Rusya Merkez Bankası, 2024’te Dijital Rublenin Tam Lansmanını Hedefliyor – Kripto Haberleri

Rusya Merkez Bankası, 2024’te Dijital Rublenin Tam Lansmanını Hedefliyor

Rusya Merkez Bankası, 2023 – 2025 dönemi için para politikası önceliklerini detaylandıran bir belgeye göre, bundan iki yıl sonra dijital rublenin kapsamlı uygulamasına başlamayı planlıyor. Devlet tarafından ihraç edilen dijital para biriminin gelişimi devam ederken, para otoritesi çeşitli finansal kurumları kademeli olarak dijital para birimine bağlamayı planlıyor. […]

Rusya Merkez Bankası, 2023 – 2025 dönemi için para politikası önceliklerini detaylandıran bir belgeye göre, bundan iki yıl sonra dijital rublenin kapsamlı uygulamasına başlamayı planlıyor. Devlet tarafından verilen dijital para biriminin gelişimi devam ederken, para otoritesi çeşitli finansal kurumları kademeli olarak platforma bağlamayı planlıyor.

Rusya Merkez Bankası 2 Yılda Dijital Ruble Para Birimini Tanıtacak

Rusya Federasyonu Merkez Bankası (CBR) yakın zamanda, önümüzdeki üç yıl içinde para politikasının ana yönlerini belirleyen bir taslak belge yayınladı. Rapor, düzenleyicinin temel hedeflerinden birinin ulusal itibari para birimi olan rublenin dijital bir versiyonunun piyasaya sürülmesi olacağını ortaya koyuyor ve şunları okuyor:

2024 yılında Rusya Merkez Bankası, kademeli olarak tüm kredi kurumlarını dijital ruble platformuna bağlamaya ve akıllı sözleşmeler kullanarak mevcut ödeme seçenekleri ve işlem sayısını artırmaya başlayacak.

Dijital rublenin tam ölçekli uygulaması iki yıl içinde başlayacak olsa da, çevrimdışı mod ve bankacılık dışı finansal kuruluşların ve borsaların bağlanması gibi bazı özelliklerinin 2025’te, Rusya’nın Kripto haber kaynağı Bits.media, bankadan alıntı yaptığını bildirdi.

CBR, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) tanıtılmasına yönelik aşamalı yaklaşımın piyasa katılımcılarının yeni koşullara uyum sağlamasına olanak sağlayacağını vurguladı. Banka ayrıca, gerektiğinde tek bir cüzdanda tutulabilecek dijital ruble miktarının sınırlandırılması veya her işlemde aktarılabilecek maksimum tutarın sabitlenmesi gibi bazı kısıtlamalar getirilebileceğini de belirtti.

Eleştirmenler, CBDC’nin bankacılık sisteminin istikrarını potansiyel olarak tehdit edebileceği konusunda uyardılar, ancak Rusya Merkez Bankası, geleneksel finans kurumları faiz ödemeleri ve ikramiye programları sunarak sermayeyi çektiği için banka mevduatlarından büyük ölçekli bir fon çıkışı beklemiyor. CBR, Rus bankaları için dijital rublenin “banka hesaplarının çekiciliğini artırmak için ek bir teşvik” olarak hizmet etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Merkez bankası, banka hesaplarında para tutmanın, eski gelir olarak dijital cüzdanlarda nakit depolamaya göre belirli avantajları olduğunu açıkladı. Bu nedenle Rusya Merkez Bankası, CBDC platformundaki dijital ruble varlıklarına herhangi bir faiz ödemeyi düşünmüyor.

Dijital ruble için en son zaman çizelgesi, CBR’nin proje programını hızlandırdığını belirten daha önceki bir resmi açıklamanın ardından geldi. Haziran ayında, Vali Yardımcısı Olga Skorobogatova, yeni ulusal para birimi biçiminin tam olarak uygulanması için bir yol haritasının 2023’ün sonuna kadar beklendiğini duyurdu.

CBR ayrıca, gelecek yıl Nisan ayında, başlangıçta planlanandan daha önce, gerçek işlemler ve kullanıcılarla denemelere başlamaya hazırlanıyor. Mayıs ayında Skorobogatova, Batı’nın Rusya’nın Ukrayna’yı askeri işgali üzerine uyguladığı mali yaptırımların bankanın CBDC’nin gelişimini hızlandırma kararında rol oynadığını kabul etmişti.

Rusya Merkez Bankası’nın 2024’te dijital rubleyi tanıtabileceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Rusya Merkez Bankası, 2024’te Dijital Rublenin Tam Lansmanını Hedefliyor
adlı haberi okudunuz. Diğer haberler için aşağıya kaydırınız.

kaynak: www.bitcoin-rss.com

Sevdiklerinle Paylaş: