Meta erimesi: Bu grafik, Facebook’un en değerli ABD şirketleri arasında gözden düştüğünü gösteriyor – Finans Haberleri

Meta erimesi: Bu grafik, Facebook’un en değerli ABD şirketleri arasında gözden düştüğünü gösteriyor

Rekabetçi ve makroekonomik tehditlere karşı koyan Meta Platforms Inc., en büyük ABD şirketlerinin saflarını aşağı çekiyor.

Hisse senetlerinde günlük %9,4’lük bir düşüşün ardından Meta META, Salı günkü kapanış itibarıyla piyasa değerine göre %-9,37 ile 10. sırada yer aldı ve Ağustos ayının başından bu yana ilk kez Visa Inc. V, %-3,37’nin altına düştü. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, Dow Jones Piyasa Verilerine göre Aralık ayında ABD şirketleri arasında beşinci sırada yer aldı ve diğer dört Büyük Teknoloji şirketine katıldı – Apple Inc. AAPL, -%5.87,
Microsoft Corp. MSFT, -5.50%,
Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. GOOGL, -%5.90 GOOG, -%5.86 ve Amazon.com Inc. AMZN, -%7.06 – geçen yıl kısaca 1 trilyon dolarlık kulüpte.

Ancak, rekabet dinamikleri ve ekonomik belirsizliğin reklam gelirleri üzerindeki etkisi ile ilgili endişeler nedeniyle Meta’nın hisseleri bu yıl cezalandırıldı. 1 trilyon dolarlık piyasa değeri yarıdan fazla azaldı ve birkaç şirketin değerleme tablosunda geçen Ekim ayında yeni kurumsal adını açıklayan Meta’nın önüne geçmesine izin verdi.

Meta’nın piyasa değeri geçen yıl dik bir düşüş yaşadı.

Sentieo

Visa, Salı günü kapanış itibarıyla 413 milyar dolar değerindeyken, Meta için 412 milyar dolar değerindeydi. Exxon Mobil Corp. XOM, Dow Jones Piyasa Verilerine göre 397 milyar dolarlık piyasa değeri ile listede %-2.34 ile ikinci sırada yer alıyor. Visa’nın üzerinde, Apple, Microsoft, Alphabet ve Amazon’daki diğer dört Büyük Teknoloji şirketi ile Tesla Inc. TSLA, -%4.04,
Berkshire Hathaway Inc. BRK.A, -%3.32,
UnitedHealth Group Inc. UNH, %-3,25 ve Johnson & Johnson JNJ, %-2,60.

Meta hissesi, enflasyonun reklam ortamı üzerindeki potansiyel etkilerine dair korkuları yeniden su yüzüne çıkaran en son tüketici fiyat endeksi okumasının getirdiği geniş piyasa baskısıyla Salı günkü işlemlerde Şubat ayından bu yana en keskin günlük düşüşünü yaşadı.

Nick Mazing, “Diğer sosyal medya şirketleri gibi Meta, Apple’ın reklamcılık sektöründe yaptığı hamlelerden ve genel olarak bir resesyona girebileceğimiz için daha düşük reklam harcaması beklentisinden olumsuz etkilendi” dedi. Son haftalarda piyasa değerlerindeki değişiklikleri izleyen Sentieo’daki araştırma direktörü.

Derinlemesine: Apple, Meta’nın reklam teknolojisi imparatorluğunu yok etti. Şimdi, Facebook’un reklamverenlerinde de yer alıyor.

Mazing, “Ek faktörler arasında TikTok’tan gelen rekabet ve şirketin metaverse çabalarına ilişkin yatırımcı şüpheciliği yer alıyor” dedi.

Meta’daki yöneticiler, enflasyonist baskıların ve diğer ekonomik sorunların iş üzerindeki etkisi konusunda uyardılar, o zamanlar şirketin baş işletme görevlisi olan Sheryl Sandberg, yatırımcılara Meta’nın son kazançları hakkında “durgunlukların pazarlamacılar üzerinde baskı yarattığından emin olmaları için baskı yaptığını” söyledi. reklam bütçeleri mümkün olan en akıllı şekilde harcanıyor”, ancak Meta araçlarının yatırımlarını en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olabileceğini düşündü.

İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “dijital reklamcılık sektörü üzerinde geniş bir etkisi olacak bir ekonomik gerilemeye girmiş görünüyoruz” dedi.

Visa hisseleri enflasyonist ortamda daha iyi tutundu ve Meta hisseleri %54 kaybederken yıl içinde sadece %8 düştü.

Meta yöneticileri mevcut manzara hakkında temkinli bir tonda ses çıkarırken, Visa’nın yönetim ekibi, ödeme devinin işinin doğası gereği daha iyimser oldu. Nisan ayında, Visa Finans Direktörü Vasant Prabhu, enflasyonun Visa için “net-net”in pozitif olduğunu söyledi ve daha Pazartesi günü, tüketici harcamalarının dirençli kaldığını söyledi.

Mazing, MarketWatch’a verdiği demeçte, Visa’nın “büyük makro hikayeden, nominal hacimlerde ödeme aldıkları için kalıcı enflasyondan bir şekilde izole edildiğini” belirterek, şirketin uluslararası seyahatteki büyük toparlanmadan ve bununla birlikte gelen harcamalardan da yararlandığını belirtti. .

Meta, Ağustos ayının başında ABD’nin en değerli ilk 10 şirketinin dışına çıkmakla kısa bir süre flört etti, ancak Visa’nın bu sefer altına düşmesi, diğer teknoloji şirketi Nvidia Corp. değeri son haftalarda keskin bir şekilde düşüyor.

Nvidia, bu yılın başlarında piyasa değerine göre yedinci sırada yer aldı, ancak şu anda Dow Jones Piyasa Verilerine göre 327 milyar dolarlık değerleme ile gelir toplamlarını vuran envanter sorunları ve yüksek performanslı satışlarda ABD baskısı arasında 15. sırada yer alıyor. Çin’e yapay zeka teknolojisi

.

Meta erimesi: Bu grafik, Facebook’un en değerli ABD şirketleri arasında gözden düştüğünü gösteriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: