Maymun çiçeği yayılmasını durdurmak için ‘fırsat penceresi’, aşı sunumları durduğu için kapanıyor olabilir – Kurumsal Haberler

Maymun çiçeği yayılmasını durdurmak için ‘fırsat penceresi’, aşı sunumları durduğu için kapanıyor olabilir

Arz sıkıntısı nedeniyle bir maymun çiçeği aşısının durdurulabileceğine dair artan endişeler var.

Xinhua Haber Ajansı | Getty Resimleri

Artan maymun çiçeği salgınını kontrol altına alma fırsatı penceresinin kapanabileceğine dair endişeler artıyor ve aşı kıtlığı, risk altındaki bazı grupların aşı olmak için haftalarca beklemesine neden oluyor.

Sağlık uzmanları, salgının kontrol altına alınamaması durumunda diğer popülasyonlara veya türlere sıçrayabileceği konusunda uyardı.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, ilk 50.000 aşı serisinin önümüzdeki iki hafta içinde bitmesini beklediğini ve Eylül ayına kadar daha fazla doz alamayabileceğini söyledi. Bu arada, diğer yüksek vaka ülkeleri, azalan arz nedeniyle yeni aşı yöntemlerini düşünüyor.

Maymun çiçeği için onaylanmış tek aşının tek tedarikçisi olan Bavarian Nordic Perşembe günü yaptığı açıklamada, diğer ülkeler için kapasiteyi serbest bırakırken ABD’deki Jynneos aşısının siparişlerinin tamamlanmasına yardımcı olmak için sözleşmeli üretici Grand River Aseptic Manufacturing ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Sürecin ayağa kalkması ve çalışması için yaklaşık üç ay sürmesi bekleniyor.

Bloomberg’e göre, Danimarka ilaç şirketinin artan talebi karşılayabileceğinden artık emin olmadığı Çarşamba günkü raporları takip ediyor.

İlki İngiltere’de 6 Mayıs’ta bildirildiğinden beri, endemik olmayan 92 ülkede şimdiye kadar 35.000’den fazla maymun çiçeği vakası doğrulandı. On iki tanesi ölümcül.

Vakalar bir haftada %20 arttı

Çarşamba günü Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılmasının hızla devam ettiği ve vakaların yalnızca geçen hafta %20 arttığı konusunda uyardı.

Maymun çiçeği herkese bulaşabilirken, şimdiye kadar vakaların ezici çoğunluğu, diğer erkeklerle seks yapan gey ve biseksüel erkeklerde doğrulandı.

Bu, özellikle gelişmiş ekonomiler arasında, en savunmasız kişileri maruziyet öncesi veya sonrası aşılarla korumayı amaçlayan bir aşılama hamlesini tetikledi. Bununla birlikte, bulaşıcı hastalık uzmanlarına göre, aşı arzındaki eksiklikler ve gecikmiş sunumlar daha geniş bir salgın riskini artırıyor.

Bir salgın durdurulacaksa, çok kısa bir fırsat pencereniz var. Bu noktada, bu fırsat penceresinin yavaş yavaş kapandığını görüyoruz.

Profesör Eyal Lesham

bulaşıcı hastalık uzmanı, Sheba Tıp Merkezi

İsrail’in Sheba Tıp Merkezi’nden Profesör Eyal Leshem Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Geçmiş salgınlardan biliyoruz ki, bir salgın durdurulacaksa çok kısa bir fırsat penceresine sahip olacaksınız. Bu noktada, bu fırsat penceresinin yavaş yavaş kapandığını görüyoruz.”

Leshem, bunun da virüsün diğer gruplara daha kolay bulaştığını veya farklı şekillerde davranmaya başladığını görebileceğini söyledi.

“Daha fazla vaka gördükçe, bu hastalığı kontrol altına alma şansı azalıyor. Risk altındaki mevcut nüfustan diğer nüfuslara yayılmayı görebiliriz,” dedi ve çocuklar ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere yakın temaslıları ve hane üyelerini potansiyel olarak savunmasız gruplar olarak adlandırdı. .

Bir hayvanın insanlardan maymun çiçeği kapmasına ilişkin bu salgında bilinen ilk örnek, bu hafta başlarında Paris’te rapor edildi.

Aşılar ‘gümüş kurşun değil’

Ülkeler daha fazla aşı tedarikini beklerken, bazıları şimdi savunmasız grupları korumanın alternatif yollarını deniyor.

BBC’ye sızdırılan bir mektupta UKHSA, kalan stokların bir kısmını yalnızca maruziyet sonrası hastalar için alıkoyacağını, yani önleyici bakım arayan diğer kişilerin beklemek zorunda kalacağını söyledi.

Başka yerlerde, ABD’den sonra endemik olmayan bir ülke vakasının en çok rapor edildiği İspanya, geçen hafta Avrupa İlaç Ajansı’ndan sınırlı malzemeleri daha geniş bir alana yaymak amacıyla insanlara daha küçük dozlarda aşı vermek için izin istedi.

ABD sağlık düzenleyicileri tarafından desteklenen, bir şişe aşının altına değil, derinin arasına enjekte ederek beş adede kadar ayrı atış uygulamasına izin veren benzer doz tasarrufu planlarını takip eder.

Aşı uygulama oranındaki nispeten kısa ve geçici bir düşüşün büyük bir etkisi olmayabilir.

Jake Dunning

kıdemli araştırmacı, Oxford Üniversitesi

Yine de, DSÖ’nün maymun çiçeği teknik sorumlusu Dr. Rosamund Lewis Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aşıların virüse karşı tek koruma şekli olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

“Aşılar gümüş bir kurşun değildir” dedi ve etkinlikleri hakkında daha fazla veriye hala ihtiyaç olduğunu belirtti. Mevcut veriler, çiçek hastalığı aşılarının maymun çiçek hastalığını önlemede %85 etkili olduğunu bulan 1980’lerde yapılan küçük bir çalışmadan gelmektedir.

Risk altında olduğuna inananlara “seks partneri sayısını azaltmayı” düşünmelerini tavsiye etti. [and] Grup seks veya gündelik seksten kaçınmak.” Birisi bir aşı alırsa, cinsel ilişkiye girmeden önce maksimum bağışıklık tepkisini üretme zamanı gelene kadar, tipik olarak iki hafta beklemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Oxford Üniversitesi Pandemi Bilimleri Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Dr. Jake Dunning, aşılarda kısa süreli bir düşüşün virüsle mücadele için daha geniş çabaları mutlaka rayından çıkarmayabileceğini belirtti.

“En büyük maruz kalma riski altındakilerin büyük bir bölümünün aşılanmış olduğu ortaya çıkarsa, o zaman aşı uygulama oranındaki nispeten kısa ve geçici bir düşüşün genel amaca ulaşmada büyük bir etkisi olmayabilir” dedi. .

.

Maymun çiçeği yayılmasını durdurmak için ‘fırsat penceresi’, aşı sunumları durduğu için kapanıyor olabilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: