Pelosi’nin Tayvan Gezisi Küresel Finansal Piyasalarda Öfkeyi Artırdı – Finans Haberleri

Pelosi’nin Tayvan Gezisi Küresel Finansal Piyasalarda Öfkeyi Artırdı

(Bloomberg) — Tüccarlar, Tayvan hisse senetlerinin düşmesi ve küresel limanların yen ve Hazine tahvillerinin yükselmesiyle Çin ile gerilimi artırmak için ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Salı günü Taipei’ye beklenen varışına hazırlanıyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Tayvan’ın gösterge hisse senedi endeksi %2.1 kadar düşerken, Japon para birimi iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. On yıllık Hazine getirileri beşinci günde düştü ve en son Nisan ayında görülen seviye olan %2,5’e yaklaştı. Tayvan doları Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Pelosi’nin ziyareti ve Çin’den ekonomik misilleme riski, hisse senedi piyasaları Çin’den sonra bu yıl Asya’da en büyük çıkışı yaşayan Tayvan piyasalarına baskı yapıyor. Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve 25 yıl içinde adaya ayak basan en üst düzey ABD yetkilisi olacak olan Pelosi’nin ziyareti için “ağır sonuçlar” sözü verdi.

Hong Kong’daki RBC Capital Markets Asya döviz stratejisi başkanı Alvin Tan, “Tayvan’a karşı bazı ekonomik tepkiler kaçınılmaz, aksi takdirde tüm tehditlerden sonra Çin’in itibarını kaybetmesi dayanılmaz olur” dedi. Pelosi ziyaretinin yuan ve Tayvan doları için kısa vadeli bir risk olduğu açık” dedi.

Pelosi Tayvan’a Giderken Biden Ekibi Çin’in Öfkesini Azaltmaya Çalışıyor

Beyaz Saray, ABD’nin adaya yönelik pozisyonunda bir değişiklik olmadığı konusunda ısrar ederek ve Pekin’i agresif bir yanıttan kaçınmaya çağırarak artan gerilimi geri çevirmeye çalışmıştı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Pazartesi günü, Çin’in Tayvan Boğazı’na füze fırlatmak ve yeni askeri operasyonlar başlatmak da dahil olmak üzere yapabileceği olası eylemlerin bir analizini yaptı.

Singapur’daki Scotiabank’ta döviz stratejisti Qi Gao, “Piyasanın ABD ile Çin arasında kazara bir askeri çatışma çıkma riskine karşı çevik kalması gerekiyor” dedi. “Pelosi’nin gezisini yakından takip ediyoruz ve USD/CNH ve USD/TWD’de bir artış görebiliriz.”

hikaye devam ediyor

Dolar-Tayvan doları üzerindeki bir aylık risk tersine çevrilmesi – bu zaman çerçevesi içinde beklenen yönün bir göstergesi – Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye sıçradı ve tüccarların adanın para biriminin zayıflayacağına dair bahse girdiklerine işaret ediyor.

Yine de, gerilimlere rağmen, küresel risk piyasaları nispeten dirençli olmuştur. Çin’in offshore yuanı Salı günü %0.1 değer kaybetti. S&P 500 vadelileri yüzde 0,5 geriledi.

Dünyanın en büyük yonga üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Amerikan Mevduat Makbuzlarının ABD ticaretinde %2,5 düştüğünü, Philadelphia Yarı İletken Endeksi’nin ise %0,4 arttığını gördü. TSMC hisseleri bu yıl %18 düştü ve Tayvan’ın hisse senedi ölçütü aşağı yukarı aynı.

Tayvan Gerginliği Artarken Piyasalar Neden Sakin: Bugün Çin

Konuya yakın kaynaklara göre Pelosi Salı günü en kısa sürede Taipei’ye inebilir. Bir kişi, Başkan Tsai Ing-wen ile bir toplantının Pelosi’nin Çarşamba günkü programında olduğunu söylerken, bir başkası böyle bir toplantının hala değişmekte olduğunu söyledi.

Yolculuğu, insan hakları sicili ve artan küresel nüfuzu nedeniyle Çin’e karşı on yıllarca süren bir rekorun ardından geldi. Meclis Başkanı olarak ABD başkanlığının ardından ikinci sırada yer alıyor ve demokratik olarak yönetilen adaya yaptığı ziyareti Pekin’e hakaret ediyor.

Çin Eleştirmenleri Olarak Pelosi’nin Mirası, Tayvan Gezisinde Pekin’i Öfkelendiriyor

(En son piyasa hareketleriyle güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Pelosi’nin Tayvan Gezisi Küresel Finansal Piyasalarda Öfkeyi Artırdı
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: