Nvidia zor bir dönemde büyük bir duyuru yapmak üzere – Finans Haberleri

Nvidia zor bir dönemde büyük bir duyuru yapmak üzere

Nvidia Corp., yeni bir lansmana yaklaşırken yeni bir çip mimarisini en son piyasaya sürdüğü zamandan çok daha sıkıntılı bir ortamla karşı karşıya.

Nvidia NVDA, %2,08 sonbahar GTC etkinliğini Pazartesi günü, İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang’ın Salı sabahı Doğu’da saat 11’de bir açılış konuşması yapması planlanıyor. Mayıs 2020’deki aynı etkinlikte Huang, Ampere’de yeni bir çip mimarisini tanıttı ve analist, bu yılki etkinliği, şirketin 19. yüzyıl İngiliz matematikçisi Ada Lovelace’den sonra şirketin yeni nesil çip mimarisi kod adlı “Lovelace”i tanıtmak için kullanmasını bekliyor. Charles Babbage’ın teorik Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları nedeniyle genellikle dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, etkinlik öncesinde Nvidia, pandemi dönemi talebinin hisse senedi fiyatını bu yıl şimdiye kadar yarı yarıya düşürmesiyle zorlu bir spor dalına girdi. Şirket, piyasaya sürülmeden önce eski envanteri temizlemeye çalıştığı için yakın zamanda 1,22 milyar dolarlık bir envanter ücreti aldı.

Okumak: Nvidia satış tahmini, beklentilerin yaklaşık 1 milyar dolar gerisinde kaldı, hisse senedi düştü

Ampere, PHLX Semiconductor Index SOX’taki %51’lik artışla karşılaştırıldığında, hisse senedini 2020’de %122’lik bir artışa gönderen oyun kartlarına yönelik güçlü talebin ortasında, COVID-19 pandemisinin yaklaşık iki ayında açıldı..
Şimdi Nvidia, bir tüketici teknolojisi çöküşü sırasında oyun talebinin düştüğü bir ortama giriyor ve hisse senedi SOX endeksindeki %35’lik düşüşe kıyasla bugüne kadar %55 düştü.

Okumak: Analist, “on yıl içinde en kötü yarı iletken düşüşüne giriyoruz” diye çip stokları %25 daha düşebilir.

Veri merkezini 3,81 milyar $’lık üç aylık gelir katkısıyla Nvidia’nın en büyük birimi olmaya iten, talep ve tedarik zinciri problemlerindeki bu keskin düşüş oldu. Şirketin en son kazanç raporuna göre, bir yıl öncesine göre 2,04 milyar dolar.

Okumak: Nvidia’nın büyük sıfırlaması, şirketin şu anda net olup olmadığını merak eden analistlere sahip

Raymond James analisti Melissa Fairbanks, yakın tarihli bir notta, “Temmuz çeyreği raporunun ve en son AI hesaplama platformları için Çin lisans kısıtlamalarına ilişkin son açıklamaların ardından, Nvidia’nın etrafındaki duyarlılık şaşırtıcı derecede oldukça temkinli değildi.”

Fairbanks, “Özellikle, 3000 serisi GPU’ların envanterinin temizlenmesi, sipariş oranlarını ciddi şekilde etkilemeye devam ediyor ve 4000 serisinin lansmanına kadar devam edebilir.” Dedi. “Tedarikçiler, gerçek hacim rampasının normal bir başlatmaya kıyasla biraz daha sessiz olacağını belirtiyor.

Nvidia’da satın alma derecesine sahip Citi Research analisti Atif Malik, Ampere oyun kartlarından iki kat daha hızlı olduğu söylenen Lovelace tabanlı oyun çiplerinin Ekim ayında piyasada olmasını beklediğini söyledi.

Okumak: Nvidia’nın ‘Çin Sendromu’: Hisse senetleri eriyor mu?

Veri merkezine gelince, Malik Wall Street’in Nisan sonu çeyreği boyunca veri merkezi büyümesinde yavaşlama beklediğini söyledi. Son zamanlarda, Tom’s Hardware, Nvidia’nın “Hopper” H100 GPU’sunun, kendi A100’ünden 4,5 kat daha hızlı olduğunu test ederek, makine öğrenimi kıyaslama grubu MLCommons’tan gelen verilere atıfta bulundu.

Malik daha fazla finansal güncelleme beklemese de, Ekim sonu çeyreği için oyun satışlarının, Street’teki 1,45 milyar dolarlık mutabakatın biraz üzerinde ve veri merkezi satışları için 3,85 milyar dolarlık fikir birliği ile uyumlu olmasını bekliyor.

Malik ayrıca, “oyun satışlarındaki toparlanma yörüngesini ve Çin COVID kısıtlamaları nedeniyle tahmini gelirde 400 milyon dolarlık potansiyel kayıpla ilgili güncellemeyi” arayacağını söyledi.

Geçen yılın sonbaharındaki GTC açılış konuşmasında Huang, Nvidia’nın Omniverse platformunu, derin sinir ağlarını eğitmek için etkileşimli AI avatarlarını ve veri motorlarını içerecek şekilde genişletmek için yeni araçlar tanıttı. Bu yılki konferans Perşembe gününe kadar sürecek ve halka çevrimiçi olarak açık olacak.

.

Nvidia zor bir dönemde büyük bir duyuru yapmak üzere
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: