Pazar araştırmacısı Jim Bianco, ücretlerden kullanılmış araba fiyatlarına kadar her şeyin daha da yükselebileceği konusunda uyardı. – Borsa – Finans Haberleri

Pazar araştırmacısı Jim Bianco, ücretlerden kullanılmış araba fiyatlarına kadar her şeyin daha da yükselebileceği konusunda uyardı.

Piyasa tahmincisi Jim Bianco’ya göre, Washington’un enflasyonu düşürme çabaları özellikle bu yıl yetersiz kalacak.

Ve bu haftanın kilit enflasyon verilerinin bunu kanıtlamaya yardımcı olacağına inanıyor.

Bianco Research başkanı Pazartesi günü CNBC’nin “Hızlı Para”ya verdiği demeçte, “Enflasyon oranını düşürecek hiçbir şey görmüyorum. Reçeteli ilaç fiyatlarını düşürebilecek bazı şeyler ve belki birkaç başka şey daha var” dedi. “Ama bu TÜFE’yi düşürür mü? Bu, çekirdek TÜFE’yi gerçekten fiyatlandırmaya başlayabileceğimiz bir noktaya getirir mi? Hayır, sanmıyorum.”

Hükümet Tüketici Fiyat Endeksi’ni yayınladı [CPI], insanların mal ve hizmetler için ödediği fiyatları takip eden Temmuz ayı için bu Çarşamba. Dow Jones, rakamın Haziran ayına göre %0,4 düşüşle %8,7 olmasını bekliyor. Başlık numarası, Çekirdek TÜFE’den farklı olarak enerji ve yiyecekleri içerir. Perşembe günü, hükümet Üretici Fiyat Endeksi’ni yayınladı [PPI].

Bianco, zirve enflasyonun hala önde olabileceğini iddia ediyor.

“Enflasyon kalıcı. %9,1 kalacak mı? Muhtemelen hayır. Ama %4, %5 veya %6 aralığına yerleşebilir” dedi. “Bu ne anlama geliyor? Enflasyonun yerleşeceği yer orasıysa, %5 veya %6 fon oranına ihtiyacımız olacak.”

Bianco’ya göre yakın vadeli bir çözüm yok. Ücret rakamları sıcak olduğu sürece, enflasyonun ekonomiyi kontrol etmeye devam edeceği konusunda uyarıyor.

“Cuma günkü raporda gördüğümüze göre ücret enflasyonu %5,2’de. [year-to-year]ve orası oldukça yapışkan görünüyor” dedi Bianco, “Eğer maaşımız %5 ise, %5 enflasyon ödeyebilirsiniz. Yani ücretlerin çok altına inmeyecektir. Enflasyonu %2’ye düşürmek için ücretleri %2’ye indirmemiz gerekiyor ve ücretler şu anda hareket etmiyor.”

‘Eğer o araba için fazladan para ödemeyeceksen, o zaman yürümek zorunda kalacaksın’

Bianco, kullanılmış araba fiyatlarını amansız enflasyonun önemli bir örneği olarak listeliyor. Otomobil üreticilerini yeni otomobillerdeki özellikleri azaltmaya zorlayan talep, tedarik zinciri sorunları ve çip kıtlığı nedeniyle yüksek etiket fiyatlarının aylarca anlamlı bir şekilde değişmeyeceğine inanıyor.

Bianco, “O araba için fazladan ödeme yapmayacaksanız, o zaman yürümek zorunda kalacaksınız çünkü şu anda bir arabaya binmenin tek yolu bu,” dedi.

CarGurus endeksine göre, kullanılmış bir arabanın ortalama fiyatı, son 90 günde %0,2 ve yıldan yıla %10,5 artışla 30.886 dolar oldu.

“Son 18 ayda kullanılmış araba fiyatları aslında kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi” diye ekledi, “İnsanların sahip olabileceği en iyi yatırımlardan biri oldu.”

Bianco, bu hafta sonu Senato tarafından kabul edilen Enflasyon Azaltma Yasası’nın yürürlüğe girmesi durumunda ihmal edilebilir bir etkiye sahip olmasını bekliyor.

Bianco, “Bu şeylerin çoğu birkaç yıl daha işe yaramayacak” dedi. “Fed’in Eylül’de ne yapacağını ve enflasyonun zirveye çıkacağını bilmek istediğimiz bir dünyada, bunlar ’22,’23 hikayeleri. Bunlar piyasaları domine etmeye devam edecek.”

Meclisin yasayı Cuma günü oylaması bekleniyor.

sorumluluk reddi

.

Pazar araştırmacısı Jim Bianco, ücretlerden kullanılmış araba fiyatlarına kadar her şeyin daha da yükselebileceği konusunda uyardı.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: