Milyarder Mark Cuban Tartışmalı Yeni Vergi Konusunda Sürpriz Bir Duruş Aldı – Finans Haberleri

Milyarder Mark Cuban Tartışmalı Yeni Vergi Konusunda Sürpriz Bir Duruş Aldı

Şu anda ekonomik çevrelerde vergiler kadar tartışmalı bir konu yok. Söz konusu konu işletmelere yönelik yeni bir vergi olduğunda gerilim daha da artıyor.

Basitçe söylemek gerekirse, iş dünyası vergilerden nefret eder.

O halde geçen hafta, ABD Senatosu Başkan Joe Biden’in iklim ve sağlık faturasını kısmen finanse etmenin bir yolu olarak hisse geri alımlarında %1 vergiyi kabul ettiğinde, önerilen önlemin pek çok tartışmaya yol açması şaşırtıcı değil. Geri alımların yararları ve zararları hakkındaki görüşler keskin bir şekilde bölünmüş durumda.

Meclis’in bu hafta tasarıyı oylaması bekleniyor.

En çok dinlenen ve beğenilen girişimcilerden biri olan Mark Cuban’a girin.

“Shark Tank” yıldızı, geri alımları paylaşmaktan hoşlanmadığını hiçbir zaman gizlemedi. Geri alımların “onları yapan şirketlerin çoğu çalışanı için iyi olmadığını” söylüyor.

Cuban, özgürlükçü düşünce kuruluşu Cato Enstitüsü’nün Parasal ve Finansal Alternatifler Merkezi’nin başkan yardımcısı ve direktörü Norbert J. Michel ile Twitter’da birden fazla tweet’ten oluşan uzun bir alışverişte hisse geri alımlarından hoşlanmadığını yineledi.

Satmak İsteyen Geri Alım Ödülü Sahipleri

Michel, 10 Ağustos’ta Twitter’da “Biraz takdir edilen gerçek şu ki, geri satın alınan hisselerin çoğu ya çalışanlara gidiyor, bunlar daha sonra yatırımcılara satış yapıyor ya da çalışanlar hisse senedi sattıktan sonra özkaynak seyreltmesini azaltmak için satın alınıyor.” Michel bir Wall Street Journal’a yorum yaptı. “Hisse Geri Alımlarının Erdemleri” başlıklı sütun.

“Neden sadece bu çalışanlardan hisse satın almıyor ve sattıklarında fiyat risklerini ortadan kaldırmıyorsunuz?” Küba yorumladı.

“Her ikisini de yapabilirler (hisseleri telafi edebilir ve daha sonra onlardan hisse alabilirler mi?)?” Michel yanıtladı.

Cuban, “Ancak bu hisseleri nadiren doğrudan çalışanlardan alıyorlar” dedi. “Ve çalışanlar satışlarını duyuruya kadar zamanlayamazlar. Bu nedenle, riski en az karşılayabilen ve finansal olarak en az okuryazar olabilen emp’ler, satabilecekleri veya satmaları gerektiğinde tüm fiyatlandırma riskini üstlenirler.”

Hisse geri alımları olarak da adlandırılan hisse geri alımları, bir şirketin finansal başarılarını hissedarlarla paylaşma yollarından biridir.

Devam etmek için kaydırın

Geri alımda, adından da anlaşılacağı gibi, bir şirket piyasadan kendi hisselerini satın alır. Bu tür hareketler şirketin ödenmemiş hisselerini azaltır ve hissedarların orantılı hisselerini artırır. Ayrıca şirketin kendisine yatırım yapmasının bir yolu olarak görülüyorlar.

Cuban, hisse geri alımlarının, varlıklarının tamamını veya bir kısmını satmak isteyen hissedarları ödüllendirdiğini söylüyor. Geri alımları “finansal mühendisliğin özü” olarak adlandırıyor.

‘Vergiyi %2 Yapardım’

“Geri alımlar, IMHO [in my humble opinion], şirketlerin yaptıklarıyla ilgili her şey yanlış. EPS mühendisliği yapmak isteyen CSuite’e büyük yatırımcılardan gelen baskıya bir yanıt. [earnings per share]hisse senetlerini kazmaya çalışmak, ikramiyeleri vurmak için,” milyarder patladı.

“İyi vergiler yok” diyor ama yeni verginin haklı gösterilebileceğini düşünüyor gibi görünüyor ve nedenini şöyle açıklıyor: “[When] Kongre, finans mühendisliğini görüyor ve önemli sayıda paydaşı, tüm kötü vergilerin dışında bırakıyor, vergi geri alım roketlerini listenin en üstüne yerleştiriyor.”

Ekledi:

Cuban, “Benim aramam olsaydı, tüm çalışanlar W2 + Kx maaşlarına eşit oranda hisse alırsa, vergi yok” diyen bir vergi muafiyeti yaratırdım” dedi.

Ancak çok az CEO’nun bunu kabul edeceğini biliyoruz” dedi.

Kongre’nin hisse geri alımlarında ilan edilen vergiyi ikiye katlaması gerektiğini öne sürüyor.

Milyarder, “Yani vergiyi %2 yapardım 🙂” dedi.

Cuban, 11 Ağustos’ta CNBC’ye verdiği bir telefon görüşmesinde, “Aslında, geri alımlar üzerinden vergi alınmasının iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum.” “

Önerilen hisse geri alım vergisi 2023’te yürürlüğe girecek. Bazı analistler, bunun 2022’nin geri kalanı için piyasaları canlandırabilecek bir geri alım çılgınlığını teşvik edebileceğini söylüyor.

Bazı tahminlere göre, 2021’de S&P 500 hisse geri alımları, temettü olarak dağıtılan 511 milyar dolardan %73 daha fazla olan 883 milyar doları buldu. Temettülerden farklı olarak, hisse geri alımları, hisse sayısını azaltarak hisse başına kazancı artırır. Ayrıca yatırımcıların vergi ödemeyi ertelemesine veya ödemekten kaçınmasına izin verir.

.

Milyarder Mark Cuban Tartışmalı Yeni Vergi Konusunda Sürpriz Bir Duruş Aldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.thestreet.com

Sevdiklerinle Paylaş: