Pazartesi günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey – Kurumsal Haberler

Pazartesi günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey

İşte yatırımcıların işlem gününe başlamak için ihtiyaç duyduğu en önemli haberler, trendler ve analizler:

1. Nasdaq vadeli işlemleri, hisse senetlerinin satılmaya devam etmesiyle %2’nin üzerinde düştü

NYSE katındaki tüccarlar, 6 Mayıs 2022.

Kaynak: NYSE

Nasdaq, teknoloji ağırlıklı endekse bağlı vadeli işlemlerin %2 düşmesiyle Wall Street’i Pazartesi günü tekrar aşağı çekmeye hazırlanıyordu. Tüccarlar, enflasyonu kontrol altına alabileceğinden şüphe duyarak Federal Rezerv’e karşı isyanlarını sürdürürken, yükselen tahvil getirileri hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Çarşamba ve Perşembe günü iki önemli enflasyon raporu yayınlandı. Vadeli işlem ticareti, Dow Jones Sanayi Ortalaması için açılışta 400 puan veya %1.3 düşüşe ve S&P 500 için %1.7 düşüşe işaret etti.

  • Mayıs ayının ilk işlem haftası, Dow için art arda altıncı haftalık düşüşe ve S&P 500 ve Nasdaq için üst üste beş haftalık düşüşe işaret etti. Dow ve S&P 500, son zirvelerinden %10 veya daha fazla düşüşle tanımlandığı üzere düzeltmelerde kaldı. Nasdaq, en son seviyesinden %20 veya daha fazla düşüşle tanımlanan bir ayı piyasasına daha da düştü.

2. Tahvil getirileri, tüccarların Fed’in enflasyondan şüphe duymasıyla yükseldi

  • Merkez bankasının Çarşamba günü beklendiği gibi faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının ardından, Başkan Jerome Powell yaklaşan toplantılar için masadan 75 baz puanlık daha agresif bir zam aldı. Ayrıca Fed’in Haziran ve Temmuz toplantılarında 50 baz puanlık artış beklediğini söyledi.
  • Geçen Çarşamba günü tahvil getirilerindeki düşüşün eşlik ettiği hisse senetlerindeki rahatlama rallisi kısa sürdü. Perşembe günkü kırbaç silindi ve ardından tahvil getirileri yükselirken önceki seansın bir kısmı hisse senedi yükseldi.
  • Bu dinamik Cuma ve Pazartesi günkü ön pazarda devam etti. Mart’ta faizleri 25 baz puan artıran Fed’in Eylül, Kasım ve Aralık aylarında yapacağı toplantılarda en az bu kadar artırması bekleniyor.

3. Bitcoin 33.000 Doların altına düştü, hala teknoloji hisselerine bağlı

Bitcoin hafta sonu düştü ve Pazartesi günü %5 daha düştü ve dünyanın en büyük kripto para birimi teknoloji hisseleri ve Nasdaq ile ilişkili kaldığı için 33.000 doların altına düştü.

  • Geç kalma modeli, bir enflasyon koruması olarak bitcoin argümanına aykırıdır. Ancak adil olmak gerekirse, uzun süredir enflasyona karşı korunmak için bir yatırım olan altın, Wall Street’in son zamanlardaki zorlu döneminden de zarar gördü.
  • Bitcoin, Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan fazla %50 düştü ve artan enflasyon ve daha sıkı Fed politikasının yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle bu yılki risk varlık sarhoşluğuna yakalandı. Bitcoin, yıllar boyunca birçok patlama ve düşüş döngüsü gördü.

4. Petrol düşüyor, ancak arz-talep çekişmesinde fiyatlar yüksek kalıyor

Wall Street baskısının kesintileri zorlamasıyla ABD ham petrol üretiminin günde 3 milyon düştüğü 2020’de Permian Havzası kuleleri.

Paul Ratje | AP | Getty Resimleri

ABD petrol fiyatları Pazartesi günü hisse senetleriyle birlikte düştü, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de Covid karantinaları devam ederken güçlü dolar ve talep endişeleri baskı yaptı. Avrupa’nın Rus petrolünü yasaklama önerisiyle ilgili arz endişelerinin, ham petrol fiyatlarında geçen haftaki yaklaşık %5’lik artışa, üst üste ikinci haftalık yükselişine yol açmasının ardından haftaya taleple ilgili endişeler galip geliyor gibi görünüyor. Bu nedenle Pazartesi günkü kabaca %2,5’lik düşüş, yalnızca varil başına yaklaşık 107$’a düşürülen Amerikan ölçütü olan Batı Teksas ara ham petrolünü sağlıyor.

5. Putin, ‘Zafer Bayramı’ konuşmasında Rusya’nın Ukrayna savaşını savunmaya çalışıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Savunma Bakanı Sergei Shoigu, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazanılan zaferin 77. yıldönümü münasebetiyle Zafer Bayramı’nda askeri geçit töreninin ardından 9 Mayıs 2022’de Moskova’nın merkezindeki Kızıl Meydan’da yürüyüş yapıyor.

Maksim Şemetov | Reuters

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferi kutlayan “Zafer Günü”nde yaptığı konuşmada Moskova’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgalini savunmaya çalıştı. Putin, İkinci Dünya Savaşı’nda galip gelenleri hatırlamanın bir görev olduğunu söyleyerek güçlerini Ukrayna’da başarıya çağırdı. Putin konuşma boyunca Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine defalarca atıfta bulunarak, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk’ın “kurtuluşuna” odaklanmaya yönelik yeni stratejisini ikiye katlıyor gibi göründü.

— CNBC’den Samantha Subin, Jesse Pound, Vicky McKeever ve Holly Ellyatt ile Reuters bu rapora katkıda bulundu.

— Jim Cramer’ın her hisse senedi hareketini takip etmek için CNBC Yatırım Kulübüne şimdi kaydolun. CNBC Pro’da bir profesyonel gibi daha geniş piyasa hareketlerini takip edin.

.

Pazartesi günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: