Pelosi Gezisinden Gelen Dalgalanmaların Küresel Piyasaları Etkilemesi Zaman Alabilir – Finans Haberleri

Pelosi Gezisinden Gelen Dalgalanmaların Küresel Piyasaları Etkilemesi Zaman Alabilir

(Bloomberg) — Dünyanın en büyük iki ekonomisinin hızlandırılmış ayrışmasından Çin’in elindeki geniş Hazine tahvillerini silahlandırıp kullanamayacağına dair bir tartışmaya kadar, yatırımcılar ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan gezisinin küresel piyasalarda nasıl dalgalanabileceğini anlatıyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Çin’den gelen askeri müdahalenin düzeyine ilişkin endişelerin dağılması ve Hazine tahvillerinin Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumlarıyla satılmasıyla birlikte Haven varlıkları hızla yükseldi. Yen ani bir dönüş gördü ve 2020’den bu yana en güçlü dört günlük çalışmasının ardından Salı günü %1’den fazla düştü, ancak Çarşamba günü tekrar tırmandı. Çoğu hisse senedi ve hisse senedi vadeli işlemleri çekiş için mücadele etti.

Pelosi’nin ziyareti, artan enflasyonun ortasında küresel bir yavaşlama tehdidinden korkan yatırımcılar arasında yeni tedirginliklere yol açtı. Bazı stratejistler, piyasaların Çin-Amerika ilişkilerinin kötüleştiğine dair herhangi bir ipucuna karşı savunmasız kalmasıyla, Çin’in askeri tatbikatlar ve bazı Tayvan ticaret kısıtlamaları gibi ilk tepkisini çok erken reddetme konusunda uyardı.

Rabobank Asya finans piyasası araştırması başkanı Michael Every, “Bu konu, piyasanın dikkat süresinin izin verdiğinden çok daha uzun sürecek” dedi. “Yine de jeostratejistler, potansiyel bir Dördüncü Tayvan Boğazı Krizine hala endişe verici bir şekilde yakın olduğumuz görüşünde büyük ölçüde birleştiler.”

Çin ve Hazineler

Yatırımcılar, Çin’in nasıl misilleme yapabileceğine dair ipuçları için Çarşamba günü manşetleri ve piyasa hareketlerini incelemeye devam ediyorlardı. Hazine getirilerindeki baş döndürücü artış, bir gecede Pekin’in 1 trilyon dolara yakın ABD devlet tahvili yığınını silah haline getirip getiremeyeceği tartışmalarını tetikledi. Çin savunma stokları yükselirken Tayvan denizcilik ve turizm hisseleri geri çekildi.

Oynaklık, Jeopolitik’in Risk Setine Eklenmesiyle Piyasaları Vuruyor

hikaye devam ediyor

BMO Capital Markets stratejisti Ian Lyngen, “Satışın büyüklüğü göz önüne alındığında, Çin’in önemli Hazine varlıklarını Pelosi’nin ziyaretine misilleme olarak kullandığı spekülasyonları sadece bir zaman meselesiydi” dedi. “Durumun bu olması durumunda (ki şüpheliyiz), kısa vadeli akış etkileri küresel makro görünüm üzerindeki olumsuz etki tarafından gölgede bırakıldığından düşüş sınırlı olmalıdır.”

Nanjing Jing Heng Investment Management Co.’da fon yöneticisi olan Huang Huiming gibi diğerleri, Pekin’in “salam taktiklerini” başlatması için hazırlanıyor – bir muhalefeti bölmek ve fethetmek için parça parça bir yaklaşım – ve bunun zaten boğulmuş olanları nasıl etkileyebileceği yukarı tedarik zincirleri.

Huang, “Tatbikat bölgelerine yakından bakıldığında, bu adaya şimdiye kadarki en yakın bölge ve onu çevreliyor – tüm askeri operasyonlar ilk başta tatbikat olarak gizleniyor” dedi. “Tatbikatların tedarik zincirlerini etkilemek için daha uzun ve daha yoğun hale gelmesinden endişe duyabiliriz, ancak şu anda bunun olduğuna dair bir işaret yok.”

Çin Askeri Tatbikatları Açarken Pelosi Tayvan Lideriyle Buluşacak

Daha Hızlı Ayrıştırma

Bazı yatırımcılar söylentiyi satıp Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili haberleri şimdilik satın almak isterken, diğerleri bunun Asya-Pasifik tarihinde nasıl çığır açıcı bir an olabileceğine ve potansiyel olarak varlık tahsisini nasıl değiştirebileceğine dair daha uzun vadeli bir makro görüşün haritasını çıkarıyor. bölgede. Tayvan, yarı iletkenlerin ve diğer yüksek teknoloji ürünlerinin kritik bir küresel tedarikçisidir.

Enflasyonu kötüleştiren tedarik zincirleri üzerindeki taze stres de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel etkiyle dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında daha uzun vadeli bir ekonomik ayrışma riskleri var. Pekin, Tayvan’a doğal kum ihracatını durdurarak ve meyve ve balık ithalatını durdurarak ekonomik bir tepkinin başladığını zaten duyurdu.

Paris’teki Edmond de Rothschild Asset Management fon yöneticisi Xiadong Bao, “Asya-Pasifik’teki ABD etkisinin resmi dönüşü, ABD-Çin ayrışmasını kaçınılmaz olarak hızlandıracak” dedi. “Gelişmekte olan bir olay olduğu göz önüne alındığında, yatırımcılar kısa vadede yüksek piyasa oynaklığına neden olabilecek bir sinir testi için hazırlanmalı.”

Dikkat Geçerlidir

Her şey bu kadar belirsiz göründüğünde, bazen en büyük ticaret, dünyanın geleneksel güvenli limanlarını satın almayı içerir – Hazine bonoları ve dolar.

Bu, son gerilimlerin yatırımcıların sinirlerini daha da yıpratacağını ve daha güvenli varlıkların daha iyi performans göstermesini teşvik edeceğini düşünen Saxo Capital Markets’taki Jessica Amir’in görüşü.

“Şu anda hisse senetleri için tonun Ağustos ve yılın geri kalanı için belirlendiğini düşünüyoruz. Amir, “Jeopolitik gerilimler artacak” dedi. “Ayrıca güvenli limanlara dönüşü ve artan alımları görmek için doları görüyoruz.”

Bu, ziyaretin gerçek bir çatışmaya yol açması durumunda Hazine’nin altına kazanç sağlayacağını gören AMP Capital Markets Baş Ekonomisti Shane Oliver tarafından paylaşılan bir görünüm. “Uzun vadede, Batı ile Çin/Rusya arasındaki soğuk savaş gerilimlerinde daha fazla tırmanmaya işaret ediyor ve bu da daha yüksek risk primleri anlamına geliyor” dedi.

İyileşme Duygusu

Zürih’te, fon yöneticisi Jian Shi Cortesi, Newt Gingrich’in 1997’deki Tayvan gezisi ile Pelosi’nin bugünkü ziyareti arasında piyasa sonuçlarında paralellikler görüyor. O zamanlar, Hang Seng Endeksi ve Tayvan borsası ziyaretlerden önce düştü, ancak sonrasında güçlü bir şekilde toparlandı. Bu sefer yatırımcılar, Pelosi’nin ziyaretinden önce Çin, Hong Kong ve Tayvan hisseleri için benzer bir zayıflık gördüler.

GAM Investment Management’ın yatırım direktörü, Çin’in Tayvan adası yakınlarındaki askeri tatbikatlarının “yatırımcıları hâlâ diken üstünde tutabileceğini” söyledi. “Askeri tatbikat sona erdiğinde piyasa hissiyatı düzelecek.”

(Baştan sona güncellemeler.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Pelosi Gezisinden Gelen Dalgalanmaların Küresel Piyasaları Etkilemesi Zaman Alabilir
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: