NBA, Suns’ın sahibi Robert Sarver’ı işyeri tacizi ve ırkçı hakaretler nedeniyle bir yıllığına askıya aldı – Kurumsal Haberler

NBA, Suns’ın sahibi Robert Sarver’ı işyeri tacizi ve ırkçı hakaretler nedeniyle bir yıllığına askıya aldı

NBA, Phoenix Suns ve Mercury'nin sahibini suistimal nedeniyle cezalandırdı ve askıya aldı

NBA, Phoenix Suns ve Mercury sahibi Robert Sarver’ı bir yıl süreyle askıya aldı ve bağımsız bir soruşturmanın işyeri davranış standartlarının birden fazla ihlalini ortaya çıkarması üzerine Salı günü 10 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Soruşturma, Sarver’ın N-kelimesini en az beş kez tekrarladığını buldu. Ayrıca kadın çalışanlara ve onlar hakkında cinsiyetle ilgili yorumlar ve dış görünüşle ilgili uygunsuz yorumlar yaptı. Ayrıca çalışanlara bağırarak ve küfrederek kötü muamelede bulundu.

Soruşturma ayrıca Suns’ın İnsan Kaynakları departmanının tarihsel olarak etkisiz olduğunu da ortaya çıkardı.

Lig, ESPN’den Sarver’ın görevi kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili bir makalenin ardından Kasım ayında soruşturmayı başlattı. NBA, Sarver’ın davranışlarıyla ilgili e-postalar, metin mesajları ve videolar dahil 80.000’den fazla belgeyi inceleyen hukuk firması Wachtell, Lipton, Rosen & Katz’ı görevlendirdi.

Sarver, başlangıçta iddiaları “yanlış”, “yanlış” ve “yanıltıcı” olarak nitelendirirken, suistimal iddialarını inkar etti. Kasım ayında, “Bizim başarımızı kanıtlayabilecek tarafsız bir NBA soruşturmasını memnuniyetle karşılarım” dedi. Adımı ve gurur duyduğum bir organizasyonun itibarını temize çıkarmak için tek çıkış yolu.”

Bulgulara göre, Sarver’ın ekiplerin yönetici ortağı olarak 18 yıllık görev süresinin gözden geçirilmesi, orijinal raporlamayı doğruladı.

NBA Komiseri Adam Silver, “Bağımsız soruşturmanın bulgularında açıklanan ifadeler ve davranışlar endişe verici ve hayal kırıklığı yaratıyor” dedi. Bu 18 yıllık dönemin kapsamlı soruşturmasının gün ışığına çıkardığı tüm gerçekleri, koşulları ve bağlamı göz önünde bulundurarak, sonucun doğru olduğuna inanıyoruz” dedi.

10 milyon dolarlık ceza, NBA tüzüğü ve tüzüğü tarafından izin verilen maksimum miktardır. Sarver ayrıca tüm NBA ve WNBA tesislerinden, etkinliklerinden, oyunlarından, antrenmanlarından ve ticari faaliyetlerinden men edilecektir.

Suns ve Mercury’yi yöneten Suns Legacy Partners’tan yapılan açıklamada, “NBA’nın organizasyonla ilgili bulguları çoğunlukla son yıllarda ele alınan tarihi konulara odaklanıyor” dedi. “Robert Sarver da eylemlerinin sorumluluğunu alıyor. On sekiz yıllık mülkiyeti boyunca davranışlarının kendisinin veya Suns’ın değerlerini yansıtmadığının farkında.”

Sarver’in cezası, işyerlerinde ve dışında ırk ve cinsiyet temelli sorunları çözmek için çalışan kuruluşlara bağışlanacak. Askıya alınması sırasında Sarver, işyerinde saygı ve uygun davranış konusunda bir eğitim programı tamamlayacaktır.

Sarver, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “NBA raporunun bazı ayrıntılarına katılmasam da, çalışanlarımızı rahatsız eden sözlerim ve eylemlerim için özür dilerim” dedi. “Yaptığım şeyin tüm sorumluluğunu alıyorum. Bu acıya neden olduğum için özür dilerim ve yargıdaki bu hatalar kişisel felsefem veya değerlerim ile tutarlı değil.”

Bulgular, Los Angeles Clippers’ın eski sahibi Donald Sterling’in 2,5 milyon dolar para cezasına çarptırılması ve ses kayıtlarının ırkçı yorumlar yaparken yakalanmasının ardından ömür boyu men edilmesiyle ilgili açıklamaları yansıtıyor. Yasak, Sterling’i 33 yıllık sahipliğin ardından takımı 2 milyar dolara eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer’a satmaya zorladı. Sterling’in NBA’e açtığı dava 2016’da sonuçlandı.

.

NBA, Suns’ın sahibi Robert Sarver’ı işyeri tacizi ve ırkçı hakaretler nedeniyle bir yıllığına askıya aldı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: