Mortgage oranları 2023’te yüzde 4,5’e mi düşecek? Fannie Mae’nin tahmini bu. İşte ev alıcıları için bunun anlamı – Borsa – Finans Haberleri

Mortgage oranları 2023’te yüzde 4,5’e mi düşecek? Fannie Mae’nin tahmini bu. İşte ev alıcıları için bunun anlamı

İyi Tugay | Dijital görüş | Getty Resimleri

Mortgage oranlarının gelecek yıl düşmesi bekleniyor – ancak bu, olası ev alıcılarının daha düşük finansman maliyetleri beklentisi için bir satın alma işlemini mutlaka ertelemeleri gerektiği anlamına gelmiyor.

Hükümet destekli bir kredi kuruluşu olan Fannie Mae tarafından yayınlanan yakın tarihli bir konut tahminine göre, 30 yıllık sabit ipotek oranı 2023’te ortalama %4,5’e düşecek.

Bu dinamik, bu yıl ipotek oranlarının arttığını gören müstakbel ev alıcıları için bir rahatlama sağlayacaktır.

Federal Rezerv, inatla yüksek enflasyonu dizginlemek için Mart ayında gösterge faiz oranını artırmaya başladı, bu da tüketiciler için daha yüksek borçlanma maliyetlerine neden oldu – bu, oranların tarihsel olarak düşük seviyelere yaklaştığı 2020’den itibaren bir kamçı hissi hissedebilir.

Kişisel Finans’tan daha fazlası:13 eyalet, öğrenci kredisi affını vergilendirebilir Enflasyon azalmaya başladıkça daha az sayıda Amerikalı, maaştan maaşa kadar yaşıyor Öğrenci kredisi affına hak kazanıp kazanmadığınızı nasıl anlarsınız

Fannie Mae’ye göre, ortalama oranların 2023’ün ilk ve dördüncü çeyreğinde sırasıyla %4,7 ve %4,4 olması bekleniyor – bu yılın ikinci çeyreğindeki %5,2’den aşağı.

Yine de, bir pazar araştırma firması olan HSH’nin başkan yardımcısı Keith Gumbinger’e göre, tüketiciler “bir tuz tanesi ile tahminler almalı”.

Gumbinger, “Piyasaya katılıyorsanız, faiz oranları önemlidir, ancak en önemli bileşen olmayabilir.” Dedi.

Mortgage oranları cüzdanınızı nasıl etkiler?

Faiz oranı kredinin vadesi boyunca değişmeyen 30 yıllık sabit ipotek oranları, 2022’nin başından bu yana yüzde iki puandan fazla arttı.

Hükümet destekli başka bir kuruluş olan Freddie Mac’in verilerine göre, 23 Haziran haftasında oranlar ortalama yüzde 5,55 oldu. Bu, Haziran’daki %5,81’lik yüksek noktadan hafif bir düşüşe rağmen, Ocak ayının ilk haftasındaki %3,22’den önemli ölçüde yükseldi.

İpotek maliyetlerinde görünüşte küçük bir sıçrama bile, daha yüksek aylık ödemeler, daha fazla ömür boyu faiz ve daha küçük bir toplam kredi yoluyla tüketiciler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

İşte HSH verilerine göre bir örnek: %3,5 sabit oranda, 300.000 $ ipotekli bir ev alıcısı, 30 yıl boyunca ayda yaklaşık 1.347 $ ve toplam 185.000 $ faiz ödeyecektir. %5.5 oranında, ev sahipleri ayda 1.703 dolar ödeyecek ve aynı kredi tutarı için 313.000 dolardan fazla faiz ödeyecekti.

Bir alıcının yıllık 80.000$ vergi öncesi geliri olduğunu ve 30.000$ peşinat ödediğini varsayan başka bir örnek. HSH verilerine göre, bu alıcı, oranlar %3,5 olsaydı, aynı alıcıdan %5,5 oranında yaklaşık 50.000$ daha fazla olsaydı, 295.000$’lık bir ipotek almaya hak kazanırdı. Bu fark, belirli bir evi erişilemez hale getirebilir.

Potansiyel alıcıların dikkate alması gerekenler

Borçlanma maliyetleri arttığından, birçok tüketici sabit ipotek yerine ayarlanabilir oranlı bir ipoteğe yöneldi.

Zillow verilerine göre, ayarlanabilir oranlı krediler, bu yıl hem Haziran hem de Temmuz aylarında ipotek başvurularının %12’sinden fazlasını oluşturdu – 2007’den bu yana en büyük pay ve bu yılın Ocak ayına göre yüzde iki katına çıktı.

Bu krediler sabit faizli ipoteklerden daha risklidir. Tüketiciler genellikle beş veya yedi yıl boyunca sabit bir oran öderler ve sonrasında bu oran sıfırlanır; tüketiciler daha sonra geçerli piyasa koşullarına bağlı olarak daha büyük aylık ödemeler borçlu olabilir.

İşler istediğiniz gibi gitmezse, bazı durumlarda yıllarca daha iyi rakamların peşinden koşabilirsiniz.

Kevin Mahoney

Illumint’in kurucusu ve CEO’su

Washington DC’de yerleşik sertifikalı bir finansal planlayıcı olan Kevin Mahoney, tüketicilere sağladıkları kesinlik nedeniyle sabit oranlı kredileri tercih ediyor. Sabit bir ipoteğe sahip ev alıcıları, gelecekte faiz oranları düştüğünde ve düşerse, potansiyel olarak yeniden finanse edebilir ve aylık ödemelerini azaltabilir.

Daha geniş anlamda, tüketicilerin satın alma kararları için bir rehber olarak Fannie Mae’ninki gibi ipotek tahminlerini kullanmaktan büyük ölçüde kaçınmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Kişisel koşullar ve arzular, finansal seçimler için birincil itici güç olmalıdır; ayrıca, bu tür tahminler çılgınca yanlış olabilir, dedi.

Y kuşağı odaklı finansal planlama firması Illumint’in kurucusu ve CEO’su Mahoney, “Bazı durumlarda işler yolunda gitmezse, yıllarca daha iyi rakamları kovalayabilirsiniz” dedi.

Mahoney, ancak olası alıcılar, bir satın alma için katı bir zaman çizelgeleri yoksa ve ipotek oranlarının öngörüldüğü gibi hareket etmemesi durumunda bütçelerinde yastıklama yoksa bekleme riskini alabilirler, diye ekledi.

Gumbinger, beğendikleri bir ev bulan ve satın almaya gücü yeten tüketicilere, ertelemek yerine şimdi fırsattan yararlanarak hizmet verilmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Borçlanma maliyetleri gelecek yıl iyileşse bile, örneğin ev fiyatları yüksek kalırsa, genel satın alınabilirlik muhtemelen hala bir zorluk olacaktır, diye ekledi.

.

Mortgage oranları 2023’te yüzde 4,5’e mi düşecek? Fannie Mae’nin tahmini bu. İşte ev alıcıları için bunun anlamı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: