Powell, Fed’in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını yükseltmekten çekinmeyeceğini söyledi – Borsa – Finans Haberleri

Powell, Fed’in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını yükseltmekten çekinmeyeceğini söyledi

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, 15 Temmuz 2021 Perşembe günü Washington DC’de Senato Bankacılık Komitesi oturumu için geldi.

Al Drago | Bloomberg | Getty Resimleri

Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü, fiyatlar sağlıklı bir seviyeye düşmeye başlayana kadar faiz artışlarını destekleyeceğini söyleyerek enflasyonu düşürme kararlılığını vurguladı.

Merkez bankası lideri The Wall Street Journal’a canlı yayınlanan bir röportajda, “Bu, geniş ölçüde anlaşılan tarafsızlık seviyelerini aşmayı içeriyorsa, bunu yapmaktan çekinmeyiz.” dedi. “Finansal koşulların uygun olduğunu söyleyebileceğimiz bir yerde olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz, enflasyonun düştüğünü görüyoruz.

“O noktaya gideceğiz. Bu konuda bir tereddüt olmayacak” diye ekledi.

Bu ayın başlarında, Fed gösterge borçlanma oranlarını yarım yüzde puan artırdı, enflasyon 40 yılın zirvesine yaklaşırken 2022’deki ikinci artış.

Powell, bu artışın ardından, ekonomik koşullar şu anda olduğu gibi kaldığı sürece, sonraki toplantılarda benzer 50 baz puanlık hareketlerin gelebileceğini söyledi.

Salı günü, enflasyonu Fed’in %2 hedefine yaklaştırma konusundaki taahhüdünü yineledi ve bunun kolay olmayabileceği ve 1960’ların sonlarından bu yana en düşük seviyenin hemen üzerinde olan %3,6’lık işsizlik oranı pahasına gelebileceği konusunda uyardı.

“İşsizlik birkaç tık yukarı çıksaydı, hala güçlü bir işgücü piyasanız olurdu” dedi. “Yumuşak bir iniş dediğim gibi, yumuşak bir inişe sahip olmak için birkaç makul yol olduğunu söyleyebilirim. Bizim işimiz ihtimalleri engellemek değil, bunu başarmaya çalışmak.”

ABD ekonomisi, büyük ölçüde devam eden arz yönlü kısıtlamalar, omikron Covid varyantının yayılması ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle 2022’nin ilk çeyreğinde %1.4’lük bir büyüme daralması gördü.

CNBC Pro’dan hisse senedi alımları ve yatırım trendleri:

Bununla birlikte, daha sıkı para politikası, daha keskin bir gerilemeye ilişkin endişeleri artırdı ve Wall Street’te agresif bir satış dalgasına yol açtı. 75 baz puanlık faiz artırımına ek olarak, Fed, niceliksel genişleme olarak da bilinen aylık tahvil alım programını da durdurdu ve önümüzdeki aydan itibaren elde ettiği 9 trilyon dolarlık varlığın bir kısmını atmaya başlayacak.

Powell, Fed’in ekonomiyi sarsmadan enflasyon hedeflerine ulaşmasını umduğunu söyledi.

“İşsizlik birkaç tik yukarı çıksa, yine de güçlü bir işgücü piyasanız olurdu. Yumuşak bir iniş dediğim gibi, yumuşak bir iniş için birkaç makul yol olduğunu söyleyebilirim. İşimiz, olasılıkları engellemek değil, bunu başarmaya çalışmaktır” dedi.

“Fiyat istikrarını geri getirmenin biraz sancılı olabileceğini” ekledi, ancak işgücü piyasasının düşük işsizlik ve daha yüksek ücretlerle güçlü kalması gerektiğini söyledi.

.

Powell, Fed’in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını yükseltmekten çekinmeyeceğini söyledi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: