Merkez Bankası oyundan çekildiğini ilan etti!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın misyondan aldığı Merkez Bankası eski yöneticisi, son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Dövizin TL karşısında bir günde yüzde 15’lere varan oranlarda arttığı günün akşamında konuştuğumuz eski merkez bankacı, “Bu inanılmaz günde ne yapacağı merakla bekleniyordu. Ne yazık ki Merkez Bankası çok şanssız bir açıklamayla oyundan çekildiğini adeta ilan etmiş oldu. Durumu düzelteceğine daha da kötüleştirdi. Yangına bir damla dahi su sıkmayarak piyasaya, ‘ben yokum’ iletisi
verdi” dedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran Merkez Bankası açıklamasındaki “Döviz kurları, hür piyasa dinamiklerince arz ve talep şartlarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belirli şartlar altında kalıcı istikamet emeli taşımadan yalnızca çok oynaklığa müdahale edebilmektedir” sözüne dikkat çeken eski yönetici şu tespitlerde bulundu:

BU OYNAKLIK DEĞİLSE NE?

“Bu düzeydeki kur hareketleri oynaklık
sayılmayacaksa ne sayılacak? Bu oynaklığın da ötesinde bir durum. Günlük oynaklık o denli yüzde 3-5 değil, yüzde 15’e vardı. Bu düzey oynaklık olarak görülmüyorsa Lider çıksın oynaklığı tanımlasın. Günlük yüzde 15 oynaklıkta ortada olmayacaksanız hangi durumda ‘Ben buradayım’ diyeceksiniz?”

OYUNDA GÖRMÜYORLAR

“Kur artışı karşısında neden sessiz kalındığının kamuoyuna açıklanması gerekir. Bu sorunu uzay boşluğuna bırakamazsınız, yok sayamazsınız. Sanki Merkez Bankası’ndan küçük de olsa bir adım gelebilir mi, diye bekleniyordu. İçi boş açıklamayla, o beklenti de öldürdü. Artık yabancı yatırımcı oyunda bir merkez bankası olduğunu düşünmüyor. Bildiri alınmış olmalı ki, açıklamadan sonra kur düşeceğine daha da üst gitti.”

GERÇEK DALA YANSIDI

“Bugün faizde artışa gidilse çıkış durur mu? Ne yazık ki itimat kayboldu. Faiz arttırılsa bile çabucak yarın tam aykırısı bir atılım gelmeyeceğine kim güvenebilir? Bu noktadan sonra merkez bankası para siyasetinin tesirli olacağını zannetmiyorum. Daha da berbatı, birinci kez finansal piyasalardaki sorunun gerçek dala yansıdığını görüyorum. Stokların arttığı, üretimin ve fiyatlandırmanın yapılamadığı, siparişlerin bekletildiği bu türlü bir periyodu 2008’de bile yaşamamıştık.”

KUR DAHA NEREYE SARFİYAT?

Merkez Bankası eski yöneticisine bu günlerde piyasaları büyük bir tedirginlikle izleyen herkesin aklındaki, “Kur daha nereye kadar gidebilir? sorusunu da sorduk, şu cevabı aldık: “Serbest kur rejiminde kur düzeyi, hiç aklımızda olmayan çok afaki sayılara kadar çıkabilir.

Natürel çıksa da oralarda tutunamaz, bir müddet sonra düşmeye başlar. Fakat işte görülen o afaki düzeyler fiyatlama argümanlarını, firmaların bilançolarını daha da bozar. Ayrıyeten yüksek döviz ve altın borçlanmaları nedeniyle devlet bütçesi ağır hasar alır. Kur daha sonra farklı nedenlerle olağana dönse de iktisadın olağana dönmesi uzun bir vakit alır.”

Sevdiklerinle Paylaş: