Nvidia CEO’su Jensen Huang, oyun kartı fiyat artışını haklı çıkarırken ‘Moore Yasası öldü’ diyor – Finans Haberleri

Nvidia CEO’su Jensen Huang, oyun kartı fiyat artışını haklı çıkarırken ‘Moore Yasası öldü’ diyor

Nvidia Corp. CEO’su Jensen Huang Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eleştirmenler tüketici talebindeki yumuşama sırasında fiyat artışından kaçınsalar bile, şirketin yeni nesil çip mimarisinin bu hafta “Ada için oldukça müthiş bir 4. çeyrek” olacağını düşündüğünü söyledi. .

Nvidia NVDA, Charles Babbage’ın teorik Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları için genellikle dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen 19. yüzyıl İngiliz matematikçisinin adını taşıyan yeni nesil “Ada Lovelace” çip mimarisini kullanan oyun çiplerine %+0.65 oranında yüksek talep bekliyor.

Nvidia’nın 1.599$’lık amiral gemisi RTX 4090’ın 12 Ekim’de satışa çıkması, ardından 899$’lık orta seviye 4080 gibi diğer kartların gelmesi ve lansmanın “büyük çoğunluğu” Ocak sonunda gerçekleşecek. Huang, mali dördüncü çeyrek, dedi.

Beklenmedik fiyat artışıyla ilgili şikayetler internette dolaştı. İlgili çip sınıfı için, 4090, yerini alması amaçlanan 3090’ın 2020 lansman fiyatının %7 üzerinde fiyatlandırılır. (3090’a gelince, orijinalin yükseltilmiş versiyonu Best Buy’da reklamı yapılan 900$’lık bir fiyat düşüşüyle ​​1.100$’a gidiyordu.) Daha da çarpıcı olanı, 4080’in fiyatı 3080’in 2020 lansman fiyatının %29 üzerinde.

Lovelace, Mayıs 2020’de tanıtılan Ampere’nin yerini, oyun kartlarına olan güçlü talebin ortasında, COVID-19 pandemisinden yaklaşık iki ay sonra aldı. Amper tabanlı oyun kartları Eylül 2020’de tanıtıldı.

Huang, çip üreticisinin bakış açısını sadece bir veya iki kez değil, üç kez kesmesinden sonra bu iyimserliğin dörtte iki “gerçekten sert ilaç” şeklinde kesinlikle ödedi ve 400 milyon dolarlık satışların şu anda havada olduğunu söyledi. ABD’nin Çin’e veri merkezi ürünleri satma yasağı ve Lovelace lansmanından önce Amper tabanlı envanteri temizlemek için 1,22 milyar dolarlık bir ücret.

Okumak: Nvidia’nın ‘Çin Sendromu’: Hisse senetleri eriyor mu?

Huang, “Piyasaya çok, çok özel olarak, pazarda satılandan çok daha düşük, pazar dışında satılandan önemli miktarda daha düşük satış yapıyoruz” dedi. “Ve umarım 4. çeyrekte, 4. çeyrekte bir zaman diliminde kanal normalleşir ve Ada için harika bir lansman için yer açar.”

Eleştirmenlere göre Huang, özellikle Nvidia’nın sözde metaverse’e genişlemesini desteklemek için son teknoloji Lovelace mimarisi gerekli olduğundan, daha yüksek fiyatın haklı olduğunu düşündüğünü söyledi.

“12 inçlik bir [silicon] gofret bugün düne göre çok daha pahalı ve biraz daha pahalı değil, bir ton daha pahalı,” dedi Huang.

Huang, bir çip üzerindeki transistör sayısının her iki yılda bir ikiye katlandığı standarda atıfta bulunarak, “Moore Yasası öldü,” dedi. “Ve Moore Yasası’nın aynı maliyetle veya aynı performansla iki kat daha fazla performans sunma yeteneği, her bir buçuk yılda bir, maliyetin yarısı sona erdi. Tamamen bitti ve dolayısıyla bir çipin zamanla maliyetinin düşeceği fikri ne yazık ki geçmişte kaldı.”

Huang, “Bilgi işlem bir çip sorunu değil, bir yazılım ve çip sorunudur,” dedi.

“Moore Yasası öldü…Tamamen bitti.”

— Nvidia CEO’su Jensen Huang

Nvidia yazılım geliştirmeye devam ediyor

Bu nedenle, Nvidia, yıllar içinde yongaları için o kadar yerleşik bir yazılım ekosistemi geliştirdi ki, bazı analistleri Nvidia’ya hızla gelişen bir yazılım şirketi olarak bakmaya başlamalarına neden oldu.

Bu sefer Huang, şirketin ilk Hizmet Olarak Yazılım ve Hizmet Olarak Altyapı ürünü olan Nvidia Omniverse Cloud ile şirketin sözde metaverse platformunun tasarım, yayınlama, çalıştırma ve deneyimleme için büyük bir genişlemesini duyurdu. metaverse uygulamaları.

SaaS’a yönelik bir diğer itici güç, Nvidia’nın NeMo ve BioNeMo geniş dil modelli bulut AI hizmetleridir. LLM’ler, insan dilini tanımak, tahmin etmek ve oluşturmak için büyük metin tabanlı veri kümelerini kullanan makine öğrenimi algoritmalarıdır. NeMo genel model hizmeti olsa da, BioNemo LLM’leri biyolojik ve kimyasal araştırmalara uygulama konusunda uzmanlaşmıştır.

Nvidia’nın Kasım ayında düşen GeForce NOW Priority hizmetiyle esasen bir hizmet olarak RTX 3080 oyun çipi sunduğunu ve altı aylık RTX 3080 oyun çipi performansı için abonelere 99,99 dolar ödediğini gören MarketWatch, Huang’a, satın alınan, fiziksel GPU donanımının bulut tabanlı abonelik hizmetleriyle değiştirilmesi.

Okumak: Nvidia satış tahmini, beklentilerin yaklaşık 1 milyar dolar gerisinde kaldı, hisse senedi düştü

“Sanmıyorum,” dedi Huang. “Sahip olmak isteyen müşteriler var ve kiralamayı seven müşteriler var.”

Huang, “Bazı insanlar fabrikayı dışarıdan temin etmeyi tercih eder” dedi. “Ve unutmayın, yapay zeka bir fabrika olacak, geleceğin en önemli fabrikası olacak.”

Huang, “Bir fabrikada hammadde geliyor ve bir şey çıkıyor” dedi. “Gelecekte, fabrikalara veri gelecek ve ortaya çıkan şey zeka, modeller olacak.”

Fabrikalar söz konusu olduğunda, Nvidia’nın tüm müşterilere hizmet verecek seçeneklere sahip olması gerekiyor. Huang, “Yeni başlayanlar, opex’te bir şeylere sahip olmayı tercih eder” dedi. “Büyük, yerleşik şirketler, sermayenin içinde olmasını tercih eder.”

Yıllar geçtikçe, Nvidia, veri merkezi tasarımcılarının Nvidia’nın grafik işleme birimlerini veya GPU’larını bulmasının ardından, o oyun çipi şirketinden piyasa değerine göre en büyük ABD çip üreticisi haline gelerek dönüşüme dirençli olmadığını gösterdi. sadece video oyunlarını daha güzel hale getirin, paralel işlemcileri makine öğreniminde çok faydalıydı.

Cisco Systems Inc. CSCO, -%2.33 ve International Business Machines Corp. IBM, -%1.08 gibi diğer bazı teknoloji donanım şirketleri,
Daha fazla işletme verilerini şirket içinde özel bir sunucuda tutmak yerine buluta taşıdıkça, yıllar içinde ve değişen derecelerde direnç ve coşkuyla, gereklilik nedeniyle neredeyse yazılım ve hizmet şirketlerine dönüştüler.

Okumak: Tek çipli harikaların sonu: Nvidia, Intel ve AMD’nin değerlemeleri neden büyük bir kargaşa yaşadı?

Nvidia’yı kapsayan 43 analistten 31’i satın alma derecesine, 11’i tutma derecesine ve birinin satış derecesine sahip. Bunlardan 13’ü fiyat hedeflerini düşürerek, önceki 202,51$’dan 202$’lık bir ortalama hedef fiyatla sonuçlandı.

Hisseler Çarşamba günü, S&P 500 endeksi SPX’in %-1.71’lik %1.7’lik düşüşüne karşı %0.7 artışla 132.61$’dan kapandı..

Yıl boyunca, Nvidia hisseleri, PHLX Semiconductor Index SOX’un %36’lık düşüşüne kıyasla %55 düştü, -%0.97,
S&P 500 endeksi SPX tarafından %20 düşüş, -%1.71,
ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP için %28 düşüş, -%1.79.

Ampere serisine gelince, Nvidia’nın hisse fiyatı, Nvidia’nın RTX 3000 serisi Ampere tabanlı oyun çiplerini piyasaya sürdüğü 1 Eylül 2020’den bu yana %4,7 düştü ve bu dönemde S&P 500’ün %9,3’lük kazancı oldu.

Bilgi Seti/Pazar İzleme

.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, oyun kartı fiyat artışını haklı çıkarırken ‘Moore Yasası öldü’ diyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: