Mobileye IPO: Intel otonom sürüş yan ürünü hakkında bilinmesi gereken 5 şey – Finans Haberleri

Mobileye IPO: Intel otonom sürüş yan ürünü hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Intel INTC, +0.64% yöneticilerinin 50 milyar dolar gibi yüksek bir değerleme hayal ettiği bildirilirken, ilk halka arz piyasası 2021’de rekor bir yılın ardından 2022’de çöktü ve beklentiler dibe vurdu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan başvurularda Intel, Mobileye’deki en az 46.26 milyon hisseyi parça başına 18 ila 20 dolar fiyattan satmayı planladığını ve bunun 832 milyon ila 925 milyon dolar arasında bir artış olacağını söyledi. Önerilen aralığın orta noktasında, Mobileye 15.13 milyar dolarlık bir başlangıç ​​piyasa değerine sahip olacaktır.

“Geriye dönüp bakıldığında elbette 20/20 olsa da, paralarını S&P 500 SPX’e yatırsalar daha iyi olurdu, %+1.23,
Bernstein analisti Toni Sacconaghi, Mobileye’nin kendisi için potansiyel ~%33’lük bir kazanç (20 milyar $ değerinde) ve Intel’in kendi hisselerinde %26’lık bir düşüşe karşılık, Mobileye satın alma duyurusu zamanından bu yana %55 geri döndü,” diye yazdı. .

Intel, şirketi başka bir zaman halka açmış olsalardı daha yüksek bir değerleme fırsatını kaçırmış olsa da, ceplerini gelirlerin çoğuyla doldururken Mobileye’nin kontrolünü elinde tutacak. Ve yatırımcıların bir kez daha, yirmi yılı aşkın bir süredir otomatik sürüş teknolojisinin ön saflarında yer alan bir şirkete sahip olacaklar.

Mobileye’nin halka arzını fiyatlandırması ve bu hafta alım satıma başlaması bekleniyor ve aracı bankaların fazladan 6.15 milyon hisseye daha erişimleri var, bu da toplam yükselen ve değerleme rakamlarını yükseltebilir. Intel ve Mobileye, +%0.74 ile Goldman Sachs & Co. GS ve %+1.26 ile Morgan Stanley MS tarafından yönetilen iki düzine bankayı teklifi üstlenici olarak listeledi..

İşte Mobileye ve teklif hakkında bilmeniz gereken beş şey.

Orijinal ve sorumlu otomatik sürüş şirketi

Intel, Mobileye’ı, birçok yöneticinin tam özerkliğin hemen köşede olduğunu ve düzeltilmesi basit bir sorun olduğunu ilan etmesine yol açan otonom sürüş teknolojisi için bir acele sırasında satın aldı. Mobileye’nin kurucusu ve CEO’su Amnon Shasua, şirketini birçoğu bu tür teknolojiyi keşfetmeden çok önce kurmasına rağmen, gökyüzündeki pastadaki yöneticilerden biri değildi.

2016’daki CES’te, otonom sürüşle ilgili hype Las Vegas’ın dört bir yanındaki showroomlarda zirveye doğru yükselirken, Shashua, derinlemesine haritalama ihtiyacını tartışmak için ana kattan uzakta küçük bir odada kasvetli bir basın toplantısı düzenledi. Bazı rakiplerin, her yerde ve her yerde tam özerkliğe giden yolu uygun hissettiğinden daha hızlı tarif etme girişimlerini alaya aldı ve ihtiyaç duyduğu teknolojinin, otomobil üreticilerinin tüketicilere uzun süre sattıkları otomobillerde isteyeceğinden çok daha farklı olduğunu açıkladı.

Shashua’nın haklı olduğu kanıtlandı. Nvidia Corp. NVDA gibi şirketler sonunda %+4,48 oranında Shashua’nın otomatik sürüş geliştirme için dini olarak tanımladığı orta şeridi buldu: daha az araçla tamamen ayrı bir yolda tamamen otonom teknoloji geliştirirken gelişmiş sürücü destek sistemlerini veya ADAS’ı geliştirmek. nihai başarı için özel bir zaman çizelgesi.

Tesla Inc. TSLA’da büyük bir istisna var: +%5.24 İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, şirketten çirkin bir şekilde ayrılan eski bir Mobileye müşterisi ve her yıl tam özerkliğin çok yakında mümkün olduğunu ilan etmeye devam ediyor. Ancak Tesla bile, “Otomatik Pilot” olarak bilinen ADAS’ının ve “Tam Kendi Kendine Sürüş” olarak bilinen otonom geliştirme girişiminin çok farklı teklifler olduğunu müşterilerine açıkça ifade ediyor.

Yakın vadede ADAS’ı iyileştirmeye odaklanan bir özerklik yolu, Shashua’nın 1999’da kurduğundan bu yana otomobil çevrelerinde ADAS teklifleriyle ün kazanan ve sektörde pazar lideri olan Mobileye için işe yarayacak – analistler Mobileye’ın kontrolleri kadar Mevcut ADAS pazarının %80’i. Şirket, 800’den fazla araç modeli ve 125 milyondan fazla araçtan oluşan 50’den fazla otomobil üreticisinin otomobillerinde teknolojisine sahip olduğunu iddia ediyor.

Özerklik hala bir satış noktasıdır, ancak

Shashua, tam özerkliğe giden yolda sağduyulu olsa da, Mobileye’nin rakipleriyle birlikte tam özerkliğe ulaşmasını planlıyor.

Mobileye’nin halka arz prospektüsünde yer alan müstakbel yatırımcılara yazdığı bir mektupta Shashua, “Mobileye’yi bilgisayarlı görü teknolojisinin otomobil kazalarını önlemeye ve hayat kurtarmaya yardımcı olabileceği inancıyla kurduğunu” söyledi, ancak daha sonra “bu süre zarfında amacımız değişti” dedi. ve genişledi – çarpışmadan kaçınmadan tamamen otonom sürüşe.”

“Bugün işimizin özü insan güdümlü arabaları daha güvenli hale getirmek olsa da, otonom araçların geleceğini yaratmak için yorulmadan çalışıyoruz” diye yazdı.

Şirket, yıl sonuna kadar iki pazarda, Tel Aviv ve Münih’te robotaksiyi ticari olarak kullanıma sunma sözü verdi; rakipler, Alphabet Inc.’in GOOGL, +1.14% GOOG, +1.02% Waymo ve General Motors Co.’nun GM, +%3.67 Cruise dahil olmak üzere bazı ABD pazarlarında ticari robotaksiyi zaten test ediyor. MKM Partners Genel Müdürü Rohit Kulkarni de şirketin tanıtım gezisinden, yöneticilerin “tamamen otonom bir araç (AV) sistemi üretme konusunda biraz iddialı orta vadeli bir hedef sunduklarını” kaydetti.

Özerklik, Mobileye için uzun vadeli hedeflere ulaşmanın anahtarıdır. Prospektüsüne göre, yöneticiler ADAS için toplam 16 milyar dolarlık bir adreslenebilir pazar veya TAM görüyorlar, ancak ADAS ve özerklik için potansiyel pazarın yakın vadede yaklaşık 40 milyar dolar ve uzun vadeli potansiyelin kabaca 480 dolar olmasını bekliyorlar. milyar. Bernstein analisti Toni Sacconaghi, izahnamenin dökümünde, Nvidia’nın İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang’ın özerklik konusundaki iyimser iyimserliğine atıfta bulunarak, bu piyasa tahminini “biraz Jensen-esque” olarak nitelendirdi.

ADAS, kısa vadeli fırsatın neredeyse tamamı olsa da, uzun vadeli TAM, otonom araçlara, özellikle robotaksiye ağırlık veriyor (robotaksi ve ticari teslimat fırsatı, 480 milyar dolarlık uzun vadelinin 360 milyar dolarını veya %75’ini oluşturuyor. TAM),” yazdı.

Mobileye, 2021’de bir önceki yıl 967 milyon dolar ve 2019’da 879 milyon dolar olan 1,39 milyar dolar gelir elde etti. Bu yılın ilk altı ayında satışlar, bir önceki yılın karşılaştırılabilir döneminde 704 milyon dolardan 854 milyon dolara yükseldi. Wells Fargo analistleri, Mobileye’nin 2016’dan 2021’e kadar Intel’in bir parçasıyken %31 bileşik yıllık oranda büyüdüğünü yazdı.

Rekabet ilerliyor

Mobileye, otonom araştırmalarda avantajlı bir başlangıç ​​yapmış ve ADAS pazarında güçlü bir yer edinmiş olsa da, rakipler tarafsız davranmıyor. Nvidia, gelecekte gerçek otonom gelirin ne kadar uzakta olacağını keşfettikten sonra ADAS’a yöneldi ve Qualcomm Corp. QCOM, %2,19 oranında özerklik konusunda çok daha bilinçli bir yaklaşım benimsedi, ancak şimdi 30 milyar dolarlık bir otomotiv anlaşmaları olduğunu ilan ediyor.

Bunlar, otonom arabaları çalıştıran teknolojiyi sağlamaya çalışan birçok yarı iletken şirketten sadece ikisi ve bu, izahnamenin açıkça belirttiği gibi Mobileye’nin tek rekabeti bile değil. Nvidia, Qualcomm, Advanced Micro Devices Inc. AMD, +%4.34 ve Texas Instruments Inc. TXN, +%1.27 gibi çip üreticilerini çağırıyor.,
prospektüs ayrıca diğer 1. Seviye otomotiv tedarikçilerinden, özellikle Bosch, Continental AG CON, -%0.46 ve Denso Corp. 6902, +%2.40’dan bahsetti

Robotaksi pazarında, Mobileye’nin prospektüsü GM’nin Cruise ve Alphabet’in Waymo’sunu ve aynı zamanda Aurora Innovation Inc. otomobiller doğrudan tüketicilere

“Tüketici AV rakipleri arasında Apple AAPL, %+1,32,
Tüketiciler için sürücüsüz araçlar geliştiren Sony SONY, %2,87 ve Tesla.”

Halka arzın ön izlemesinde, MKM Partners analisti Kulkarni, bir Mobileye yatırımı için en uygun riskleri “büyüyen rekabetçi yüzey alanı (araba OEM’leri, silikon/yarı sağlayıcılar, büyük teknoloji şirketleri, robotaksi/otonom otomobil şirketleri) ve önemli müşteri ve tedarikçi olarak sıraladı. konsantrasyon.”

Intel nakit paranın çoğunu tutacak…

Intel yöneticilerinin Mobileye halka arzında satmak istedikleri hisse miktarını ve değerleme hedefini düşürdüğü bildirilse de, tekliften sonra kesinlikle eli boş dönmeyecekler. Halka arz için daha düşük hedef büyük olasılıkla çip üreticisi için 1 milyar dolardan daha az gelire yol açsa da, 3.5 milyar dolarlık gelirden temettü almak için kurdular.

İzahnamede Intel’in, tekliften sonra Mobileye’nin nakit ve eşdeğerinde 1 milyar dolar olmasını sağlamayı kabul ettiği ve tekliften daha fazla gelirin Intel’e gideceği belirtiliyor. Mobileye’nin şu anda yaklaşık 775 milyon dolar nakit ve eşdeğeri var, bu da Kulkarni’nin, halka arz fiyatları aralığın en yüksek noktasındaki 20 dolar ve bankacılar, Mobileye ile birlikte 225 milyon dolar toplama opsiyonunu satarsa ​​Intel’in yaklaşık 725 milyon dolar alacağını tahmin etmesine yol açtı.

Mobileye, Intel’e şimdiden 336 milyon dolar temettü ödemesi yaptı ve ana şirkete Moovit için 900 milyon dolar ödedi, Intel’in sahibi olduğu dönemde Mobileye adına yaptığı bir satın alma.

General Atlantic’in bu kadar hisseyi halka arz fiyatından eşzamanlı bir yerleştirmeyle almayı kabul etmesiyle birlikte 100 milyon dolarlık ek bir hisse satışı olması bekleniyor. Shashua, Baillie Gifford ve Norges Bank’tan toplu olarak halka arz hisselerinde 330 milyon $’a varan ilgiye ek olarak, 10 milyon $’a kadar halka arz hissesini satın almakla ilgilendiğini ifade ettiği için, kendi parasının bir kısmını Intel’e geri gönderiyor olabilir. Intel’in en son izahnamede açıkladığı Yatırım Yönetimi.

… ve tüm kontrol

Intel artık Mobileye’ye “sahip olmayacak” olsa da, şirketi kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak kontrol etmeye devam edecek. Teklif, her biri bir oy sunan A Sınıfı hisseleri satacak, Intel ise 10 oy alan B sınıfı hisseleri elinde tutacak. Bu, Intel’in hala oylama gücünün %99’undan fazlasına sahip olacağı ve Mobileye’ın tanımı gereği “kontrol edilen bir şirket” olacağı anlamına geliyor.

Wells Fargo özsermaye analistleri, 19 dolarlık bir halka arz fiyatının, Intel’in Mobileye’nin yaklaşık 14,5 milyar dolarlık değerlemesine sahip olduğu anlamına geleceğini hesapladı; bu, çip üreticisi için hisse başına yaklaşık 3 ila 4 dolar değerinde. Ayrıca oylama kontrolünün Intel için olumlu vergi etkileri olduğunu da kaydettiler.

18 Ekim tarihli bir notta, “Gelecekte potansiyel olarak vergiden muaf bir bölünmeyi tamamlamak için Intel’in en az %80 oy hakkını elinde tutması gerekecek” diye yazdılar.

Ayrıca, Mobileye’nin yönetim kuruluna atanan dördü, yönetim kurulu başkanı olarak görev yapması beklenen İcra Kurulu Başkanı Patrick Gelsinger de dahil olmak üzere Intel’e bağlı.

.

Mobileye IPO: Intel otonom sürüş yan ürünü hakkında bilinmesi gereken 5 şey
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: