Microsoft’un Başarısının Gerçek Sırrı – Finans Haberleri

Microsoft’un Başarısının Gerçek Sırrı

Belli bir inanca sahip insanlar için, eğlenmek eğlencelidir. Microsoft (MSFT). Eski ve bazen şişirilmiş bir yazılımdır. Bir işletim sistemi sürümü o kadar küçümsendi ki, çoğu kullanıcı önceki sürümden yükseltme yapmayı reddetti ve bunun yerine değiştirilmesini bekledi. Bir zamanlar dünya pazar payının %95’ini elinde tutan bir tarayıcı,artık hiçbir ülkede lider değil.Ve iPhone ve Android’in hakim olduğu bir evrende zar zor kayıt olan cep telefonları.

Önemli Çıkarımlar

  • Microsoft, Windows, Office ve Xbox gibi yaygın olarak bilinen ürün serilerine sahip bir ev adıdır.
  • 30 yıldan uzun bir süre önce kurulan Microsoft, yazılım ve cihazların ötesine geçerek bulut bilişim ve hizmetlere doğru genişledi.
  • Microsoft, 2019’da endeks fonlarında ve ETF’lerde en çok tutulan hisse senedidir.

Microsoft İşini Olgunlaştırıyor

Çoğumuz (pekala, bazılarımız) Microsoft’un romanın tam tanımı olduğu zamanları hatırlayacak kadar yaşlıyız, onun genç kurucuları ve onların alışılmışın dışında kültürü, sınırlı kullanımı veya bilgisi olan resmi, abartısız bir iş dünyası karşısında uçuyor. bilgisayarlar. Bugün Microsoft, Dow’un gri renkli bir direğidir ve bu memnuniyetle karşılanan bir durumdur. Alternatif, küstah yazılım başlangıcının bugün hiçbir sonucu olmaması olurdu.

Yine de, zaman zaman Microsoft hakkındaki fikir birliği hissi, “Nasıl oluyor da bu kadar çok para kazanıyorlar?” gibi soruları gündeme getiriyor gibi görünüyor. Ne de olsa Microsoft, dünyanın en yenilikçi şirketi veya en esnek şirketi değil. Ancak eleştirmenler bir şeyi unutuyor gibi görünüyor: a) Microsoft dünyanın en büyük yazılım üreticisidir, b) insanların yazılım için büyük bir faydası vardır ve c) Microsoft artık sadece bir yazılım üreticisi değildir.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella

2014 yılında hüküm süren CEO Satya Nadella liderliğinde,Microsoft, agresif bir şekilde hizmetlere ve bulut bilişime geçti. Azure bulut bilgi işlem sistemi artık küresel olarak sağlam bir pazar payı yüzdesine sahip, yalnızca Amazon Web Servisleri’nden sonra ikinci sırada ve şirketin toplam gelirinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Microsoft geliri geçen yıl 125 milyar doları aştı ve işletme gelirinde 42 milyar dolar çekti.İkisinden de önemli ölçüde daha büyük olan %29 kar marjı ile Elma (Nasdaq:AAPL) veya Alfabe (Nasdaq:GOOG), popüler görüşün Microsoft’u geride bıraktığını varsaydığı iki şirket.

Yiğit ve Her Yerde

Bu popüler kanı, teknoloji sektöründe başarıya giden en kesin yolun sık güncellenen yeni bir ürün grubu olduğu şeklindeki yanlış bir varsayımdan kaynaklanmaktadır. Doğru değil. Redmond’un Apple’ın iPad’ine yanıtı Surface’ı ele alalım. Microsoft’un gücü ve büyüklüğüne sahip bir şirketi ne yapan ne de çökerten bir ürün değil. Aksine, tüketici elektroniği pazarında ilgili kalmanın bir yolu – elbette, fikir, Surface’in arkasındaki masrafları haklı çıkarmak için yeterli kar yaratmasıdır, ancak birkaç milyon memnun Surface sahibinin Microsoft’un net kar rakamları üzerinde yalnızca minimum bir etkisi vardır. . Aynı şey, bir oyun konsolu olarak seksiliği Microsoft’un genel mali tablosuna yaptığı katkılardan çok daha ağır basan zorlu Xbox için de geçerli.

Microsoft, 2010’dan beri S&P500’e karşı.

Gerçek biraz daha yaya. Belki de Microsoft’un her yerde bulunması, ürünlerini kullananların günlük yaşamlarında sürekli bir hatırlatma olmasındandır. Bilgisayarınızı her açtığınızda, Microsoft’un Office paketini kullanan bir Mac veya Linux kullanıcısı olsanız bile, Microsoft’un logosu size bakıyor. Bu kadar geniş ve derin bir ayak izine sahip bir şirketin, genç bir coşku ve kendini terfi ettirme tutkusuyla bizi sonsuz bir şekilde memnun etmeyi ve büyülemeyi iş haline getirmesi gerekmez mi? Google’ın yaptığı gibi biliyor musun?

Gerçek şu ki, kuruluşundan sonra kırk yıldan fazla bir süre Microsoft, Microsoft kadar ağırbaşlı ve disiplinlidir. IBM (NYSE:IBM), ITT (NYSE:ITT), Litton Industries ve 1975’te Fortune 500’ün üst basamaklarını tamamlayan diğer şirketler. Yazılım devi öncelikle para kazanma işinde, ilk bakışta totolojik gibi geliyor, ama gerçekten değil . Microsoft artık genç ve büyüyen şirketler için ortak olan ham deneme aşamasında değil. Bunun yerine, çalışma şekli kârlılık akışları yaratmak, ardından bunları sürdürmek ve genişletmektir.

Hizmet olarak yazılım

Microsoft’un “Üretkenlik ve İş Süreçleri Bölümü” adı kulağa yararsız bir şekilde genel gelebilir, ancak bu, operasyonların muazzam kârlı Office’i oluşturmaktan sorumlu olan kısmına atıfta bulunur. Paket, Microsoft’un devrim niteliğindeki işletim sistemini sergilemek için bir ek yöntem olarak başladı. Ancak Office’in 1990’daki ilk çıkışından bu yana, onu oluşturan uygulamalar iş yapmak isteyen herkes için neredeyse zorunlu hale geldi. Artık bir milyardan fazla insan Office kullanıyor, Word ve Excel’in sırasıyla kelime işleme ve elektronik tablolarla pratik olarak eşanlamlı olduğu noktaya kadar. Office’in sadeleştirilmiş Ev ve Öğrenci sürümü için bu kullanıcı tabanını lisans başına 150 ABD doları ile çarpın, marjinal maliyeti sıfıra yakın olan bir ürün ve Microsoft’un neden Office’in karlılığını korumak için elinden gelen her şeyi yaptığını (ve OpenOffice’ten Google Dokümanlar’a kadar olan rakiplerin neden Office’in pazar payını parçalamaktan başka bir şey istemediğini) anlamak kolaydır.

Business Division’ın Microsoft’ta hakimiyet için tek ciddi rakibi, pazara en son katkısı Windows 10 olan şirketin Windows Bölümüdür. Windows’un dünya işletim sistemi pazarındaki payı %35’ten fazladır.

Alt çizgi

Hepsi bir arada eğlence sistemleri (Xbox One) ve dünya çapında ücretsiz sesli ve görüntülü konferans (Skype) heyecan verici olabilir, 21. yüzyılda hayatı daha keyifli kılan türden şeyler, ancak bunların Microsoft’un geliri üzerindeki etkisi en az. Bunun yerine, şirketin şaşırtıcı zenginliklerinin sırrı, kullanıcıların belgeler oluşturmasına ve manipüle etmesine izin veren günlük işlerde yatmaktadır; ve bir bilgisayarın en önemli işlevini gerçekleştiren yazılımın sağlanması – verilerin bilgisayarınızın donanım bileşenlerinden ekranına aktarılmasına izin verilmesi. Çekici değil, ama faturaları ödüyor … tarihte çok az şirketin boy ölçüşebileceği bir dereceye kadar.

Microsoft’un Başarısının Gerçek Sırrı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.investopedia.com

Sevdiklerinle Paylaş: