Panik Yayılırken Yabancılar Çin Hisse Senetlerinden Rekor Hızda Kaçıyor – Finans Haberleri

Panik Yayılırken Yabancılar Çin Hisse Senetlerinden Rekor Hızda Kaçıyor

(Bloomberg) – Yabancı yatırımcılar, Parti kongresinden destekleyici politikaların eksikliği ve yenilenen bir Covid Zero’nun piyasaları ürkütmesiyle ilgili endişeler nedeniyle, yıl boyunca ilk kez Çin hisse senedi satıcılarını çevirme yolunda ilerliyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Bloomberg verilerine göre, denizaşırı yatırımcılar Pazartesi günü Hong Kong ile ticaret bağlantıları aracılığıyla rekor net 17.9 milyar yuan (2.5 milyar $) anakara hissesi sattı ve bu, yıldan bugüne olan seviyeyi küçük bir net çıkışa çevirdi. Bu yıl sonuna kadar devam ederse, 2014’te stok bağlantı programının başlatılmasından bu yana ilk yıllık düşüş olacak.

Okuyun: Yabancılar Kaçarken Xi’nin Gücünü Ele Geçirmesi Tarihi Pazar Rotasını Spurs

Ülkede on yılda iki kez yaşanan siyasi olayın ardından Pazartesi günü panik satışları piyasaları vurdu ve Hang Seng Çin İşletmeleri Endeksi 2008 mali krizinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Başkan Xi Jinping’in güç konsolidasyonu, liderlik değişikliğinin Covid Zero gibi kilit politikaların devamını getireceği beklentisiyle büyük bir risk olarak görülüyordu.

Bloomberg Intelligence analisti Marvin Chen, parti kongresinin Covid politikalarında yakın bir değişiklik olmadığının sinyalini vermediği için “Çin hisse senetlerine yönelik dış hava şu anda düşük” dedi. “Piyasaların, yeni liderliğin Çin’in ekonomik zorluklarını nasıl ele alacağını görmek için Aralık ayında yapılacak Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı’na yaklaşmayı beklemesi gerekebilir.”

Tüccarlar, Covid-Sıfır politikası ve ağır bir şekilde hırpalanmış bir emlak sektörü nedeniyle ülkenin ekonomik büyümesine şüpheyle yaklaştıkça, Çin ayıları gün geçtikçe büyüyor. CSI 300 Endeksi, ülkenin beklenenden daha iyi üçüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verileri yayınlamasına rağmen, daha geniş satışların ortasında Pazartesi günü %2.9 düştü.

hikaye devam ediyor

Yatırımcılar şimdi yeni liderliğin daha fazla zararı önlemek için çok ihtiyaç duyulan teşviki sağlayıp sağlayamayacağını merak ediyor. Bu yıl içinde yapılacak iki ekonomik toplantı – Politbüro toplantısı ve Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı – bu tür politikalar açısından yakından izlenecek.

–Nisan Ma’nın yardımıyla.

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Panik Yayılırken Yabancılar Çin Hisse Senetlerinden Rekor Hızda Kaçıyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: