Nikola CEO’su, Kamyona Katıldıktan Sonra Gücünün Yetersiz Olduğunu Öğrendiğini Söyledi – Finans Haberleri

Nikola CEO’su, Kamyona Katıldıktan Sonra Gücünün Yetersiz Olduğunu Öğrendiğini Söyledi

(Bloomberg) — Nikola Corp.’un CEO’su bir jüriye, ancak şirkete katıldıktan sonra, ilk elektrikli kamyonunun kurucusu Trevor Milton tarafından ortaya çıktığında ne gazla çalışan bir türbine ne de bir yakıt hücresine sahip olduğunu öğrendiğini söyledi.

Bloomberg’den En Çok Okunan

CEO Mark Russell Pazartesi günü Manhattan’daki federal mahkemede jüri üyelerine Aralık 2016’daki açıklamayı anlatırken, Nikola’nın gelişimi hakkında yatırımcılara yalan söylediği iddiasıyla yargılanan Milton’ın abartmaya meyilli olduğunu söyledi.

Savcılık tarafından sorgulanan Russell, Milton’ı üst düzey yönetici olarak söz ve vaatlerinde “dikkatli olması” konusunda uyardığını söyledi. Mahkemeye, ikisinin Russell’ın başlangıçta başkan olarak, ancak Nikola kamuya açıklandığında CEO olması halinde göreve geleceğini söyledi.

Russell şirkete 2019’da katıldı ve Nikola’nın 2020 listesinden hemen önce hızla terfi etti. Ancak Milton’la olan anlayışının ihlali olarak adlandırdığı şeyde, kurucu kritik kararlar üzerinde son sözü söyleyen yönetim kurulu başkanı oldu.

Bir uyarı

Listelemeden sonra Russell ifade verdi, Milton “göreceğim ve hakkında endişelerim olacak bir şey söyler veya yapardı” ve Russell ona “kamuya açık açıklamalarının bir basın açıklamasına veya menkul kıymetler dosyasına eşit olacağını” hatırlatacaktı.

Milton’ın hype eğilimine rağmen, Russell, planlarının kariyerinde gördüğü en iyi şey olduğunu düşündü, dedi mahkemeye, ancak ikisinin Nikola’nın geleceği hakkında temel bir bakış açısı farklılığı vardı.

Russell, “Her gün hisse senedi fiyatına çok odaklandı ve yükseldiğinde heyecanlandı ve bu beni endişelendirdi” dedi. “Yapabileceğimiz en önemli şeyin uzun vadede değer yaratmak olduğunu hissettim.”

hikaye devam ediyor

Russell, kendisinin ve Finans Direktörü Kim Brady’nin Milton’a kurumsal yatırımcılarla toplantılara katılmamasını tavsiye ettiğini söyledi. Ayrıca Nikola’nın temiz enerjili bir kamyonet olan Badger’ı takip etmekle “hiçbir işi olmadığını” ve Milton’ı, geliştirmenin şirketin o noktada kazandığından daha fazla para alacağı konusunda uyardığını söyledi.

Devamını Okuyun: Jüri, Nikola’nın Elektrikli Pikap için Ford’u Cannibalize Ettiğini Söyledi

Sonunda, şirketin incelemesi yoğunlaşırken Milton, Nikola’nın ters birleşmesinden üç aydan biraz fazla bir süre sonra Eylül 2020’de istifa etti.

1 Ocak’a kadar görevi bırakacak olan eski CEO’nun ifadesi, Milton’ın menkul kıymetler ve elektronik dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili davasının ikinci haftasında geldi. Çalışmayan ürünleri tamamen işlevsel hale getirerek yatırımcıları kandırmak ve şirketin teknolojisi ve ortaklıkları hakkında yalan söylemekle suçlanan Milton, en ciddi suçlamadan suçlu bulunursa azami 25 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Savunma, Milton’ın şirketin pazarlama planını takip ettiğini ve doğru olduğuna inanmadığı hiçbir şeyi asla söylemediğini savunarak davayı “çarpıtma yoluyla kovuşturma” olarak nitelendirdi.

Garip Yatak Arkadaşları

Russell, çelik ürünleri üreticisi ve otomotiv tedarikçisi Worthington Industries Inc’in başkanı ve operasyon direktörü olarak görevinden ayrıldıktan altı ay sonra Nikola’nın yönetim ekibine katıldı. Harekete geçmeden önce Pazartesi günü jüriye, Milton ile birkaç kez görüştüğünü söyledi. Milton’ın yeni CEO’yu yönetim kurulu başkanı olarak atlamasına şaşırdım.

Geçen ay emekli olduğunu açıklayan Russell’ın yerine, Şubat ayından bu yana Nikola’nın başkanlığını yürüten sektörün emektarı Michael Lohscheller geçecek.

Devamını Okuyun: Nikola Muhbir Kısa Rapordan Para Kazandı

Aralarındaki çatışmaya rağmen, Russell ve Milton ilginç bir durumla bağlantılıdır. Milton, Nikola hissesini kısmen Russell ile birlikte sahip olduğu T&M Residual adlı bir kuruluş aracılığıyla elinde tutuyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, T&M Nikola’nın yaklaşık %9 hissesine sahip. Nikola, Russell’ın T&M hisselerini şirketten bağımsız olarak yönettiğini söyledi.

Russell’ın Nikola’ya katılması Milton’la yeniden bir araya gelmek gibiydi. İkisi, Milton’ın daha önceki girişimlerinden birini satın alan Worthington’da kısa bir süre birlikte çalışmışlardı. Russell, Milton’ın Worthington’dan istifa ettiğini ve ona kurumsal hayatın ona göre olmadığını ve geleceğin kamyonunu inşa etmek için bir girişime başlayacağını söyledi. Russell, jüriye Milton’ın bir doğalgaz türbinli kamyon üzerinde çalıştığını anladığını ve ilk yarının önemli parçalarının eksik olduğunu ancak Nikola’ya katıldıktan sonra keşfettiğini söyledi.

Kötü bir görünüm

Bir noktada, savcılar Russell’a, Milton, o zamanki yönetmen Jeff Ubben ve aynı zamanda özel amaçlı satın alma şirketi veya SPAC’ın CEO’su olan ve Nikola’yı kamuoyuna açıklayan şu anki başkan Steve Girsky de dahil olmak üzere 2020 başlarında bir e-posta dizisinin bölümlerini okuttu. Değişimde, Ubben ve Girsky Milton’a bağımsız bir yönetim kurulunun yatırımcıları için önemini vurguladılar. Russell, bu çabada onlara katıldığını söyledi.

Söyledikleri bir sorun: Nikola’nın halka açılması durumunda, Milton’ın o zamanlar bir direktör olan babasının yönetim kurulunda kalması iyi bir görünüm olmazdı.

Milton, yönetim kurulundaki değişikliklere karşı geri itti. Hükümet tarafından sunulan bir e-postada, hedeflerinden birini vurguladı.

“En önemlisi,” dedi e-postada, “tahtayı her zaman tamamen kontrol etmem ve kişiliğimle iyi çalışan insanlara sahip olmam.”

Dava, ABD – Milton, 21-cr-478, ABD Bölge Mahkemesi, New York Güney Bölgesi (Manhattan).

Devamını oku

  • Nikola Müteahhit Videoyu Gördüğünde Gözlerine İnanamadı

  • Nikola Kurucu Sadece Para Kazanmak İstiyor, Mühendis Jüriye Söyledi

  • Nikola Kurucusu Milton, En Zorlu Satış İşinde Jüri ile Karşı Karşıya

(İkinci bölümde Milton’ın görüşleri hakkında daha fazla tanıklık, üçüncü bölümde T&M Rezidüel ile ilgili arka plan ve dördüncü bölümde yönetim kurulu üzerindeki çatışmalar hakkında daha fazla tanıklık ekler.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Nikola CEO’su, Kamyona Katıldıktan Sonra Gücünün Yetersiz Olduğunu Öğrendiğini Söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: