Profesyonel sporcular Isaiah Thomas ve Dexter Fowler’dan ve mali danışmanlarından 6 para ipucu – Borsa – Finans Haberleri

Profesyonel sporcular Isaiah Thomas ve Dexter Fowler’dan ve mali danışmanlarından 6 para ipucu

Malerapaso | Istok | Getty Resimleri

HUNTINGTON BEACH, California — Profesyonel sporcular, kariyerlerinin başlarında zor bir görevle karşı karşıya kalırlar – genellikle genç yaşta yıldızlığa itilirken büyük meblağlarda parayla başa çıkmayı öğrenmek.

Yıldız bir basketbol oyuncusu olan Isaiah Thomas ve birinci lig beyzbol oyuncusu Dexter Fowler, profesyonel kariyerleri boyunca öğrendikleri para derslerini tartışmak için Future Proof zenginlik festivalinde CNBC ile bir araya geldi. Fowler ve Thomas ile çalışan mali danışman Joe McLean, NBA yıldızı Klay Thompson ve profesyonel golfçü Sergio Garcia gibi zengin sporcularla çalışmanın tavsiyelerini de paylaştı.

İşte en iyi para ipuçlarından altı tanesi.

1. Harcadığınızdan daha fazla tasarruf edin

Isaiah Thomas, 2016’daki NBA All-Star Maçı sırasında.

Elsa | Getty Images Spor | Getty Resimleri

Şu anda serbest oyuncu olan 33 yaşındaki oyun kurucu Thomas, “Paramı aldıktan sonra, profesyonel kariyerim başladığında, nasıl tasarruf edeceğimi öğrenmek öğrendiğim en önemli şeydi” dedi. On yıllık kariyeri boyunca birçok takımda oynadı ve 2014’ten 2017’ye kadar Boston Celtics’te iki kez NBA All-Star’ı oldu.

İlk maaş çekleri geldiğinde, Thomas ve McLean parametreleri belirledi: Her net doların %70’i bir tasarruf kovasına tahsis edildi. MAI Capital Management LLC’nin büyüme ve yenilik sorumlusu ve kıdemli genel müdürü McLean, bunun tasarrufu otomatik hale getirdiğini söyledi.

Thomas, “Harcadığınızdan daha fazla tasarruf etmek her ay felsefemizdi” dedi.

Kişisel Finans’tan daha fazlası:Şu anda piyasaları ve ekonomiyi etkileyen 4 büyük faktörHarvard araştırmacısı, ‘şimdi al, sonra öde’ borç verenlere yönelik baskının iyi haber olduğunu söylüyor rekor gıda fiyatları enflasyonu arasında tasarruf etmenin5 yolu

McLean, sporcuya ve kariyerinin aşamasına bağlı olarak kaydedilen yüzde değişebileceğini söyledi. McLean, bir oyuncunun ilk kontratında %40, ikinci kontratında %60 ila %70 ve üçüncü ve sonrasında %80 olabilir, çünkü o noktada “nakit akışı çok yüksek” dedi.

Bu yaklaşım, oyuncuların yaşamak istedikleri yaşam tarzını “yaşam tarzınız sizin için seçmeden önce” seçmelerine yardımcı oluyor.

Bir alışkanlık oluşturmak için “Kararını en başından vermelisin” dedi.

2. ‘Her zaman yağmurlu günlere hazırlanın’

2016’da Chicago Cubs ile bir World Series kazanan 36 yaşındaki dış saha oyuncusu Fowler, “Her zaman yağmurlu günlere hazırlanın” dedi. Şu anda serbest oyuncu.

“Ne olacağını asla bilemezsin” diye ekledi. “Sen [could] araba kazası geçirmek; çalışmayı bırakabilirsin.

“En iyiyi umut et, ama en kötüye hazırlan.”

Dexter Fowler, 2016 Dünya Serisinin yedinci maçında.

Gregory Shamus | Getty Images Spor | Getty Resimleri

Fowler kendini hayat boyu kurtarıcı olarak tanımlıyor. Küçük bir çocukken, aile üyelerinden gelen fiziksel doğum günü çeklerini saklardı çünkü paraya çevrilmeleri gerektiğini bilmiyordu.

“İnsanlar anı yaşıyor” diye ekledi. “Beni yanlış anlama, kusura bakma.

Fowler, “Saatleri severim; bu benim kusurum ama 10 kusurum yok” dedi. “İşte böyle delirirsin; para harcarsın ama doğru şekilde harcarsın.”

3. Mali sonuçlara karşı dikkatli olun

McLean, önemli miktarda para kazanan bireyler için, kötü finansal kararların hemen bir sonucu olmadığını söyledi.

“Büyük bir Amex faturanız olabilir, [you’re] kaydırmak, birkaç büyük alışveriş yapmak, ancak hala para geldiği için kart hala çalışıyor” dedi. “Bunu hissetmiyorsunuz.”

McLean’ın açıkladığı gibi, “finans yasaları fizik yasalarına uymaz.”

Sporda olan budur: Bir sürü para biriktirirsiniz ama büyük bir yaşam tarzınız var ve bunun bir araya gelmesine izin vermiyorsunuz.

Joe McLean

Intersect Capital’in kurucusu ve CEO’su

“Bir kütüğün üzerinden geçiyorsanız, gözünüz nereye gittiğinizde olmalı ve gözünüzü ondan ayırırsanız suya düşersiniz” dedi. “Çok para kazanırken gözünü paradan çekersen hiçbir şey olmaz.”

Para kuruyana kadar, yani.

Fowler Salı günü Future Proof’ta bir Soru-Cevap oturumu sırasında “Pek çok sporcu bunun asla durmayacağını veya asla bitmeyeceğini düşünüyor” dedi. “Ama öyle.”

4. ‘Emekliymiş gibi yaşayın’

CNBC’ye konuşan Fowler, “Zaten emekli olmuş gibi yaşayın” dedi.

Düşünce şudur: Çalışma yıllarınız boyunca fazla harcama yaparsanız, daha sonra daha tutumlu bir yaşam tarzına geçmek zordur – bu, yuva yumurtasına sahip olmayan biri için cömert harcamaları desteklemek için gerekli olabilir.

Fowler, bu zihniyetle “emekli olduğunuzda yaşam tarzınızı değiştirmek zorunda değilsiniz” dedi.

“Ve bunu yapmak zor,” diye ekledi. “Soyunma odalarında ve kulüp evlerindesiniz… [and] bir adama binen bir adam görüyorsun [Lamborghini].

“Senin yaptığının yedi katını yapıyorum ve bunu karşılayabileceğimi hissetmiyorum.”

5. Paranızı birleştirin

McLean, her biri 30’lu yaşlarında olan Thomas ve Fowler’ın uzun bir yatırım zamanı ufkuna sahip olduğunu ve bunun güçlü bir şey olduğunu söyledi.

Zaman, anapara artı birikmiş faiz üzerinden hesaplanan bileşik faizin gücünden yararlanır; bu, yatırım kazançlarınızın daha hızlı biriktiği anlamına gelir.

McLean, “Sporda olan budur: Bir sürü para biriktirirsiniz, ancak büyük bir yaşam tarzınız var ve bunun bir araya gelmesine izin vermiyorsunuz” dedi. “Bu parayı bir 10 yıl daha birleştirmek, bir kez daha ikiye katlamak, [then another] zaman, işte o zaman çok kuşaklı bir servet haline gelir.”

Karşılaştırıldığında, önümüzdeki on yılda yoğun bir şekilde harcamaya devam ederek ve bir portföyü yontarak “bileşik etkiye izin vermeyeceksiniz” dedi.

Fowler bu fikri uygulamaya koyuyor.

Ailesi için “Önümüzdeki 10 yılı kurtarmak istiyoruz” dedi. “Her şeyi azalttık.”

6. Toplu ödemenin ötesine bakın

Fowler, Colorado Rockies tarafından draft edildiği 2004 yılında neredeyse 1 milyon dolar değerinde bir imza bonusu aldı. Liseden yeni çıkmış, 18 yaşında ve ilk sözleşmesini yaptığını söyledi.

“Orada oturuyorsun ve benim 1 milyon dolarım var mı dersin?” dedi. “O zamanlar bir milyon dolar bir ton paraydı.”

“Ama 1 milyon dolar size uzun bir yol katmaz” diye ekledi.

Gündelik emekliler için aynı ilke geçerli olabilir – 1 milyon dolarlık bir yuva yumurtası, uzun yaşamak için bol miktarda para gibi gelebilir, ancak insanların otuz yıl veya daha fazla sürebilecek bir emeklilikten beklediği kadar ileri gitmeyebilir.

İmza bonusunu aldıktan sonra Fowler hemen bir araba satın almak istedi. Fowler, yeni draft edilen tüm oyuncuların Escalades ve Range Rover satın aldığını söyledi. (Fowler artık sadece arabalarını kiralıyor; iki Tesla’sı var. Arabalar “amortismanlı varlıklar” diye açıkladı.)

Fowler, ayrıca imza bonusunun önemli bir kısmını verginin de yediğini ekledi. Daha sonra, drafttan sonra ikinci ligde top oynarken, bu maaşla yaşamanın zor olduğunu fark etti, bu da ona her iki haftada bir 300 ila 400 dolar kazandırdı – bu da ikramiyeyi iki yakayı bir araya getirmek için gerekli hale getiriyordu.

“Sezon dışı işlere giren bir grup adam gördüm” dedi. “Bunu yapmak zorunda olmadığım için yeterince şanslıydım.”

Düzeltme: Bu makale, Joe McLean’in şu anda MAI Capital Management’ta büyüme ve yenilik sorumlusu ve kıdemli genel müdür olduğunu yansıtacak şekilde güncellendi.

.

Profesyonel sporcular Isaiah Thomas ve Dexter Fowler’dan ve mali danışmanlarından 6 para ipucu
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.cnbc.com

Sevdiklerinle Paylaş: