‘Nakitle çalkalayın’: Küresel nakliye şirketleri artık mallarını da uçurmak istiyor – Kurumsal Haberler

‘Nakitle çalkalayın’: Küresel nakliye şirketleri artık mallarını da uçurmak istiyor

Fransız şirketi CMA CGM, hava kargo bölümünü Mart 2021’de başlattı.

Şehir ve Spor | Nurfoto | Getty Resimleri

Deniz taşımacılığı şirketleri, nakliyeciler malları dünya çapında taşımak için “tek durak noktası” aradıkça işlerine hava kargosunu ekliyor.

Moller Maersk’in küresel hava taşımacılığı başkanı Michel Pozas Lucic, CNBC ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Müşterilerimizin gerçekten uçtan uca bir lojistik çözüme ihtiyacı olduğunu giderek daha fazla öğreniyoruz” dedi.

“Yalnızca lojistiğin karmaşıklığını ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda onu optimize edilmiş, verimli ve etkili bir çözüm haline getiren bu tek duraklı mağazayı arıyorlar” diye ekledi.

Dünyanın en büyük konteyner nakliye firması Maersk, Nisan ayında bir hava kargo bölümü başlattı ve şu anda 15 uçaklık bir filoya sahipken, rakip CMA CGM hava bölümüne geçen yıl başladı ve 2026 yılına kadar 12 uçağa sahip olacak.

Pozas Luciç, tedarik zinciri aksamalarının malların taşınması için bir ihtiyaç yarattığını söyledi.

“Müşterilerimizin çoğu için hava, ya belirli ürünleri için ihtiyaç duydukları hız nedeniyle ya da bir aksama nedeniyle ihtiyaç duydukları şeyin bir parçasıdır… [and] deniz taşımacılığı ideal olmaz çünkü çok uzun sürer, bu yüzden yapbozun bir parçası olarak havanın olmasının önemli olduğunu fark ettik” dedi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne göre, hava kargo talebi, 2019 seviyelerine kıyasla yılın ilk yarısında %2,2 artarak Covid-19 salgını öncesine göre daha yüksek.

‘Tedarik zincirleri kimsenin umurunda değildi’

Varlık yönetimi firması Stifel’de analist olan Marc Zeck’e göre, pandemi tedarik zincirlerinin profilini yükseltti. Zeck, CNBC’ye telefonla verdiği demeçte, “Son üç yıl, pek çok şirkete lojistik bölümlerinin göreve uygun olmadığını gösterdi.”

Pandemi başlamadan önce kimse tedarik zincirlerini gerçekten önemsemedi. Şimdi, bu yönetim kurulları için bir konu veya bir konu” dedi.

“Pandemi öncesi zamanlarda… [if companies] bazı şeyleri okyanus yoluyla göndermeniz gerekiyorsa, okyanus gemisine gidersiniz ve nakliye için rezervasyon yaptırırsınız … gelir ve iş yapılır. Şimdi, durum böyle değil,” dedi Zeck.

Çin fabrikaları 2020’de kapandı. Ardından, karantinaların kaldırılmaya başlandığı 2021’de mal talebi hızla yükseldi ve yaygın tedarik zinciri kesintilerine neden oldu.

Kuzey Amerika limanlarındaki tıkanıklık ve gecikmelere neden olan Avrupa limanlarındaki grevler nedeniyle son zamanlarda seferlerin iptal edilmesiyle bu kesinti bu yıl da devam etti.

‘Para ile yıkayın’

Morningstar’da kıdemli bir sermaye analisti olan Michael Field’a göre, uçaklar okyanus nakliyecileri için cazip bir satın alma.

“Bu denizyolu taşımacılığı şirketlerinin çoğu, birkaç yıldır büyük bir sıkıntı yaşadıkları için şu anda nakit parayla dolu ve bunu harcamanın yollarını arıyorlar – ve hava kapasitesi satın almak kesinlikle bu yollardan biri” dedi. Telefonla CNBC. Field, bu arada havayollarının zorlu bir salgın geçirdiğini ve paraya ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Maersk, en son rehberliğinde bu yıl 19 milyar dolardan fazla serbest nakit akışı beklediğini ve Kasım ayının başında yedi Boeing 767’nin (üçünü satın aldığı ve dördü kiralama) teslim edileceğini söyledi. Uçak, Asya-ABD ve Asya-Avrupa rotalarında uçacak. Bir şirket sözcüsünün CNBC’ye gönderdiği bir e-postaya göre, Maersk ayrıca 2024’te teslim edilmek üzere iki Boeing 777 satın alacak. Maersk, geçen yıl nakliye şirketi Senator International’ı da satın aldı.

Dünyanın en büyük üçüncü okyanus nakliyecisi olan CMA CGM, Mayıs ayında Air France-KLM ile kargo alanını paylaşmak için bir anlaşma imzaladı ve havayolunun %9 hissesini satın alacağını söyledi.

Ama şimdi bir okyanus nakliyecisinin uçak satın alması için iyi bir zaman mı?

“Hava kapasitesi zaten pandemi boyunca eklendi. Gördüğümüz gibi, şimdi deniz taşımacılığı talebi son birkaç ayda azalıyor. Dolayısıyla, baskı azalıyor, bu yüzden muhtemelen gitmek için en iyi zaman değil. Şimdi havayollarını satın alın,” dedi Field.

“Bundan uzun vadede para kazanabilirler mi? Evet. Yukarı satış açısından iyi bir fikir mi? [to customers]? Evet,” diye ekledi.

ileride ne var

Field, mal gönderen şirketlerin de daha ileriyi planladıklarını söyledi. “Taşıyıcılar onlara, kapasite istiyorsanız, kendinizi bir veya iki yıllığına bizimle kilitlemeniz gerektiğini ve bu kapasiteyi garanti edeceklerini söylediler… Sanırım bunun devamını göreceğiz” dedi.

“Müşteriler… bu nakliyecilere, bir şeye ihtiyacınız olduğunda arayacağınız biri yerine daha fazla ortak olarak bakıyorlar. Bu, nakliyecilere gerçek planlama süreçleri açısından da uzun vadede kesinlikle fayda sağlayacaktır ve belki de tedarikin sağlandığından emin olmak” -talep dengesizliği son on yılda gördüğümüz gibi patlak vermiyor,” diye ekledi Field.

— CNBC’den Lori Ann LaRocco bu rapora katkıda bulundu.

.

‘Nakitle çalkalayın’: Küresel nakliye şirketleri artık mallarını da uçurmak istiyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: