Peki Bitcoin Madencisinin Ücret Geliri Düşük Olursa? – Kripto Haberleri

Peki Bitcoin Madencisinin Ücret Geliri Düşük Olursa?

Bitcoin madencileri için azalan ücret gelirinin etkileri etrafında çok fazla tartışma var – neden oluyor ve bu ne anlama geliyor?

Bitcoin madencileri için azalan ücret gelirinin etkileri etrafında çok fazla tartışma var – neden oluyor ve bu ne anlama geliyor?

Tanıtım

Bitcoin madencileri için işlem ücretlerinden elde edilen gelir rekor seviyelere düşüyor ve bu verilerin önemi ve uzun vadeli etkileri hakkında şiddetli tartışmalar çevrimiçi ortamda sürüyor. Mevcut ücret geliri, madenciler için toplam kazancın ancak %1’ini temsil ediyor; örneğin, Şubat 2021’de ücretlerin aylık gelirin %13’ünün üzerinde olduğu son yükseliş piyasası döngüsünün zirvesinden önemli bir düşüş. Merkezi olmayan finans araştırmacılarından Bloomberg gazetecilerine ve profesyonel kripto para birimi tüccarlarına kadar herkes, düşük ücret geliri ile bitcoin için sinyal verdiği için (veya eksikliği) kıyamete ağırlık verdiğinden, bu veriler Twitter’da yoğun bir anlaşmazlığın konusu oldu.

Bu makale, bitcoin ücret geliriyle ilgili en son verilere genel bir bakış sağlar ve ücret gelirinin toplam kazanç yüzdesi olarak düşük ve azalıyor olmasının kısa veya uzun vadede önemli olup olmadığı sorusunu yanıtlar.

Mevcut Ücret Gelir Verileri

Ücret gelirinin önemiyle ilgili en son ateşli tartışmalar yalnızca son birkaç hafta içinde ortaya çıkmış olsa da, madenciler için işlem ücreti geliri art arda birkaç aydır nispeten düşük. Aşağıdaki çizgi grafik, ağ ücretlerini aylık madencilik gelirinin yüzdesi olarak görselleştirir. 2020 yazının başından 2021 baharına kadar, ücret geliri güçlü bir yukarı doğru büyüme yörüngesini sürdürdü. Geçen yaz, Çin’in bitcoin madenciliğini yasakladığı zamanlarda işler hızla değişti. Ücret geliri henüz iyileşmedi.

Mevcut ücret gelir seviyeleri eşi benzeri görülmemiş olsa da. Yukarıdaki grafik, 2018 ve 2019 ayı piyasası boyunca yüzde bazında benzer seviyeleri göstermektedir.

Ve madenciler mutlaka şikayet etmiyorlar. Ağustos 2021’den bu yana her ay, toplam aylık gelirleri 1 milyar doları aştı ve Nisan 2022, bu eğilimin üstesinden geldiğine dair hiçbir işaret göstermiyor. Aşağıdaki çubuk grafik, son beş yılda madencilere her ay ödenen toplam aylık geliri (sübvansiyonlar ve ücretler) göstermektedir. Ücret geliri, her çubuğun üstünde turuncu ile gösterilir ve madencilere ödenen ücretlerin dolar tutarındaki büyük dalgalanmalar açıktır.

Ancak madenciler ağın güvenliğini sağlamak ve işlemleri işlemek için hala para kazanıyorlar. Elbette, büyük ve küçük madenciler ağa daha fazla hash oranı eklemeye devam ettikçe madencilik daha rekabetçi hale geliyor. Bununla birlikte, Bitcoin protokolünün madencilik sübvansiyonu sayesinde, toplam madencilik geliri hala önemli ve birçok madencinin stokladığı zaten büyük miktarda madeni paraya katkıda bulunuyor.

Ücretler Neden Düşüyor?

Bitcoin ücret geliri hakkında sorulacak ilk ve en bariz soru şudur: Neden düşük?

Bağlam için ücretler, Bitcoin ağına hizmet veren madenciler için iki parçalı bir ödül sisteminden birini temsil eder. Ücret geliri ağ kullanımına göre değişir, bu nedenle daha az kişi Bitcoin kullandığında madenciler daha az ücret geliri elde eder. Madencilik ödemelerinin diğer kısmı, blok sübvansiyonudur, her bloğa ödenen sabit bir miktar bitcoin, kabaca her dört yılda bir ünlü olarak yarıya indirilir. Sonunda (bundan birkaç yüzyıl sonra), sübvansiyon esasen sıfıra düşecek ve bu da işlem ücretlerini Bitcoin’i güvence altına alan madenciler için tek gelir kaynağı olarak bırakacak.

Birkaç yüz yıl sonrasına baktığımızda, bariz potansiyel sorun, sübvansiyonun kesilmesi ve ücret gelirinin hala düşük olması, madencilere ödeme yapılmaması ve Bitcoin’in güvenlik teşviklerinin önemli bir bölümünün buharlaşmasıdır. Bu özel teşvik, genellikle ağın madencilere ödediği toplam para miktarını temsil eden Bitcoin’in güvenlik bütçesi olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, güvenlik bütçesi, her Bitcoin kullanıcısının, ağın çalışmasını ve saldırılardan korunmasını sağlamak için temel bir hizmet olarak madencilik için toplamda ne kadar ödediğidir.

Aşağıdaki çizgi grafik, Bitcoin’deki günlük işlem seviyeleriyle bağlamlaştırılmış bazı ücret geliri verilerini görselleştiriyor. Ücret gelirindeki ani düşüş bariz ve aynı zamanda, 2021’in çoğunda gözle görülür bir düşüşün ardından işlem seviyeleri en iyi ihtimalle sabit.

Bu nedenle ücretlerin neden düşük olduğu sorusunun en basit cevabı, Bitcoin’in eskisinden daha az kullanılmasıdır. Peki Bitcoin neden daha az kullanılıyor? Bu soruyu cevaplamak daha zor. Bitcoin’in daha düşük mevcut kullanımının nedenleri, artan Katman 2 kullanımından (örneğin, Lightning Network veya Liquid) fiyat oynaklığı düşmeye devam ederken genel can sıkıntısına kadar uzanmaktadır.

Düşük Ücret Geliri Bir Sorun mu?

Kısa vadede, düşük ücret gelirinin etkileri, eleştirmenler bugünün ücret seviyelerini Bitcoin’in on yıllar ve yüzyıllar sonra sürdürülebilirliği hakkında tahminlerde bulunmaya çalıştıkça, çoğunlukla düzensiz Twitter dramalarından oluşur.

Bitcoin şu anda blok başına 6.25 BTC’lik bir sübvansiyon ödemesi ile yalnızca dördüncü yarılanma döneminin ortasında. Sübvansiyon, iki yarılanma dönemi için 1 BTC’nin üzerinde ve en az 20 yıl daha 0.1 BTC’nin üzerinde olacaktır. Ağ sağlığını düzenli olarak izlemek önemli olsa da, ücret gelirinin mevcut durumuyla ilgili alarm vermek için erken.

Mevcut tüm ücret verileri, Bitcoin ağının gelecekteki ömrü düşünüldüğünde, yararsız derecede küçük bir miktarı temsil ediyor. Ücret geliri de oldukça değişkendir, bu da ücret geliri tahminlerinin doğru bir şekilde hesaplanmasını daha da zorlaştırır. En son boğa piyasasının zirvesinde, ücret geliri, toplam aylık madencilik gelirinin kabaca %15’ini temsil ediyordu. Bugün, bu seviye ancak %1’e düştü. Bu büyük dalgalanmalar devam edecek mi? Kimse tam olarak bilmiyor.

Kısacası cari ücret geliri paniğe mahal vermemekle birlikte bu önemli veriyi görmezden gelmek de haksızdır.

Ücretler Artacak mı?

Ücret gelirinin toparlanmasının en basit ve tarihsel olarak en güvenilir nedeni, bir başka kırmızı-sıcak yükseliş piyasasıdır. Ancak daha derin bir düzeyde, ücretlerin artmasının tek yolu, Bitcoin blok alanlarına olan talebin de artmasıdır. İnsanlar Bitcoin kullanmak istediğinde ücretler artıyor. Bu talebi artırmaya yönelik seçenekler, ödemeler için bitcoin’in benimsenmesi ve günlük kullanımının genişletilmesinden, Bitcoin blok zincirinde merkezi olmayan bir finans ekosistemi oluşturmak gibi daha tartışmalı ve karmaşık çabalara kadar uzanmaktadır.

Ve gelecekteki ücret gelirlerinin şimdilik açık bir soru olması sorun değil. Sosyal medyada düşük Bitcoin ücretleri hakkında yayınlanan neredeyse tüm kıyamet ve kasvet, analistler için mevcut olan küçük tarihsel ücret geliri veri seti ve madencilik sübvansiyonunun alakasız hale gelecek kadar düşmesine kadar geçen süre göz önüne alındığında yetersiz bir şekilde kanıtlanmıştır. madencilik gelirinin tek kaynağı.

Başka hiçbir şey olmasa da, Bitcoin kendini güvenilir bir teknoloji parçası olarak kanıtlamıştır. Son on yılda, ücret geliri yukarı ve aşağı gitti. Bundan 100 yıl sonra ücretlerin ne olacağı oldukça basit bir sorudur.

Bu, Zack Voell’in konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Magazine’in görüşlerini yansıtmayabilir.

.

Peki Bitcoin Madencisinin Ücret Geliri Düşük Olursa?
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: