Mevcut ev satışları Ağustos’ta düşüyor ve fiyatlar önemli ölçüde yumuşadı – Kurumsal Haberler

Mevcut ev satışları Ağustos’ta düşüyor ve fiyatlar önemli ölçüde yumuşadı

Mortgage oranları, potansiyel ev alıcıları için zorluk teşkil ediyor

National Association of Realtors’a göre, önceden sahip olunan evlerin satışları Ağustos ayında Temmuz’a göre %0.4 düşerek mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4.80 milyon adede geriledi. Bu, Covid pandemisinin başlaması nedeniyle faaliyetin çok kısa süreliğine durduğu Mayıs 2020’den bu yana en yavaş satış hızı.

Bunun dışında, Kasım 2015’ten bu yana en yavaş hız. Satışlar, Ağustos 2021’e göre %19,9 daha düşüktü.

Satış rakamları kapanışları temsil ediyor, bu nedenle, ipotek oranlarının yükseldiği ve ardından geri çekildiği Haziran ve Temmuz aylarında imzalanmış olan sözleşmeler. Mortgage News Daily’ye göre, popüler 30 yıllık sabit ipoteğe ilişkin ortalama oran Haziran’a %5,5 civarında başladı ve ardından ayın ortasında %6’nın üzerine çıktı. Daha sonra biraz geri çekildi ve ayın sonunda düşük %5 aralığına düşmeden önce Temmuz ayının çoğu için %5.7 aralığında asılı kaldı.

30 yıllık sabit bu yıl %3 ile başladı. Şu anda %6,5’e yakın.

Faiz oranları konutu daha az uygun hale getirse bile fiyatlar bir yıl öncesine göre hala daha yüksekti. Ağustos ayında satılan mevcut bir evin medyan fiyatı, bir yıl öncesine göre %7,7 artışla 389.500 $ oldu. Ev fiyatları tarihsel olarak mevsimsellik nedeniyle Temmuz’dan Ağustos’a düşüyor, ancak bu yılki düşüş normalden daha genişti ve önemli bir yumuşamaya işaret ediyor.

Haziran-Ağustos ayları arasında fiyatlar genellikle yaklaşık %2 düşer, ancak bu yıl yaklaşık %6 düştü.

Emlakçılar baş ekonomisti Lawrence Yun, yüksek ipotek oranları nedeniyle yıllık satış tahminini daha da aşağı revize edeceğini belirterek, “Konut piyasası para politikasındaki değişikliklerden ani bir etki gösteriyor” dedi. “Bazı pazarlar fiyat düşüşleri görüyor olabilir.”

Satışlar tüm fiyat kategorilerinde düştü, ancak alt uçta daha keskin. 250.000 ila 500.000 $ arasında fiyatlı evlerin satışları yıldan yıla %14 düşerken, 750.000 ila 1 milyon $ arasında değişenlerin satışları sadece %3 düştü. Bunun çoğu, piyasanın en alt ucundaki en yalın arz ile ilgilidir.

Haftalık ipotek talebi, daha yüksek oranlara rağmen %3,8 arttı

Fiyatlar hala sıkı arz tarafından destekleniyor. Ağustos sonunda, bir yıl öncesine göre değişmeden 1.28 milyon satılık konut vardı. Mevcut satış hızında bu, 3,2 aylık bir arzı temsil ediyor.

Başekonomisti Danielle Hale, “Temmuz ayında, konut piyasasının yenilenmesinin ev sahiplerinin satış isteklerini etkileyebileceğinin ilk işaretini gördük ve yeni listelenen evlerin sayısı %13 düştüğü için bu tereddüt Ağustos ayında da devam etti” dedi. emlakçı.com.

Ev inşaatçıları düşen talep karşısında geri çekildi, ancak ABD Nüfus Sayımı’na göre Ağustos ayında tek ailelik konut başlangıçlarında küçük bir artış oldu. Bunun nedeni, ipotek oranlarındaki kısa bir düşüş olabilir ve bu da alıcıların daha fazla ilgisini çekmiştir. Ancak gelecekteki inşaatların bir göstergesi olan inşaat izinleri, ipotek oranlarının yeniden yükselmesi beklendiği için düştü.

.

Mevcut ev satışları Ağustos’ta düşüyor ve fiyatlar önemli ölçüde yumuşadı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: