Rivian, Beklenenden Daha Geniş Bir Kayıp Bildirdi – Finans Haberleri

Rivian, Beklenenden Daha Geniş Bir Kayıp Bildirdi

Yazı Boyutu

Rivian R1S, sadece birkaç ay içinde müşterilere gönderilmeye başlayacak.

Rivian’ın izniyle

Elektrikli kamyon üreticisi

Rivian Otomotiv

beklenenden daha geniş bir çeyreklik zarar bildirdi, ancak daha da önemlisi, tüm yıl için üretim tahminlerini korudu. Yatırımcılar haberleri sindirirken hisse senedi sallanıyor.

Rivian (ticker: RIVN), ikinci çeyrek için 364 milyon dolarlık satıştan yaklaşık 1,62 dolarlık düzeltilmiş hisse başına zarar bildirdi. Wall Street, yaklaşık 336 milyon dolarlık satıştan hisse başına yaklaşık 1,61 dolar zarar arıyordu.

Şirket yaklaşık 1,6 milyar dolar nakit yaktı. Ancak bu beklenenden biraz daha iyiydi. Analistler, şirketin yaklaşık 1.8 milyar dolar nakit yakacağını tahmin ediyorlardı.

Rakamlar, açıkçası, iyi görünüyor. Yine de Rivian hisseleri, sonuçlar açıklandıktan hemen sonra yaklaşık %4 düştü. Bununla birlikte, hisse senetleri Perşembe seansını %4’ten fazla artışla 38.95$’dan güçlü bir şekilde kapatırken, S&P 500 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması günü çok az değişiklikle tamamladı.

Sonuçlar yatırımcıların cesaretini çok fazla kırmış görünmüyordu. Düşüşün ardından, hisseler saatler sonra işlemlerde 39.79 dolara kadar yükseldi. Hisse senedi, Perşembe günkü kapanıştan yaklaşık %1.7 düşüşle 38.30 $’a yerleşti.

Yatırımcılar Cuma günkü işlemlerde daha fazla oynaklık bekleyebilirler. Opsiyon piyasaları, sonuçlar açıklandıktan sonra hisse senedinin yaklaşık %12 yukarı veya aşağı hareket edeceğini ima etti. Şirket ilk çeyrek rakamlarını açıkladıktan sonra hisseler %18 arttı.

Şirketin hayatında bu noktada kazançlardan bile daha önemli olan teslimat rehberliğidir. Rivian hala tüm yıl boyunca yaklaşık 25.000 araç teslim etmeyi planlıyor. Bu, yılın son altı ayında müşterilere sevk edilmek üzere kabaca 19.300’ü geride bırakıyor.

Bu hedefe ulaşmak, tüm otomobil endüstrisini rahatsız eden yarı iletken eksikliği gibi tedarik zinciri zorluklarının üstesinden gelmeyi gerektirecek.

Rivian CEO’su RJ Scaringe, “Tedarik zinciri kısıtlamalarını yönetmeye devam ederken, kaydettiğimiz ilerleme bizi cesaretlendiriyor ve bu, bu çeyreğin sonuna doğru genel kurul için ikinci bir vardiya ekleyebilmemiz için önemli” dedi. şirketin kazanç konferans görüşmesi.

İkinci bir vardiya, daha yüksek üretim oranları anlamına gelir. Elektrikli kamyon start-up’ı, ilk çeyrekte üretilen 2.553 araçtan ikinci çeyrekte 4.401 araç üretti.

CEO, “Ürünlerimize yönelik devam eden güçlü talep de aynı derecede önemli” diye ekledi. 30 Haziran itibariyle Rivian, R1T ve R1S elektrikli araçları için yaklaşık 98.000 sipariş aldı. Bu, Mayıs ayı başındaki yaklaşık 90.000 siparişten yükseldi.

2022’nin ilk yarısındaki teslimatlar toplamda yaklaşık 5.700 araç oldu.

Perşembe günkü işlemlerde, hisseler bu yıl yaklaşık %62 düşerken, S&P 500 ve Dow sırasıyla yaklaşık %12 ve %8 düştü.

allen.root@dowjones.com adresinden Al Root’a yazın

.

Rivian, Beklenenden Daha Geniş Bir Kayıp Bildirdi
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.barrons.com

Sevdiklerinle Paylaş: