Pakistan, Tayvan ve Çin Eşiğe Ulaşırken Dünyanın Bitcoin’e İhtiyacı Var – Kripto Haberleri

As Pakistan, Taiwan And China Reach The Brink, The World Needs Bitcoin

Pakistan, Tayvan ve Çin Eşiğe Ulaşırken Dünyanın Bitcoin’e İhtiyacı Var

Pakistan, Tayvan ve Çin’de gelişen makroekonomik krizler, makroekonomideki kusurların ve Bitcoin ihtiyacının altını çiziyor.

Pakistan, Tayvan ve Çin’de gelişen makroekonomik krizler, makroekonomideki kusurların ve Bitcoin ihtiyacının altını çiziyor.

“Fed Watch”, bitcoin’in asi doğasına uygun, makroekonomik bir podcast. Her bölümde, merkez bankaları ve para birimlerine vurgu yaparak, dünyanın dört bir yanından makroekonomideki güncel olayları inceleyerek ana akım ve Bitcoin anlatılarını sorguluyoruz.

“Fed Watch”un bu bölümünde CK ve ben birkaç tabloyu inceledik ve bitcoin, dolar (DXY) ve Hong Kong doları hakkında piyasa güncellemeleri verdik. Ardından Pakistan’daki kötüleşen durumu inceledik ve şu soruyu sorduk, sıradaki Sri Lanka mı? Son olarak, Tayvan/Çin durumunu tartıştık ve biri Çin dışişleri bakanı Wang Yi’den, diğeri ise düşünce kuruluşu uzmanı Wang Wen’den birkaç önemli pasaj okudum.

Ses dinleyicileri slaytları buradan takip edebilir.

YouTube’daki “Fed Watch Clips” kanalına göz atmayı unutmayın.

Bu Bölümü YouTube’da veya Rumble’da İzleyin

Bölümü Buradan Dinleyin:

Bitcoin ve Diğer Para Birimleri

Haftalık bir bitcoin grafiğine bakarak açtık. Bunu son birkaç program için yaptık, çünkü konuşmamızı bitcoin’e bağlamanın iyi bir yolu. Aşağıda görebileceğiniz gibi, fiyat çok istikrarlıydı, sağdaki fiyat-hacim göstergesine göre çitin üzerinde oturuyor.Bitcoin fiyatı çok istikrarlı oldu

Uzaklaştırırsak, bugüne benzer haftalık mumların olduğu son dönem, canavar rallisinin 10.000 dolardan 40.000 dolara yükselmesinden hemen önce Eylül/Ekim 2020’deydi. Tabii ki yine tam olarak böyle olacak demiyoruz ama mümkün. Bugünkü bitcoin fiyatı, 2020’de bir canavar rallisi yaşadığı zamana benziyor.

Dolar Endeksi (DXY), incelediğimiz diğer önemli para birimidir. Bitcoin için ana rekabet olduğu için hemen hemen her bölümde doları kontrol etmenin önemli olduğuna inanıyorum.

Şimdilik zirve yapmış gibi görünüyor, ancak çökeceğine dair bir işaret yok. Bunun yerine, doların önümüzdeki birkaç yıl için 100’ün üzerinde yeni bir yüksek aralık oluşturması muhtemel. Bu, 2015’ten 2021’e kadar nasıl yeni bir yüksek aralık oluşturduğuna benzer. Yukarıdaki resimler için kaynak: bitcoinandmarkets.com

Güçlü bir doların bitcoin için düşüş olmadığını da ekleyeceğim. Belki başlangıçta, güçlü bir dolar düşük bitcoin ile ilişkilidir, ancak dolar daha yüksek bir aralıkta stabilize olduktan sonra, yani bitcoin geleneksel olarak ralli yaptığında.

Aşağıda Hong Kong Para Otoritesinin web sitesinden bir ekran görüntüsü verilmiştir. Her ay, sabit fiyatını sabitlemek için kullandığı döviz rezervlerine ilişkin istatistikler yayınlıyor. Geçen hafta, Hong Kong doları (HKD) sabitini korumanın rezervlerini hızla tükettiğini tahmin etmiştim. Ancak, bu basın açıklamasına göre, Temmuz ayında sabit fiyatı korumak için rezervlerinin yalnızca %1’inden biraz fazlasını kullandı. Bu, HKD’nin (eğer isterse) birkaç yıl boyunca sabit tutabileceği anlamına gelir.Kaynak: HKMA

Pakistan Eşiğinde

Pakistan’daki gelişmekte olan durumun, Sri Lanka’daki son çöküşle pek çok ortak yanı var. Podcast’te i5w’nin Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılımına dikkat çektim. Pakistan, tarım sektörünü yenilemek ve milli parklar eklemek için yüz milyonlarca dolar fon aldı.Kaynak: Twitter

Pakistan ve Sri Lanka arasındaki bir diğer benzerlik, Çin fonlarının son on yılda oynadığı önemli rol. Sri Lanka, Çin kredilerini geri ödeyemediği için ana limanının kontrolünü kaybetti ve şimdi Pakistan, Çin ve Çinli şirketlere verilen yaklaşık 20 milyar dolarlık yüksek faizli kredilerin yükünü taşıyor.

Pakistan’ın bütçesinde sadece iki ayı kaldı ve umutsuzca yeni borç verenlere kur yapıyor. Çinliler geri çevirdi, Arap Devletleri iki kez düşünüyor, dönülecek tek yer IMF’ye geri dönmek. Bu da sert kemer sıkma anlamına geliyor.

Hem Sri Lanka hem de Pakistan’ın Kuşak ve Yol Girişimi’nin (BRI) önemli düğüm noktaları olması şaşırtıcı değil. Kaynak: Asia Green

Birçok durumda söylediğim gibi, BRI başarısızlığa mahkumdur. Çin, uzun tarihin bunu yapmadığı yerleri ve yolları ekonomik olarak uygun hale getirmeye çalışıyor. Hiçbir para, binlerce yıllık kültürü ve çağlar boyu coğrafyayı deviremez.

Bir kez daha, BRI’daki önemli bağlantılardan biri Çinli merkezi planlamacılar tarafından iflas etti.

Tayvan/Çin DurumuKaynak: AZ Alıntıları

Telegram canlı yayınlarımda günlerdir Pelosi durumunu ve Çin’in tepkisini tartışıyorum.

“Fed Watch”un bu bölümünde, tanınmış bir Çinli bakandan ve Çinli bir düşünce kuruluşu uzmanından bazı alıntılar okudum. Wang Yi’nin yorumlarının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Bu yazı için şunu söylemek yeterlidir, “Tek Çin”i defalarca tekrarlamış ve ABD’yi statükoyu değiştirmeye çalışan taraf olarak adlandırmıştır. Ayrıca Tayvan’ın görevdeki başkanı Tsai Ing-wen için çok sert sözler söyledi. “Atalarına ihanet ettiğini” söyledi. Başka bir çeviride, Yi’nin orijinal yorumlarının da onun atalarına (ve ırkına) ihanet ettiğini gösterdiğini duydum.

Okuduğum sonraki yorumlar, Renmin Çin Üniversitesi’ndeki (RDCY) Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü’nün yönetici dekanı ve Çin-ABD İnsanlardan İnsanlara Değişim Araştırma Merkezi’nin yönetici direktörü Wang Wen’dendi. Onun yorumlarını ve diğerlerini buradan okuyabilirsiniz. Çin’in tepkisinin neden bu kadar zayıf olduğunu ve Çin’in “ekonomik güç açısından ABD’yi geride bırakana, ABD’ninkiyle karşılaştırılabilir finansal ve askeri güç elde edene ve gelişme gösterene kadar ABD ile silahlı bir çatışmayı kışkırtmaması gerektiğini” açıklamaya çalışıyor. uluslararası yaptırımlara karşı koymak için ezici bir kapasite.”

Kulağa çok uzak geliyor. Okuyucuya Tayvan ve Çin hakkında korku uyandıran retoriğe kapılmamalarını tavsiye edeceğim. Onlar, “zayıf olduğunuzda güçlü görünün” diyen Sun Tzu’nun müritleridir. Wen ayrıca Sun Tzu’dan alıntı yaptı:

“ABD ile büyük bir askeri çatışma, Çin’in dış politikasının amacı değil, sıradan insanlar için daha iyi bir yaşama giden yol da değil. Sun Tzu’nun ‘Savaş Sanatı’nda ne yazdığını hatırlayın: ‘Kazanacak bir şey olmadıkça harekete geçme 非利不动; zaferden emin olmadan askeri güç kullanmayın 非得不用; durum kritik olmadıkça savaşa girmeyin 非危不战.’”

Yaklaşan TÜFE veri sürümü ve bitcoin ile ilgili diğer şeyler hakkında konuşarak podcast’i tamamladık.

Bu, Ansel Lindner’ın konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Pakistan, Tayvan ve Çin Eşiğe Ulaşırken Dünyanın Bitcoin’e İhtiyacı Var
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: