Powell’ın Jackson Hole’da Piyasa Beklentilerini Sıfırlama Şansı Var – Finans Haberleri

Powell’ın Jackson Hole’da Piyasa Beklentilerini Sıfırlama Şansı Var

(Bloomberg) — Yeni Ekonomi Günlük haber bültenine kaydolun, bizi @ekonomiden takip edin ve podcast’imize abone olun.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell – eğer almak istiyorsa – merkez bankacıları bu hafta yıllık Jackson Hole inzivasında bir araya geldiğinde finansal piyasalardaki beklentileri sıfırlama şansına sahip olacak.

Powell, Cuma günü Washington saatiyle 10.00’da ekonomik görünüm hakkında konuşuyor ve Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmaya devam etme kararlılığını yeniden belirtmesi bekleniyor, ancak muhtemelen büyük yetkililerin bir araya geldiklerinde nasıl hareket edeceklerine dair sinyal vermekten vazgeçecek. gelecek ay.

“Bu herkesin aklındaki en önemli soru: Powell finansal koşulları ne kadar mikro yönetecek? New York’taki MacroPolicy Perspectives’te kıdemli bir ABD ekonomisti olan Laura Rosner-Warburton, “Ekonominin yavaşlama belirtileri gösterdiği bir noktaya ulaştık” dedi. “Verilerde daha fazla yavaşlama görmezsek ve bunun yerine işler düzelirse, Fed’in finansal koşulları daha aktif bir şekilde yönetmesi gerekecek.”

Powell’ın konuşması, Wyoming’in Grand Teton dağlarındaki iki günlük konferansın en önemli anını oluşturacak. Geçmişte Fed başkanları tarafından kilit politika duyurularının yapıldığı bir mekan olarak kullanılan prestijli etkinlik, dünyanın dört bir yanından en iyi politika yapıcıları bir araya getiriyor.

Avrupa Merkez Bankası Yürütme Kurulu üyesi Isabel Schnabel Cumartesi günü bir panelde konuşuyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de hazır bulunanlar arasında olacak, ancak ECB Başkanı Christine Lagarde katılmayı planlamıyor.

ABD hisse senetleri, Fed’in Temmuz ayı sonundaki son politika toplantısından bu yana, merkez bankasının sıkılaştırma hızını yavaşlatmaya başlayacağına dair artan beklentilerin yanı sıra enflasyonist baskıların ılımlı olabileceğine dair işaretler arasında yükseldi.

hikaye devam ediyor

Yatırımcılar, 27 Temmuz’daki toplantı sonrası basın toplantısından bu yana başkanın kendisi henüz konuşmamış olsa da, politika yapıcıların enflasyonla mücadelelerinin henüz sona ermediği yolundaki sert iddialarından çoğunlukla etkilenmedi.

Bu yılki konferans 2019’dan bu yana ilk kez yüz yüze yapılıyor. Geçen yıl, Kovid-19’un delta varyantı ülke genelinde yayıldığından birkaç gün öncesinden sanal bir formata taşındı. Enflasyon o zamana kadar Fed’in %2 hedefinin oldukça üzerine çıkmıştı, ancak foruma yaptığı konuşmada Powell, bu baskıların muhtemelen geçici olacağını ve geniş tabanlı görünmediğini vurguladı.

Şimdi, bir yıl sonra, enflasyon kırk yılın en yüksek seviyelerine yakın ve Powell, Fed’in analizinin yanlış olduğunu ve politika yapıcıların faiz oranlarını daha erken yükseltmeye başlamaları gerektiğini kabul etti.

Connecticut, Stamford’daki NatWest Markets ABD baş ekonomisti Kevin Cummins, bu zemin göz önüne alındığında -enflasyonun zirve yapmış olabileceğine dair iyimserliği körükleyen tüketici fiyatlarına ilişkin son aylık rapora rağmen- Powell’ın muhtemelen sert bir çizgiye bağlı kalacağını söyledi.

Cummins, “Bunu kısmen sırf geçen yıl tüm ‘geçici’ olayla çuvalladıkları için yapmaya çok odaklanmış durumdalar ve şimdi yapabilecekleri tek şeyin sıkı politika olduğunu ve bunun enflasyonu yavaşlatacağının farkındalar” dedi.

Fed, Temmuz ayındaki politika toplantısında gösterge faiz oranını bir önceki ay aynı büyüklükte bir artışın ardından yüzde dörtte üç oranında artırdı. Arka arkaya hareketler, 1980’lerin başından bu yana en hızlı sıkılaşma temposunu işaret etti.

Şu anda, yatırımcılar Fed’in 20-21 Eylül toplantısında yarım puan veya üç çeyrek puanlık bir artış için benzer oranlar görüyorlar. Ağustos ayı istihdam ve tüketici fiyatları rakamları, o zamandan önce Çalışma Departmanından çıkacak ve muhtemelen Fed yetkililerinin hangi seçeneği seçeceği konusunda belirleyici faktör olacak.

Avrupa’da politika yapıcılar, bir sonraki faiz artırımının ne kadar büyük olması gerektiği konusunda benzer bir tartışma yaşıyorlar. ECB, rekor enflasyona yanıt vermede emsallerini takip ediyor ve daha yeni Temmuz ayında oranları artırmaya başladı. Geçen ayki yarım puanlık artışın ardından, pek çok politika yapıcı, Eylül ayında bu tür bir adıma daha mı yoksa durgunluk riskleri arttıkça daha küçük, çeyrek puanlık bir hamleye mi yöneldiklerini henüz belirtmedi.

Bu haftaki konferansa katılan tek Yönetim Kurulu üyesi olarak Schnabel, yetkili bir pozisyondan konuşacak. “Pandemi sonrası politika görünümü” ile ilgili bir panel sırasında yaptığı açıklamalar, ECB’nin inatla yüksek fiyat baskıları ve zayıflayan bir ekonomi gibi kısa vadeli zorlukları iklim değişikliğini içeren daha uzun vadeli zorluklarla nasıl dengelemeyi planladığına ışık tutabilir.

Yakın vadenin ötesinde, büyük soru, Fed’in ve dünyadaki muadillerinin nihayetinde ne kadar yüksek faiz oranları alacağıdır.

Bankanın yıllık Jackson Hole sempozyumuna ev sahipliği yapan Kansas City Fed Başkanı Esther George Perşembe günü yaptığı açıklamada, politika yapıcıların gelecek ay başka bir büyük zammı tercih etseler veya daha küçüklere kaymaya başlasalar da, bir süre daha faiz oranlarını artırmaya devam etmeleri gerekebileceğini söyledi. enflasyonun düşeceğine “tamamen ikna oldular”.

“Faizleri ne kadar artırıyorsunuz? bileceğimizi sanmıyorum. Bu değişkenlerden bazılarının nasıl bir araya geldiğini – arz ve talep parçalarının nasıl geliştiğini – bu durma noktasının tam olarak nerede olduğunu görmeye başlayana kadar bilemeyeceğiz, ”dedi George. “Ama bence, başkalarının söylediğini duyduğunuz gibi, bu sayının düşeceğine tamamen ikna olmamız gerektiği konusunda çok net olmamız gerekecek.”

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

©2022 Bloomberg LP

Powell’ın Jackson Hole’da Piyasa Beklentilerini Sıfırlama Şansı Var
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: finance.yahoo.com

Sevdiklerinle Paylaş: