‘Panik yapmak için bir neden yok’: Commerzbank CEO’su borç verenlerin kredi temerrütleriyle başa çıkmak için daha hazırlıklı olduklarını söyledi – Borsa – Finans Haberleri

‘Panik yapmak için bir neden yok’: Commerzbank CEO’su borç verenlerin kredi temerrütleriyle başa çıkmak için daha hazırlıklı olduklarını söyledi

Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank’ın CEO’su Perşembe günü, bankaların önceki krizlere kıyasla başa çıkmak için çok daha iyi durumda olduğunu söyleyerek, bu kış sorunlu krediler olasılığı konusunda yatırımcılara güvence vermeye çalıştı.

Commerzbank CEO’su Manfred Knof CNBC’den Annette Weisbach’a Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen bir Handelsblatt konferansında yaptığı açıklamada, “Alman ekonomisi, Ukrayna ihtilafı, Çin, tedarik zinciri sorunları ve enerji krizi nedeniyle önümüzde zor bir dönemle karşı karşıya” dedi.

“Muhtemelen Alman ekonomisi düşüşe geçiyor” [trajectory] ve belki bir resesyona girebilir ama iyi haber paniğe gerek yok.”

Takipteki kredilerin kış boyunca önemli ölçüde artmasını bekleyip beklemediği sorulduğunda Knof, “Bir durgunluk olacaksa, muhtemelen bir şeyler göreceğiz, ancak durum geçmişte olduğundan çok daha iyi.”

Commerzbank, yeniden yapılandırma maliyetleri ve bir dış kaynak kullanma projesinin istisnai olarak silinmesi nedeniyle net ikinci çeyrek zararı bildirdi.

Resim İttifakı | Resim İttifakı | Getty Resimleri

Knof, “Bankalar ödevlerini yaptı, hepimiz yetenekliyiz, bu kriz sırasında müşterilerimize yardımcı olmak için yeterli tamponumuz var ve gerçekten önemli olan bu,” dedi. Dolayısıyla endişeliyiz ama endişeli değiliz ve paniğe mahal yok” dedi.

Avrupa’da kış aylarında doğalgaz kıtlığı yaşanması ihtimali nedeniyle durgunluk korkuları daha da arttı. Bölgedeki milletvekilleri, soğuk aylarda evleri sıcak tutmak için yeterli yakıta sahip olmak için yeraltı depolama tesislerini gaz kaynaklarıyla doldurmaya çalışıyorlar.

Geleneksel olarak Avrupa’nın en büyük enerji tedarikçisi olan Rusya, bu ayın başlarında Nord Stream 1 boru hattı üzerinden gaz akışını tamamen durdurdu. Boru hattı, Avrupa’nın ana tedarik rotasıdır ve Rusya’yı Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya bağlamaktadır. Devlete ait enerji devi Gazprom, arzın durdurulmasıyla ilgili teknik sorunları belirtirken, Kremlin o zamandan beri cezai yaptırımlar kaldırılana kadar muslukları tekrar açmayacağını söyledi.

Almanya Commerzbank’ın gelişiminden ‘memnun’

Perşembe günü erken saatlerde, Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, hükümetin Commerzbank’taki %15’ten fazla hissesi hakkındaki spekülasyonları küçümsemeye çalıştı.

Handelsblatt konferansında konuşan Linder, Olaf Scholz yönetiminin “Commerzbank’ın gelişiminden çok memnun olduğunu” söyledi.

Geçen ay, Almanya’nın ikinci en büyük borç vereni, kısıtlayıcı maliyetler ve bir dış kaynak projesine istisnai bir zarar yazma nedeniyle net ikinci çeyrek zararı bildirdi.

Commerzbank hisseleri Perşembe sabahı %1.7 yükseldi. Frankfurt’ta listelenen hisse senedi fiyatı bugüne kadar yaklaşık %4 arttı.

— CNBC’den Silvia Amaro bu rapora katkıda bulundu.

.

‘Panik yapmak için bir neden yok’: Commerzbank CEO’su borç verenlerin kredi temerrütleriyle başa çıkmak için daha hazırlıklı olduklarını söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: