Peloton hisseleri, şirket büyük kayıp verdikten ve zayıf rehberlik sunduktan sonra düşüyor – Kurumsal Haberler

Peloton hisseleri, şirket büyük kayıp verdikten ve zayıf rehberlik sunduktan sonra düşüyor

3 Şubat 2021 Çarşamba günü şirketin Dedham, Massachusetts, ABD’deki showroomunda satılık bir Peloton sabit bisikleti.

Adam Glanzman | Bloomberg | Getty Resimleri

Salı günü Peloton, stokların depolarda yığılması ve şirketin nakit parasını tüketmesi nedeniyle beklenenden daha geniş bir üç aylık kayıp ve satışlarda keskin bir düşüş bildirdi.

Bağlantılı fitness ekipmanı üreticisi, daha düşük talebe atıfta bulunarak dördüncü mali çeyrek için zayıf bir satış görünümü de sundu. Şirket, planlanan abonelik fiyat artışlarının bazı kullanıcıların aylık üyeliklerini iptal etmesine yol açabileceğini tahmin ediyor.

CEO Barry McCarthy, hissedarlara yazdığı bir mektupta, Peloton’un fazla stokunun şirketi sermaye yapısını yeniden düşünmeye zorladığını söyledi. Peloton, çeyreği “az sermayeli” 879 milyon dolarlık sınırsız nakit ve nakit benzerleriyle kapattığını söyledi.

CEO’ya göre, şirket bu haftanın başlarında JPMorgan ve Goldman Sachs ile beş yıl vadeli 750 milyon dolar borç almak için bağlayıcı bir taahhüt mektubu imzaladı. İki banka, Peloton’un 2019’da halka arzını yönetti.

Kredi döneminden gelen taze sermaye girişiyle McCarthy, şirketin 2023 mali yılına kadar pozitif serbest nakit akışına dönebileceğinden emin olduğunu söyledi. Kazanç sonrası bir konferans görüşmesinde, “Bunu yapacak çok sermayemiz var” dedi. “Ekonomide ne olursa olsun. Son nokta.”

McCarthy, Peloton’un nakit akışını istikrara kavuşturmaya, doğru insanları doğru rollere getirmeye ve işi yeniden büyütmeye odaklandığını söyledi. Abonelik gelirini artırmak, Spotify ve Netflix’teki önceki deneyimlerinden aldığı bir şey olan McCarthy’nin stratejisinin merkezinde yer alıyor. Ayrıca, Peloton’un yakında ürünlerini üçüncü taraf perakendeciler aracılığıyla satacağını, şirketin daha önce atmadığı bir adım olduğunu söyledi.

Refinitiv’in analistlerle yaptığı bir ankete göre Wall Street’in beklediğiyle karşılaştırıldığında Peloton’un 31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemde yaptığı şey şu:

  • Hisse başına kayıp: 2,27 dolar ve 83 sent bekleniyor
  • Hasılat: 964,3 milyon dolar ile 972,9 milyon dolar bekleniyor

Peloton’un zararları, mali üçüncü çeyrekte, bir yıl önceki 8,6 milyon dolar veya hisse başına 3 sent net zarardan 757,1 milyon dolara veya hisse başına 2,27 dolara genişledi. Bu, analistlerin aradığı 83 sentlik hisse başına kayıptan daha fazla geldi.

Gelir, bir yıl önce 1,26 milyar dolardan 964,3 milyon dolara düştü. Bu, 972,9 milyon dolarlık beklentilerin altında kaldı ve şirketin 2019’da halka açıldığından bu yana satışlarındaki ilk yıldan yıla düşüşe işaret etti.

Peloton, düşüşün öncelikle Covid-19 pandemisinin zirvesinden gelen tüketici talebindeki keskin düşüşten kaynaklandığını söyledi. Bu, kısmen daha yüksek koşu bandı satışlarıyla dengelendi, dedi.

Ancak Peloton, geçen Mayıs ayında geri çağrılan Tread+ makinesinin beklenenden daha yüksek getirisi ile karşı karşıya kaldığını ve bu getirilerin toplamda yaklaşık 18 milyon dolar olduğunu ve bu çeyrekte şirketin sonuçlarını olumsuz etkilediğini de kaydetti.

Peloton, son dönemde bağlantılı fitness ürünlerinden 594 milyon dolar ve aboneliklerden 370 milyon dolar satış elde etti.

Şirket, çeyreği 2,96 milyon bağlı fitness abonesi ile sonlandırdı ve bu da 195.000 net ilaveyi temsil etti. Bağlı fitness aboneleri, şirketin ekipmanının bir parçasına sahip olan ve ayrıca bisikletten yogaya ve meditasyona kadar çeşitli canlı ve isteğe bağlı egzersiz derslerine erişmek için ücret ödeyen kişilerdir.

Peloton’un bağlı fitness abonelerini elde tutma oranını ölçmek için kullandığı aylık net bağlantılı fitness kaybı, ikinci çeyrekteki %0,79’a kıyasla, dönem boyunca %0,75’e yükseldi.

Daha düşük bir kayıp oranı Peloton için iyi bir haber çünkü bu, insanların üyelikleri için ödeme yapmaya devam ettiği anlamına geliyor. Ancak Peloton’un özellikle abonelik fiyatlarını yükselttiği için karşı karşıya olduğu risk, kayıp oranının artmaya başlamasıdır.

McCarthy mektubunda, “Kullanıcılarımız son derece ilgili ve abone kayıp oranımız %1’den az, bu da gördüğüm en iyi oran” dedi. “Bugünün zorluğu ve fırsatı, bu başarıyı sürdürmek ve genişletmek.”

‘Dönüşümler zor iş’

Yatırımcıları en çok hayal kırıklığına uğratan şey, muhtemelen Peloton’un 30 Haziran’da sona eren ve Peloton’un mali yılının sonunu belirleyen mevcut çeyreğine ilişkin kasvetli görünümü oldu.

McCarthy, hissedarlarına yazdığı mektupta “geri dönüşün zor bir iş olduğunu” belirtti. McCarthy, analistlere kazanç sonrası bir konferans görüşmesinde, Peloton’a ilk geldiğinde, şirketin tedarik zincirinin tahmin ettiğinden çok daha zayıf olduğunu söyledi.

Ancak McCarthy, işletmenin üretim seviyelerini doğru boyutlandırmak da dahil olmak üzere herhangi bir yanlışı düzeltmek için mümkün olduğunca çabuk çalıştığını söyledi. Peloton’un serbest nakit akışının dördüncü çeyrekte üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında “anlamlı bir şekilde daha iyi” olması gerektiğini kaydetti.

Şirketin hisseleri, Pazartesi günü tüm zamanların en düşük seviyesine dokunduktan ve günü kabaca 4,7 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle kapattıktan sonra Salı günü piyasa öncesi işlemlerde %30’a varan düşüş yaşadı.

Peloton, dördüncü çeyrek gelirinin 675 milyon dolar ile 700 milyon dolar arasında olmasını istiyor. Refinitiv tahminlerine göre analistler 821,7 milyon dolar arıyorlardı.

Şirket, bağlı fitness abonelerinin toplam 2,98 milyona ulaşmasını bekliyor ve bu da üçüncü çeyreğe göre yalnızca %1’lik bir artışı temsil edecek.

Peloton, yakın zamanda Bike, Bike+ ve Tread makinelerinin fiyatlarını düşürmesinden bu yana hızlanan satışlarla kısmen dengelenen Şubat ayından bu yana daha yumuşak bir talep gördüğünü söyledi.

Bu arada, yumuşak abone tahmini, gelecek ay yürürlüğe girecek olan abonelik fiyat artışlarının “mütevazı bir olumsuz etkisini” hesaba katıyor.

Peloton, Nisan ortasında fiyat artışlarını duyurmasından bu yana abonelik iptallerinde “küçük bir artış” gördüğünü, ancak bu etkinin 2023 mali yılında azalmasını beklediğini kaydetti.

McCarthy, önümüzdeki aylarda Peloton’un, insanların bir Bisiklet veya Sırta sahip olmadan şirketin egzersiz içeriğine erişim için ödeme yapmalarını sağlayan dijital uygulaması hakkında farkındalık yaratmaya çalışacağını söyledi.

“Hala temel olarak sabit bir bisiklet şirketi olarak biliniyoruz. Uygulama hiçbir zaman pazarlama kampanyalarımızın veya büyüme stratejimizin odak noktası olmadı” dedi. “Dijital uygulamanın mızrağın ucu olması gerekiyor.”

Ayrıca Peloton’un, müşterilerin şirketin sabit bisikletlerinden biri için birleşik sabit ücret ödeyebilecekleri ve fitness üyeliğine erişebilecekleri yakın tarihli bir testi genişletmeyi planladığını söyledi. İnsanların, iptal etmeyi seçtiklerinde Bisikleti iade etmelerini sağlar.

CEO ayrıca Peloton’un bir gün 100 milyon üye hedefine ulaşması için daha fazla uluslararası pazara açılması gerektiğini vurguladı.

Peloton hisseleri, Salı günkü piyasa öncesi kayıpları hariç, bu yıl %60’tan fazla değer kaybetti. Hisse, Pazartesi günü hisse başına 14.13 dolardan işlem gördü ve halka arz fiyatı olan 29 doların oldukça altında kaldı.

.

Peloton hisseleri, şirket büyük kayıp verdikten ve zayıf rehberlik sunduktan sonra düşüyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: