Piyasa bu yaklaşan testi geçerse, hisse senetleri yükselmeye hazır olacak. Henüz orada değiliz. – Finans Haberleri

Piyasa bu yaklaşan testi geçerse, hisse senetleri yükselmeye hazır olacak. Henüz orada değiliz.

Dow Jones Industrial Average’ın DJIA’sından sonra bile Wall Street’te hala çok fazla yükseliş var, Çarşamba günü Federal Rezerv’in son toplantısı ve faiz artırımının ardından %-1.70 500+ puanlık düşüş.

Olası bir “çifte dip”e verilen tüm dikkati düşünün. Boğalar, piyasanın zayıflığını bu şekilde çerçeveleyerek, S&P 500 SPX’te şimdiden %12, Ağustos ortasından bu yana %-1,71 ve Nasdaq’ta %15 indirim yapan piyasa düşüşüne olumlu bir dönüş yapmaya çalışıyor. Kompozit COMP, -%1.79.

Çift dip, piyasa bir ilk dip oluşturduğunda oluşur, bir süre yükselir, daha sonra bu ilk düşük seviyeye geri döner, ancak önemli ölçüde düşmez ve ardından büyük bir yeni yükseliş başlar. Piyasanın bu senaryoyu takip etmesi elbette iyi bir haber olurdu. Ama önceden bilmenin bir yolu yok.

İncil’in yazarları Robert Edwards ve John Magee’nin “Hisse Senedi Trendlerinin Teknik Analizi” başlıklı teknik analiz üzerine yaptıkları çift diplerle ilgili yorumlar anlatıyor. Çift diplerin (çift tepelerle birlikte, boğa piyasası işlevsel eşdeğeri) “biraz teknik ‘lingo’ya sahip olan ancak teknik gerçekler hakkında çok az organize bilgiye sahip tüccarlar tarafından belki de diğer herhangi bir grafik modelinden daha sık adıyla anılır… . [True] Çifte Dipler son derece nadirdir… Ve gerçek modeller, fiyatlar onlardan oldukça uzaklaşana kadar nadiren pozitif olarak tespit edilebilir. Yalnızca grafik verilerinden asla önceden tahmin edilemezler veya oluştukları anda tanımlanamazlar.”

Bunu göz önünde bulundurarak, son zamanlarda çift diplere olan ilgi artışı, daha önce tartıştığım ayı piyasası kederinin beş aşaması – İnkar, Öfke, Pazarlık, Depresyon ve Kabul – boyunca ilerlemekte henüz erken olduğumuzu gösteriyor. Bir piyasa düşüşünü, çift dipli bir yükseliş oluşumu oluşturarak kutlamak, “Pazarlık” aşamasından daha ileri olmadığımızı gösteriyor – Depresyon ve Kabulün hala gelmesiyle.

dip balıkçılığı

Edwards ve Magee’nin işaret ettiği gibi, tek başına grafik oluşumu, piyasadaki ikinci düşüş dalgasının ilk düşüşün en düşük seviyeleri ile aynı seviyede bitip bitmeyeceğini önceden kestirmeye pek yardımcı olmuyor. Ancak rüzgarda bize değerli pipetler sağlayan grafik dışı faktörler var mı? İçgörü kazanmak için Hayes Martin’e (danışmanlık firması Market Extremes’in başkanı) ve David Aronson’a (Kanıta Dayalı Teknik Analiz dahil olmak üzere yatırım kararlarınızı sağlam bir istatistiksel temele nasıl dayandıracağınıza dair birkaç kitap yazan bir istatistikçi) ulaştım. .

Bir yandan, her ikisi de bana, sağlıklı veya hasta bir pazara işaret eden faktörlerin bugün diğer zamanlardakiyle aynı olduğunu söyledi. Örneğin, düşüş eğilimindeki aşırılık, ne zaman olursa olsun, düşüşün yakında en azından bir tür ralliye yol açabileceğinin iyi bir göstergesidir. Martin, yatırımcılar ve danışmanlar arasında şu anda önemli miktarda düşüş olmasına rağmen, “olumsuz duygularda daha fazla artış” olana kadar büyük bir düşüş beklemeyeceğini söylüyor.

Bu, bu hafta başındaki yatırımcı kapitülasyonunun yokluğuna ilişkin köşemle örtüşüyor – yatırımcıların havlu atmasına ve hisse senetlerinden tamamen vazgeçmesine neden olan yaygın umutsuzluk.

Öte yandan Aronson, piyasanın ilk en düşük seviyesine inişine özgü, aranması gereken faktörler olduğunu da sözlerine ekledi. Örneğin, bu ikinci iniş sırasında, çeşitli piyasa sektörlerinin davranışlarında ve piyasa ortalamalarında önemli farklılıklar ortaya çıkarsa, yükseliş olacaktır. Bu, yalnızca bazı sektörler ve ortalamalar başlangıçtaki en düşük seviyelerinin altına düşerse ancak diğerleri oldukça yukarıda kalırsa gerçekleşecektir.

Martin, şu anda bu tür farklılıkların yalnızca “mütevazı” bir miktarının geliştiğini söylüyor. Negatif duyarlılıkta bir artış olmamasıyla birleştiğinde, piyasadaki düşüşün Haziran ayının en düşük seviyeleri civarında sona ereceğini tahmin etmek erken olur.

Piyasa koşulları hızla değiştiği için önümüzdeki günlerde işler değişebilir. Martin’e göre, olumsuz duygulardaki artışla birleştiğinde önemli farklılıklar ortaya çıkarsa, “dip daha da güçlü olacak”. Bu arada, silahı atlamayın.

Mark Hulbert, MarketWatch’a düzenli olarak katkıda bulunuyor. Hulbert Derecelendirmeleri, denetlenmek üzere sabit bir ücret ödeyen yatırım haber bültenlerini takip ediyor. Kendisine mark@hulberratings.com adresinden ulaşılabilir.

Daha: Hisse senedi alıcıları, ayı piyasasının sona ermesi için hala çok iyimser

Artı: Ray Dalio, hisse senetlerinin ve tahvillerin daha da düşeceğini söyledi, ABD’de 2023 veya 2024’te resesyon geleceğini düşünüyor

.

Piyasa bu yaklaşan testi geçerse, hisse senetleri yükselmeye hazır olacak. Henüz orada değiliz.
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.marketwatch.com

Sevdiklerinle Paylaş: