Palantir CEO’su Alex Karp, bu ölümcül makroekonomik risk dalgasının bazı şirketleri yok edeceğini söyledi – Borsa – Finans Haberleri

Palantir CEO’su Alex Karp, bu ölümcül makroekonomik risk dalgasının bazı şirketleri yok edeceğini söyledi

Palantir CEO’su Alex Karp, teknoloji devleri için iyi davranışları tartışmak üzere 15 Mayıs 2019’da Paris’teki Hotel Marigny’de düzenlenen “Tech For Good” toplantısı öncesinde geldi.

Bertrand Guay | AFP | Getty Resimleri

Palantir’in kurucu ortağı ve CEO’su Alex Karp, bu “ölümcül” makroekonomik belirsizlikler döneminin, temelleri sarsılmış birçok şirketi ezeceğine inanıyor.

Karp Perşembe günü CNBC’nin “Squawk Box” programında “Kötü zamanlar Palantir için inanılmaz derecede iyi … kötü zamanlar dayanıklı şirketleri gerçekten ortaya çıkarıyor ve teknoloji kötü zamanlardan geçiyor … bunun nedeni faiz oranları” dedi. “Bu ölümcül gelgit dalgası bazı şirketleri yok edecek mi? Evet olacak.”

Federal Rezerv Çarşamba günü gösterge faiz oranlarını bir yüzde puanının dörtte üçü daha artırarak %3-3.25 aralığına yükseltti, bu 2008 başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. İngiltere Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Norveç merkez bankaları , Filipinler, Güney Afrika, Tayvan, Vietnam ve Endonezya, geçen yıl boyunca artan enflasyonu kontrol etmek için zam oranlarını izledi.

Palantir, özel bir şirket olarak yaklaşık yirmi yıl sonra Eylül 2020’de doğrudan listeleme yoluyla halka açılan bir veri analizi yazılımı geliştiricisidir. Hisse senetleri bu yıl yaklaşık %60 düştü.

Karp, yalnızca dayanıklı mal üreten kaliteli şirketlerin zor zamanlarda hayatta kalacağını söyledi.

Karp, “Bundan üç, dört yıl içinde çıkan dayanıklı şirketlerin büyük ölçüde Amerika’dan, büyük ölçüde Batı Kıyısı’ndan olacağını göreceksiniz ve gerçekten önemli olan şeyleri üretmeye odaklanacaklar.” söz konusu.

ABD’de resesyon riski, Fed’in agresif faiz artırımlarıyla enflasyonu yenme sözü vermesiyle daha da yükseldi. Merkez bankası, daha yüksek işsizlik ve çok daha yavaş GSYİH büyümesi öngörerek ekonomik tahminlerini düşürdü.

Karp, denizaşırı ülkelerde durumun daha da vahim olduğuna inanıyor.

Karp, “İnsanlar, Amerika dışındaki enerji konusunda daha az korkuyorlar,” dedi. “Makro-politik koşullardan o kadar korkuyorlar ki kimse onlar hakkında konuşmak istemiyor. İşletmeleri statik ve birleşik bir barış dünyası için inşa edilmiş. Bilançolar açıkçası çoğu zaman olacaklara hazırlıklı değil, ki bence bu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde siyasi ve ekonomik olarak oldukça kötü olacak.”

.

Palantir CEO’su Alex Karp, bu ölümcül makroekonomik risk dalgasının bazı şirketleri yok edeceğini söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: