyetçileri şaşırtıyor

Demokratlar tasarıyı GOP’un Kasım ara seçimlerinde Kongre’nin kontrolünü kazanması halinde ülke çapında kürtajı kısıtlamaya çalıştığının kanıtı olarak gösterdiğinden Cumhuriyetçiler, Senatör Lindsey Graham’ın 15 haftalık hamilelikten sonra çoğu kürtajı yasaklayan yeni önerisinden uzaklaşıyorlar.

Graham’ın önerisinde Demokratlar, en az bir Kongre odası tutma şanslarını artırdığı görülen bir konuyu kullanmak için başka bir şans görüyorlar.

Güney Carolina Cumhuriyetçisi, Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade’i karara bağlamasından, onlarca yıllık federal kürtaj korumalarını devirmesinden ve kürtajı ara sınavların en önemli sorunu olarak konumlandırmasından üç aydan kısa bir süre sonra yasayı çıkardı.

Graham’ın Salı günkü duyurusu, Demokratlar mavi eyaletlerde prosedüre erişimi keskin bir şekilde daraltacak tasarıyı kınamak için sıraya girerken, kürtaj hakkında yeni bir manşet dalgası yarattı. Dikkatleri günün bir başka önemli manşetinden, hisse senetlerinin düşmesine neden olan ve Biden yönetiminin toparlanan bir ekonomi iddialarına bir darbe olarak görülen, beklenenden daha kötü bir enflasyon raporundan uzaklaştırdı.

Graham’ın yaklaşımı, yüksek mahkemenin Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü davasındaki kürtaj kararından sonra, yüksek profilli yarışlarda olanlar da dahil olmak üzere bazı Cumhuriyetçiler tarafından alınan bir stratejiyle de çelişiyordu. GOP’taki birçok kişi, federal hükümet yerine eyaletlerin kürtaj yasasını belirlemesi gerektiğini savundu.

Pennsylvania’da, Senato’yu hangi partinin kazanacağını belirleyecek bir avuç savaş alanından biri, yeni yasa tasarısı, Cumhuriyet Senatosu adayı Dr. Mehmet Öz’ü, seçilirse federal hükümetin eyalet düzeyindeki kürtaj kurallarına müdahale etmekten alıkoyacağını söylemeye teşvik etti. Ancak Cumhuriyetçi Herschel Walker, görevdeki Senatör Raphael Warnock’un Georgia koltuğu için yarışıyor başka bir kritik yarışta, Graham’ın yasasını destekleyeceğini söyledi.

Her iki eyalette de Demokrat adaylar konuyu GOP rakiplerini ezmek için kullandılar.

“Oz’un bize söylemesi gerekiyor – evet mi hayır mı, bu tasarıyı destekler misiniz?” Eyaletin Demokratik Senato adayı Pennsylvania Teğmen John Fetterman Perşembe sabahı yaptığı açıklamada. “Önce ben gideceğim: Ben bir HAYIR’ım.”

Graham’ın hareketi bazı Cumhuriyetçi siyasi uzmanları bile şaşırttı. Bazı medya kuruluşları, Temsilciler Meclisi ve Senato için verilen mücadelenin sıkılaştığı kritik bir anda, bunu zorunlu olmayan bir hata olarak değerlendirdi.

Georgia merkezli GOP stratejisti Jay Williams, “Bunu neden yaptığını bilmiyorum” dedi. Cumhuriyetçilerin ara sınav konuşmasının çoğunlukla Başkan Joe Biden’ın düşük onay notları aldığı ekonomiye odaklanması gerektiğini önerdi.

Williams, “Eğer oyunu kazanıyorsanız, strateji değiştirmezsiniz” dedi. “Başka bir şeyden bahsediyorsak, bence bu kötü bir fikir.”

Trump’ın Gürcistan’daki eski kampanya yardımcısı ve siyasi stratejisti Seth Weathers, “halka satılma şeklinin ara seçimlerde Cumhuriyetçilere zarar verebileceğinden biraz korktuğunu” söyledi.

Siyasi stratejist ve kendini Cumhuriyetçi olarak tanımlayan Julianne Thompson, ekonominin “şu anda Cumhuriyetçiler için kazanan ve odaklanmaları gereken konu” olduğunu söyledi.

Ulusal GOP grupları, bu hafta Graham’ı neredeyse hiç desteklemiyor.

Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi, Ulusal Cumhuriyetçi Senatör Komitesi ve Cumhuriyetçi Ulusal Komite için Facebook ve Twitter sayfaları, Graham’ın tasarısının duyurulmasından bu yana bahsetmedi veya tanıtmadı. Meta Reklam Kitaplığı’na göre, bu grupların Facebook sayfalarının hiçbiri faturayla ilgili reklamlar yayınlamadı.

RNC tarafından yönetilen bir Twitter hesabı, Çarşamba günü bir çift Demokrat, Georgia vali adayı Stacey Abrams ve New York Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Başkanı Hakeem Jeffries’i kürtaj hakkında herhangi bir sınır tanımayı reddetmekle suçladığında Graham’dan bahsetmeden kürtaj hakkında tweet attı. prosedür. NRSC Çarşamba günü aynı şeyi yaptı ve Florida’daki koltuğu için GOP Senatörü Marco Rubio’ya meydan okuyan Demokrat Temsilci Val Demings’in kürtaj konusundaki tavrını eleştirdi.

Graham, yasasını federal düzeyde kürtaj korumalarını kodlamak için Demokrat liderliğindeki tekliflere bir yanıt olarak çerçevelemeye çalıştı. Mahkemenin Roe hakkındaki karar taslağına tepki olarak Mayıs ayında öne sürülen böyle bir yasa tasarısı Senato’da başarısız oldu.

Graham, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Bizi dünyanın ana akımına sokmayacak, ancak talep üzerine kürtaja doğum noktasına kadar izin veren yedi ulustan oluşan bir gruba sokacak bir yasa tasarısı seçtiler.” Dedi.

Graham, 15. gebelik haftasında prosedürü yasaklayan ve tecavüz, ensest ve annenin hayatını kurtarmak için istisnalar içeren yasa tasarısının, Amerika’nın kürtaj politikasını “dünyanın geri kalanıyla oldukça tutarlı” bir düzeye getireceğini söyledi. “

Senatör, “Ve Amerika’nın bulunduğu yer burası olmalı” dedi.

Plan, daha katı devlet kürtaj yasalarını yerinde bırakacaktı. Temsilci Chris Smith, RN.J., Meclis için bir tamamlayıcı yasa tasarısı ortaya koydu.

Graham’ın tasarısının başlığı, yalnızca “geç dönem” kürtajı yasaklayacağını öne sürse de, ikinci üç aylık döneme denk gelen bir eşik olan dört aylık hamilelikten sonra ülke çapında prosedürü kısıtlayacaktır. Sağlık politikası kar amacı gütmeyen KFF’ye göre, kürtajlar genellikle gebeliğin 21. haftasında veya sonrasında “geç dönem” olarak kabul edilir. Ancak kuruluş, bu ifadenin resmi bir tıbbi terim olmadığını ve bu aşamada kürtajların nadiren arandığını ve elde edilmesinin zor olduğunu belirtiyor.

Graham’ın tasarısının, Demokratların Meclis ve Senato’da zayıf çoğunluğa sahip olduğu mevcut Kongre’den geçme şansı neredeyse yok. Cumhuriyetçiler, görevdeki cumhurbaşkanının partisi tarihsel olarak düşük performans gösterdiğinde, ara seçimlerde her iki meclisi de devralmayı umuyor.

Ancak bazı tahminciler, kısmen yüksek mahkemenin Dobbs’taki kararına atfedilen bir değişiklik olan Senato’nun kontrolünü elinde tutması için Demokratları tercih ediyor. Haziran ayı sonlarında bu kararın çıkmasından sonra ihtimaller Demokratlara doğru hafifçe kaymış olsa da, Cumhuriyetçiler Evi almak için tercih ediliyor.

Dobbs’un, Roe’yu eski Başkan Donald Trump tarafından aday gösterilen üç yargıcı içeren bir çoğunluk tarafından 5’e 4 oyla devirmesinin ardından yüksek mahkeme kamuoyunu kaybetti. Bu arada kürtaj hakları, seçmenler arasında en önemli sorun olarak yükseldi.

Eylül ayında gerçekleştirilen ve Çarşamba günü yayınlanan bir Fox News anketi, seçmenlerin %57’sinin tüm veya çoğu durumda yasal kürtajı desteklediğini, Mayıs ayına göre 13 puanlık bir artış olduğunu buldu.

Aynı anket, seçmenlerin Dobbs kararına karşı muhalefetinin, yalnızca 1’e 2 oranında yanıt verenlerin onaylamamasından daha ağır bastığı için, çıktığı günden bu yana büyüdüğünü gösterdi. Ve anket, kürtajı başlıca endişe olarak gören seçmenlerin %56’sının kendi Temsilciler Meclisi bölgesinde Demokrat’ı desteklediğini, %27’sinin Cumhuriyetçiyi seçeceğini buldu.

Önemli Senato yarışlarındaki GOP adayları da dahil olmak üzere bazı Cumhuriyetçiler Graham’ın yeni önerisini desteklediler.

Rubio, tasarıyı neden imzaladığı sorulduğunda, “Ben her zaman hayattan yana oldum” dedi. Gazetecilere, eğer varsa, hangi kürtaj kısıtlamalarını destekleyeceklerini Demokratlara sormaları için baskı yaptı.

Güney Dakota’dan Senatör John Thune, 2 Nolu Senato Cumhuriyetçisi, tasarıyı desteklediğini söyledi. CNN’e, bunun Cumhuriyetçilerin toplam kürtaj yasağını desteklediği anlatısını değiştirdiğini ve “adaylara görüşlerini yansıtan ve Demokratların anlatısına uymayan bir şey için yer verdiğini” söyledi.

Pennsylvania merkezli Cumhuriyetçi siyasi stratejist Christopher Nicholas, CNBC’ye Graham’ın tasarısının “Dobbs kararından bu yana bu konuda bizim açımızdan ilk stratejik yanıt” olduğunu söyleyerek bu görüşü yineledi.

“Basın bunu almaya zorlayabilir” [Democrats] Nicholas, kendi taraflarında kabul edilen tek kürtaj pozisyonunun talep üzerine kürtaj olduğunu kabul etmek için” dedi.

Ancak diğer üst düzey Cumhuriyetçiler ya Graham’ın tasarısını desteklemeyi reddettiler ya da tek tek eyaletlerin kendi kürtaj yasalarını belirlemesi gerektiğine inandıklarını dile getirdiler.

Parti Kasım ayında Senato kontrolünü kazanırsa GOP’un kürtaj gündemini belirleyecek olan Kentucky Cumhuriyetçi Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell gazetecilere verdiği demeçte, “Konferansımın üyelerinin çoğunun bunun eyalet düzeyinde ele alınmasını tercih ettiğini düşünüyorum.” Salı Graham’ın faturası sorulduğunda.

NRSC’nin başkanı Florida’dan Senatör Rick Scott, Çarşamba günü Fox News’a verdiği röportajda tasarıyı desteklediğini ifade etmedi.

Scott, mevzuat hakkında soru sorulduğunda, “Eh, ülkenin her yerine giderseniz, insanların odaklandıkları şey ekonomi, çocuklarının eğitimi, kamu güvenliğidir” dedi. Kürtaj konusunda Demokratlar açıkça kürtaja odaklanmış durumda” dedi.

Tasarıya verilen tepkiler hakkında yorum istendiğinde, Graham sözcüsü Kevin Bishop, Rubio’nun “gemiye katıldığını” kaydetti.

Cumhuriyetçiler uzun süredir kürtaja karşı çıkıyorlar ve çok sayıda kırmızı eyalet, Roe’nun geri çekilmesinden hemen sonra prosedüre genel yasaklar getirdi. Ancak anketler, Amerikalıların çoğunluğunun mahkemenin kararını onaylamadığını gösterdiğinden ve kadınların önemli eyaletlerde seçmen kayıtlarında erkekleri geride bıraktığı bildirildiğinden, GOP’taki birçok kişi kürtajı mesajlarının önemli bir parçası haline getiren Demokratlara karşı mücadele etti.

Cumhuriyetçi stratejist Thompson, “Kürtaj ara sınavları belirlemeyecek olsa da, Demokratların bağış topladığı ve daha fazla kadının oy kullanmak için kaydettirdiği bir konu oldu” dedi.

Kürtaj ve ilgili konular hakkında konuşan daha fazla kadın liderin yanı sıra, “Partimin bu konuda daha iyi mesajlara ihtiyacı olduğunun çok farkındayım” dedi.

The Washington Post Çarşamba günü bildirdiğine göre, RNC bu hafta başlarında kampanyalara kürtaj yasaklarının istisnaları konusunda “ortak zemin” aramaları ve Demokratlara kendi görüşleri konusunda baskı yapmaları tavsiyesinde bulundu. Post’un bildirdiğine göre, ulusal parti ayrıca adayları suç ve ekonomi gibi konulara odaklanmaya da teşvik etti.

D-Md. Temsilcisi Jamie Raskin Çarşamba günü Meclis katında “Anketler onlara bir şey öğretiyor olmalı, çünkü bugün kürtaj hakkında bir şey duymuyorum” dedi. “Şimdi onların konumu nedir? Amerika bilmek istiyor.”

GOP ön seçimleri sırasında daha önce kürtaj konusunda katı tutumlar sergileyen bazı Cumhuriyetçi adaylar, genel seçimlerde yarışırken görüşlerini yumuşattı veya susturdu. Graham’ın tasarısı konuya yeni bir odaklanma getirdiğinde, Demokratlar atıldı.

Senatör Raphael Warnock, D-Ga., Salı günü bir tweet’te Cumhuriyetçi rakibi hakkında, Walker’ın aynı şeyi söylediği bir videoyu yayınlamadan önce, “Herschel Walker, ülkemizin ulusal bir kürtaj yasağı olmamasının bir sorun olduğunu düşünüyor” dedi.

Pennsylvania’da Fetterman, önerilen 15 haftalık kürtaj yasağını eleştirmek için Philadelphia belediye binasında OB/GYN’lerle bir basın toplantısı planladı. Rakibi Oz’u tasarıdaki duruşuyla ilgili soruları yanıtlamaya zorladı.

Anketlerde Fetterman’ı takip eden Trump destekli ünlü doktor Oz, “üç istisna dışında yaşam yanlısı: annenin hayatı, tecavüz ve ensest” sözcüsü Brittany Yanick yaptığı açıklamada.

“Ve bir senatör olarak, federal hükümetin eyaletin konuyla ilgili kararlarına karışmamasını sağlamak isterdi” dedi.

.

Lindsey Graham’ın kürtaj yasağı tasarısı, Demokratlar kilit ara dönem yarışlarında saldırıları keskinleştirirken bazı Cumhuriyetçileri şaşırtıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: