Peter Schiff, Ağustos’ta ABD Enflasyon Oranının %8.3’te Sıcak Geçtiğini Söyledi, Amerika’nın ‘%2’nin Altındaki Enflasyon Günleri Geçti’ – Kripto Haberleri

Peter Schiff, Ağustos’ta ABD Enflasyon Oranının %8.3’te Sıcak Geçtiğini Söyledi, Amerika’nın ‘%2’nin Altındaki Enflasyon Günleri Geçti’

13 Eylül’de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, ülkenin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Ağustos ayında yıllık %8,3 arttığını bildirdi. Düşüş beklenenden daha azdı ve piyasa analistleri ABD Merkez Bankası’nın agresif oran artışlarını ileriye doğru sürdüreceğine inanıyor. ABD Tüketici Fiyatları Yıllık %8 Hızla Arttı […]

13 Eylül’de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, ülkenin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunun Ağustos ayında yıllık %8,3 arttığını bildirdi. Düşüş beklenenden daha azdı ve piyasa analistleri ABD Merkez Bankası’nın agresif oran artışlarını ileriye doğru sürdüreceğine inanıyor.

ABD Tüketici Fiyatları, Son TÜFE Raporuna Göre Yıllık %8,3 Artış Oranıyla %8,3 Arttı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yakın zamanda yayınlanan hesaplamalara göre, Ağustos ayı ABD enflasyon rakamları içeride. Çalışma İstatistikleri Bürosu Salı günü, “tüm kentsel tüketiciler için tüketici fiyat endeksinin (TÜFE-U) Temmuz ayında değişmedikten sonra mevsimsellikten arındırılmış bazda Ağustos ayında yüzde 0.1 arttığını yazdı — Son 12 ayda, tüm kalemler endeksi arttı Mevsimsel ayarlamadan önce yüzde 8.3.”

Piyasa stratejistleri, raporların “ekonomistlerin fiyatların Ağustos ayında ay boyunca %0,1 düşmesini ve yıllık %8’lik bir hıza yavaşlamasını beklediğini” belirttiği gibi enflasyon oranının bu kadar yüksek olmasını beklemiyorlardı. Ekonomist ve altın uzmanı Peter Schiff, ABD dolarını ve ülkenin maliye politikasını eleştirmek için hızlı davrandı. “Bir kez daha piyasanın tepkisi [a] Beklenenden çok daha yüksek enflasyon yanlış,” diye tweet attı Schiff Salı günü. “Enflasyon burada kalacak ve on yılı aşkın enflasyonist para ve maliye politikası nedeniyle oran artışlarına rağmen çok daha kötüleşecek. Bu, dolar için çok düşüş ve altın için yükseliş” dedi.

Beklenenden daha kötü gelen enflasyon raporunun ortasında, dört büyük Wall Street endeksinin tümü (NYSE, Nasdaq, Dow Jones, S&P 500) Salı günü yayınlanan Çalışma İstatistikleri Bürosu raporunun ardından önemli ölçüde düştü. Beş değerli metalin tümü (altın, gümüş, paladyum, platin, rodyum) son 24 saat içinde ABD doları karşısında değer kaybederken altın %1,47 değer kaybetti. Bir gün önce bazı kazançlar bastıktan sonra, kripto ekonomisi Salı günü de dolar karşısında %5.8 kaybetti. Son gün boyunca, bitcoin (BTC) USD değerinde %6 değer kaybederken, ethereum (ETH) %8 düştü.

Bankrate.com Analisti, TÜFE’nin Fed’in %2 Hedefinden Uzak Olduğunu Söylüyor, Gold Bug Peter Schiff, %2’nin Altındaki Enflasyon Oranlarının Geçmişte Kaldığını ve Asla Geri Dönmeyeceğini Söyledi

Bu arada, Salı günkü TÜFE verileri, bir sonraki toplantıda gösterge banka oranını yükselttiğinde Fed’in agresif olacağına inanan yatırımcılara sahip. Bankrate.com’da kıdemli bir ekonomik analist olan Mark Hamrick, Ağustos ayı enflasyon raporunun Fed’i gelecek hafta güvercin gibi davranmaya ikna etmek için fazla bir şey yapmayacağını düşünüyor. Hamrick, ABD merkez bankasının, enflasyon düşene kadar federal banka oranını sınırlı tutmasını bekliyor.

“Kıyaslama oranlarını [economically] kısıtlayıcı bir bölge ve orada daha uzun süre tutun,” dedi Hamrick. “Başkan Jerome Powell’ın söylediğini beklemek, ‘enflasyonun aşağı indiğinin, enflasyonun yüzde ikiye dönmesiyle tutarlı bir şekilde inandırıcı bir kanıt’ olması gerekir… Bu hedeften çok uzaktayız.” Schiff, insanların %2’lik enflasyon oranının geri dönmesini beklemesinin saçma olduğunu düşünüyor ve altın böceği, %2’nin altındaki enflasyon günlerinin her zaman uzak bir anı olacağına yürekten inanıyor. Pazartesi günü yayınlanan bir tweet’te Schiff şunları vurguladı:

%2’nin altındaki enflasyon günleri geride kaldı. 2008 Mali Krizi ile 2021 arasında yaşanan anomaliye geri dönüş yok. Fed’in QE ile serbest bıraktığı enflasyon tavukları nihayet yuvalarına döndüler. Şimdiye kadar yaşanan fiyat artışları sadece başlangıç.

Son enflasyon raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Peter Schiff, Ağustos’ta ABD Enflasyon Oranının %8.3’te Sıcak Geçtiğini Söyledi, Amerika’nın ‘%2’nin Altındaki Enflasyon Günleri Geçti’
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: