NBA efsanesi Dwyane Wade iş hayatında risk almayı seviyor ve şimdi NFT’lere giriyor – Kurumsal Haberler

NBA efsanesi Dwyane Wade iş hayatında risk almayı seviyor ve şimdi NFT’lere giriyor

Eski Miami Heat oyuncusu Dwyane Wade, 22 Şubat 2020’de Miami, Florida’da American Airlines Arena’da forma emeklilik töreninde kalabalığa hitap ediyor.

Michael Reaves | Getty Resimleri

Dwyane Wade iş söz konusu olduğunda risk almayı sever.

Emekli olan üç kez NBA şampiyonu, medya şirketlerine ve tüketici ürünlerine yatırım yapıyor. 40 yaşındaki Wade, iki spor takımından hisse satın aldı ve bir TV şovuna ev sahipliği yapıyor. Wade ayrıca değişken NFT pazarında bir şans alıyor.

Wade, CNBC’ye verdiği bir röportajda, “Her zaman riske girdim” dedi. “Ben her zaman işleri herkesten biraz farklı yapan bir adam oldum.”

Wade, 24 Mayıs’ta satışa çıkacak bir NFT koleksiyonu üzerinde Budweiser Zero ile birlikte çalışıyor. Wade, alkol ve şekersiz içeceği 2020’de kurdu. NFT’lerin her biri 180 $’a satılacak ve alıcılara imzalı dahil olmak üzere ödüller kazanma fırsatı verecek. Wade spor ayakkabıları ve onunla bir Utah Jazz maçı izleme şansı. Wade, NBA franchise’ında bir azınlık sahibidir.

“Bu, bir hayran kitlesi oluşturmaya ve harika deneyimler sunmaya çalışan genç bir markanın parçası olmak için bir fırsat,” dedi ve NFT koleksiyonunu “benzersiz ve havalı bir şey yapmak için” hayranları için başka bir seçenek olarak nitelendirdi.

Yine de NFT koleksiyonu, dijital varlıklar için bir düşüş döngüsü sırasında kullanıma sunuluyor. The Wall Street Journal’a göre, NFT’lerin günlük satışları Eylül 2021’den bu yana %90’dan fazla düştü. Aynı zamanda, bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri etrafında bir satışın ortasında geliyor.

Ancak Wade, uzaya bir şans vermeyi umursamıyor.

“Basketbol kariyerime bakarsanız, iş kariyerim çok benzer gitti” dedi.

Wade’in önemli iş kararı

Spor temaslarını takip eden bir web sitesi olan Spotrac’a göre, 2019’da basketboldan emekli olan Wade, 16 yıllık NBA kariyeri boyunca yaklaşık 200 milyon dolar kazanç elde etti. Forbes, cirolardan yılda 17 milyon dolar kazandığını tahmin ediyor.

Emekliliği sorulduğunda Wade, “Bu farklı” dedi. Wade, “Beni özel atlet yapan şeyleri” pandemi sırasında kariyerine nasıl uygulayacağını bulduğunu söyledi.

Kariyerinin zirvesinde yaptığı önemli bir iş hamlesiyle emeklilik sonrası yıllarının gidişatını belirledi.

2003 yılında çaylak olarak Wade, spor ayakkabı markası Converse ile anlaştı. Ardından 2009’da Nike’ın Michael Jordan markasına geçerek onu NBA yıldızları Carmelo Anthony ve Chris Paul gibi diğer isimlerle eşleştirdi.

Ardından, 2012’de Çin merkezli spor giyim şirketi Li-Ning, Wade’e kendi ayakkabı serisini başlatması için başvurdu. Ona bir hisse senedi teklif ettiler. Teklifi “iş açısından en önemli anlaşma” olarak nitelendiren Wade, şansı değerlendirdi ve Jordan markasını Li-Ning’e bıraktı.

Wade, Jordan’a “Tasarı hazırladığın için teşekkür ederim” dedi. “Kendi versiyonumu yapmaya çalışacağım.”

Wade’e göre Jordan da Wade’e hareketi “anladığını ve saygı duyduğunu” söyledi.

Sonunda, 2018’de Wade, açıklanmayan bir miktar için Li-Ning ile ömür boyu bir anlaşma imzaladı. New Orleans Pelicans guardı CJ McCollum ve Miami Heat forveti Jimmy Butler gibi genç NBA yıldızları markada ona katıldı. Minnesota Timberwolves guardı D’Angelo Russell da spor ayakkabı serisine imza attı.

Wade, “Yavaş bir yapı” dedi. “Sporcular biraz farklı bir şey yaparak risk alıyorlar.”

Wade, “Hiçbir şeyi yeniden yaratmaya çalışmıyorum” diye ekledi. “Oyuncuların uzun yıllardır giydiği bir spor ayakkabı ve giyim işine sahip olmaya çalışıyorum. Aileme miras kalacak bir şey inşa etmek istiyorum.”

Dwayne Wade

Issac Baldizon | NBA | Getty Resimleri

Momentum üzerine inşa etmek

Wade emekli olduktan sonra yeni iş alanlarına girmeye devam etti.

Wade, “Wade Cellars” adında bir şarap şirketi kurdu. Medya şirketi Players TV’de hissesi var. O ve eşi aktör Gabrielle Union, bebek ürünleri üreten bir şirket olan Proudly’yi kurdular. Yeni kurulan şirketin “bir ihtiyaçtan geldiğini” söyledi.

Wade, “3 yaşında bir kızımız var ve ürünleri kapmak için 80 farklı mağazaya gidiyoruz. ‘Bu bizim işimize yaramaz. Bizim için neyin işe yaradığını nasıl inşa edebiliriz – dünyamızdaki azınlıklar ve topluluklar?”

Nisan ayında Proudly, bebek yıkama ve losyonu içeren ürün serisini piyasaya sürdü. Şirket sonunda çocuk bezi sunacak.

Spor mülkiyeti cephesinde, Wade ayrıca Nisan 2021’de NBA’nin Utah Jazz’ından küçük bir hisse aldı ve Blackstone yöneticisi David Blitzer’e MLS kulübü Real Salt Lake’in ortak sahibi olarak katıldı. Wade, hisselerinin değerini açıklamadı ancak bunun küçük bir yüzde olduğunu söyledi.

Wade, takımın çoğunluğunun sahibi olmanın kendisi için “nihai hedef” olduğunu söyledi. Ancak bu senaryoda risk alma iştahının sınırları olabilir.

“Ama belki bu süreçten geçip kendime ‘Hayır, bu baş ağrılarını istemezsin’ diyeceğim” dedi.

.

NBA efsanesi Dwyane Wade iş hayatında risk almayı seviyor ve şimdi NFT’lere giriyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: